1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам милаа :inlove::inlove:
    Господ да дава на сите :l:
     
    На LucyLu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. wannababy

    wannababy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    2.379
    Пол:
    Женски
    ние правевме во Јануари во Њу Борн, треба мт да има предходно направено тестови за хив и сида (тоа може во авицена) или доколку нема може и кај нив да си направите.. 2000 денари беше цената
     
  3. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Девојки ако може совет.

    Од април немам циклус со пцос сум и не очекувам во брзо да добијам искрејно. Во обиди за бебе сме. Е сега матичната не врши прегледи на не бремени жени, додека трае вонреднава состојба. Дали да си закажам некаде ехо по приватниве, би ми било некако од помош, или да ја чекам матичнава пак колку толку ми ја знае историјава? Незнам не дека до толку е фрка работава ама не ми се ни седи така со скрстени раце.

    И да препорачате некој од приватниве, еве на ремедика конкретно ги гледав Симонида, Петрова.... Дали они прават обични прегледи ехо и консултација?
     
  4. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.891
    Фала ти на утешните зборови.
    За пролактинот пиев терапија, ја прекинав. Денес испитав добар е. Фсх и амх крш. Се осеќам како месеците да ми се изброени. Во понеделник сум на хсг. Не се надевам на добри вести. Накурчена сум на докторите што не ми ги предочиле ризиците од ендометриозата. 10 години ја следам сите ми викале не е страшно. Гледам колку не е.
    Стварно не знам што би го прашала Лазаревски. Ми треба некој да ми каже, не ја да прашувам за промена. Ако не ќе барам друг доктор.
     
  5. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Девојки дали низок ТСХ е проблем за нешто? Ова се резултатите
    ТСХ 0,75 (0,25-5)
    фТ4 11,13 (7,9-14,4)
    Пролактинот е супер.
     
    На meri24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Над долна граница ти е, така да јас не мислам дека имаш проблем. Исто и фт4 ти е во референтни граници, така да ок е. Да беше под 0.25 ќе имаше индикации за хипертироидизам, вака не.
     
    На melonka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некој знае да ми ги каже резултатите. Матичната едвај упат ми даде. Другата недела ми рече да одам со резултатите (не ми се чека 1 недела )
     

    Прикачени фајлови:

  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    На трет ден ли се?
     
  9. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Да
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    За жал тој е случајот со ендометриоза не само кај нас туку секаде. Не се знае доволно, не се прават испитувања, и се дијагностицира доцна, кога веќе прави проблем. Оние проблеми што ги преживуваме секој месец со поплави и болки... никого не го интересираат и велат не е страшно, само менструација.
    Мала циста никој не препорачува да се чепка. Не значи дека ендото напреднало ако ја има, но вистинската состојба не се гледа на ехо. И кога веќе има проблем со зачнување треба да се копа подлабоко. Проодноста е прв чекор. Затоа ти треба специјалист. Многу сличен случај сум. Има решение и се’ додека го бараме, ќе биде добро.

    Ништо не ти е избројано. Ехеее какви комплицирани случаи се решаваат.
    Ќе ти каже докторот доволно, но биди си спремна и за се’ што те интересира прашувај.
     
    На IRBBB, Stressed Out и le.soleil им се допаѓа ова.
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Можам да ти одговорам тоа што знам, ама не го земај здраво за готово бидејќи не сум доктор. Тироидните хормони ти се во нормалните граници, меѓутоа за бременост многу доктори сакаат ТСХ да не е над 2.50, ама со оглед дека другите два хормони ти се ок, можеби и нема простор за загриженост.
    Пролактинот исто го сакаат до 15 најмногу за бременост, а ЛХ и ФСХ мислам дека се малку ниски, ама нека кажат поискусните. Прогестеронот и естрадиолот ти се добри.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Значи добро е што се борев да ги испитам. Би требало со соодветна терапија да се среди се? Малку ме загрижи :(:(нека кажат и други искуство ако знаат ве молам
     
  13. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Не не не, немој да се загрижуваш пред резултатите да ги види и доктор. Они се гледаат сите во целина, сепак стручно лице најдобро ќе ти каже. И воопшто не мора да значи дека нешто не е во ред, пошто горе долу сите хормони ти се во нормалните вредности. Е сега дали ти се во пожелните вредности за остварување на бременост, ќе ти каже докторот. Инаку и да треба нешто да се корегира, ќе се корегира многу лесно со терапија не се секирај. Немаш големи отстапки, еве ќе ти кажат и другите.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Не сум лекар, зборам од сопствено искуство пролактинот е добар и јас денес имав резултат 17 ендокринолог ми кажа дека е во ред. Се друго што знам @Bella_Stella веќе ти кажала па немам ништо да додадам.
     
    На Bella_Stella и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  16. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    За 25 дена полнам 27.
     
  17. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со специјалист обавезно,fsh и lh ти се ниски,нарушена е работата на јајниците.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Дали е можно од лекарствата што ги пијам(фемибион и овунорм моментлно а пред една недела пиев сумамед за бактерија уреаплазма)? Треба да се закаже за специјалист и кој требба да ми закаже?
     
  19. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека ти е од нив,за специјалист ќе си закажеш сама ако одиш по приватниве клиники а за на ГАК матичниот.
    Каков ти е циклусот и колку време се обидувате?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Циклусот ми е редовен. Од 28 до 31 ден. Се обидуваме 3 години точно до јануарито кога останав бремена но за жал заврши со мисед :(:(јас самата и досагам на матичната со молење и колење додека да напиши и да ми дава упати за испитување секако со помош на вас во форумот (фала ви што ве има за помош). Можно е тоа да ми е проблемот за неостварена бременост?