1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Секако дека е можно,закажи одма кај специјалист и смени си ја матичната докторка,очигледно не ја бива...
    Не се секирај,со соодветна терапија се средува.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека под итно треба да ја смениш матичната. Ако си од мало место каде што не можеш да одбереш друг матичен доктор, обавезно оди негде на приватно ако си во можност. Не може после три години матичната да не те упати на подетални испитувања, да си седи со скрстени раце и ти да ја молиш за упати! После спонтаниот правеше ли испитувања?
     
    На CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  3. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    @Stressed Out Неможам да ја сменам матичната бидејки немало место кај другиот поискусен што е (наводно имале бројка одредена која била пополнета). Дали можам да одам кај приватен гинеколог или мислиш само за приватниве големи клиники? Уште повеке ме фака страв и паника сега:(:(
     
    Последна измена: 1 јуни 2020
  4. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    9.025
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила :$
    Па од симптоми, нешто по различно од минати мои циклуси, градите почнаа да ме болат пред 2 дена, а пр.минатиот месец почнаа дента на овулација, 13 дена пред добивање, упорен ми е исцедоков од бел премина во жолт и повремени пецкања како грчеви од 2 3 секунди...нај битното, месецов сум тооотално опуштена, и резултат, мирно ПМС, воопшто не сум нервозна, дури се чудам што ми е, а откако памтам за себе во ПМС не се трпам сама себе, се и секој ме нервира(facepalm):lol::lol:
    Реков месецов Божја воља е, и да добијам, бар мирно ПМС имав :lol:
     
    На melonka, curlyhair, CareTee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Мисед имав мила. Јас мислев исто е спонтан и мисед. Одам некогаш и на приватно (кога треба). Само за упати и за рецепти одам кај неа заради тоа што некогаш е скапо. Пример ако ги правев хормонските на приватно многу ке ме коштаа. Ама ми вели после 3 абортуси се правело испитувања. Правев микробиолошки, пап, торч и хормонскиве сега. До сега имам уреаплазма која ја лечевме со сумамед и плус за мене вагиналети полигинах, и хормонскиве незнам какви се уште.
     
  6. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella Да не знаеш уште што треба случајно?
     
  7. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Спермограм од лани не прават, ни во Авицена ни во другиве лаборатории. Од Министерство за здравство имало некое правило дека спермограмот како анализа не било дел од услугите што можеле да се прават во биохемиски лаборатории и сеуште немаат дозвола да прават.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Не паничи,ништо страшно не е,мислам за големите клиники кај специјалист за стерилитет.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Не знам како е во Скопје, сопругот правеше во февруари тука кај нас, правеа тогаш во една лабораторија, сега веќе не знам дали прават.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Не знам мила, немам искуство со такви испитувања. Пробај во темата за спонтани консултирај се, да видиш дали си испитала се што треба. Иначе мене ендокринологот ми го препорача д-р Хаџи Лега во Ремедика, специјалист е за потпомогната репродукција и наводно бил доста добар. Можеш да отидеш таму на консултации или еве ако имаат другите некој од кој што се задоволни.
     
    На CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  11. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Фала ти најмногуу.
     
  12. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Кој би ми го препорачале? Не сум од Скопје ама нема врска каде е.
     
  13. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај него правев пап тест, сакав и брисеви вика не мораш да ги правиш и ми даде вагиналетки.Тоа беше февруари, ме гледаше на ехо ми рече за ден-два ќе испука јк бидете активни деновиве. Јас лично не сум баш задоволна гледа набрзина да те помине не е баш пријатен.Ми кажа се е во ред а јас година ипол не можам да забременам....
     
    На Bella_Stella и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  14. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Јас одам кај Трајковски во Њуборн,Митко Иваноски во Систина исто го фалат,Димитров во Ремедика... каде и да одиш нема да згрешиш. Осеќам дека си вознемирена,те молам смири се,навистина ништо страшно не е,ќе испиташ пак хормони и ќе ти дадат терапија.
     
    На tina2018 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  15. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала во њу борн да одам. Премногу сум вознемирена мила;(;( ме фака паника. Дури и страв ми иде некогаш да забременам со помислата пак да не завршам со мисед.
     
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Ете баш и ради тоа реков нека кажат членки со искуство. Јас немам искуство, ендокринологот ми го наметна како добар, може се пријатели па затоа, којзнае.

    Добри предлози и даде @Stressed Out , за сите овие доктори имам слушнато позитивни коментари. @Tinka1234 немој да се грижиш, важно е да го откриеш проблемот и да го најдеш правиот доктор што ќе ти помогне, има решение, ќе биде се во ред.
     
    На Stressed Out, CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  17. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
     
  18. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам најмногу на сите.
    Да не сте вие незнам што би правела сега. Уште еднаш најмногу ви благодарам за поддршката и за советите и искуствата што ми ги давате. И сите да се исчистиме од групава со префрлање во труднички муабети.
     
    На Stressed Out, Bella_Stella и princess5 им се допаѓа ова.
  19. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Cestitkiii,srekna i lesna bremenostt :l:
     
    На S.12.G и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  20. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Смири се, ептен си вознемирена се осеќа. Биди упорна се додека не се лоцира проблемот ако го има. Ама откажување нема!!! Мора да собереш сила и храброст и да одиш напред. Разочарување е секој месец но надеж секогаш има. Само со добар доктор кој ќе те води низ ова.:*
     
    На IRBBB, marijamarkoska, Bella_Stella и 1 друга личност им се допаѓа ова.