Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

 1. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.027
  Пол:
  Женски
  Не мислам дека ти е од нив,за специјалист ќе си закажеш сама ако одиш по приватниве клиники а за на ГАК матичниот.
  Каков ти е циклусот и колку време се обидувате?
   
  На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Циклусот ми е редовен. Од 28 до 31 ден. Се обидуваме 3 години точно до јануарито кога останав бремена но за жал заврши со мисед :(:(јас самата и досагам на матичната со молење и колење додека да напиши и да ми дава упати за испитување секако со помош на вас во форумот (фала ви што ве има за помош). Можно е тоа да ми е проблемот за неостварена бременост?
   
 3. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.027
  Пол:
  Женски
  Секако дека е можно,закажи одма кај специјалист и смени си ја матичната докторка,очигледно не ја бива...
  Не се секирај,со соодветна терапија се средува.
   
  На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.630
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека под итно треба да ја смениш матичната. Ако си од мало место каде што не можеш да одбереш друг матичен доктор, обавезно оди негде на приватно ако си во можност. Не може после три години матичната да не те упати на подетални испитувања, да си седи со скрстени раце и ти да ја молиш за упати! После спонтаниот правеше ли испитувања?
   
  На CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
 5. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  @Stressed Out Неможам да ја сменам матичната бидејки немало место кај другиот поискусен што е (наводно имале бројка одредена која била пополнета). Дали можам да одам кај приватен гинеколог или мислиш само за приватниве големи клиники? Уште повеке ме фака страв и паника сега:(:(
   
  Последна измена: 1 јуни 2020
 6. Cherry blossom89

  Cherry blossom89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2020
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  1.141
  Пол:
  Женски
  Фала ти мила :$
  Па од симптоми, нешто по различно од минати мои циклуси, градите почнаа да ме болат пред 2 дена, а пр.минатиот месец почнаа дента на овулација, 13 дена пред добивање, упорен ми е исцедоков од бел премина во жолт и повремени пецкања како грчеви од 2 3 секунди...нај битното, месецов сум тооотално опуштена, и резултат, мирно ПМС, воопшто не сум нервозна, дури се чудам што ми е, а откако памтам за себе во ПМС не се трпам сама себе, се и секој ме нервира(facepalm):lol::lol:
  Реков месецов Божја воља е, и да добијам, бар мирно ПМС имав :lol:
   
  На melonka, curlyhair, CareTee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Мисед имав мила. Јас мислев исто е спонтан и мисед. Одам некогаш и на приватно (кога треба). Само за упати и за рецепти одам кај неа заради тоа што некогаш е скапо. Пример ако ги правев хормонските на приватно многу ке ме коштаа. Ама ми вели после 3 абортуси се правело испитувања. Правев микробиолошки, пап, торч и хормонскиве сега. До сега имам уреаплазма која ја лечевме со сумамед и плус за мене вагиналети полигинах, и хормонскиве незнам какви се уште.
   
 8. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  @Bella_Stella Да не знаеш уште што треба случајно?
   
 9. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  753
  Пол:
  Женски
  Спермограм од лани не прават, ни во Авицена ни во другиве лаборатории. Од Министерство за здравство имало некое правило дека спермограмот како анализа не било дел од услугите што можеле да се прават во биохемиски лаборатории и сеуште немаат дозвола да прават.
   
  На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.027
  Пол:
  Женски
  Не паничи,ништо страшно не е,мислам за големите клиники кај специјалист за стерилитет.
   
  На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.630
  Пол:
  Женски
  Не знам како е во Скопје, сопругот правеше во февруари тука кај нас, правеа тогаш во една лабораторија, сега веќе не знам дали прават.
   
  На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.630
  Пол:
  Женски
  Не знам мила, немам искуство со такви испитувања. Пробај во темата за спонтани консултирај се, да видиш дали си испитала се што треба. Иначе мене ендокринологот ми го препорача д-р Хаџи Лега во Ремедика, специјалист е за потпомогната репродукција и наводно бил доста добар. Можеш да отидеш таму на консултации или еве ако имаат другите некој од кој што се задоволни.
   
  На CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
 13. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Фала ти најмногуу.
   
 14. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Кој би ми го препорачале? Не сум од Скопје ама нема врска каде е.
   
 15. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Јас бев кај него правев пап тест, сакав и брисеви вика не мораш да ги правиш и ми даде вагиналетки.Тоа беше февруари, ме гледаше на ехо ми рече за ден-два ќе испука јк бидете активни деновиве. Јас лично не сум баш задоволна гледа набрзина да те помине не е баш пријатен.Ми кажа се е во ред а јас година ипол не можам да забременам....
   
  На Bella_Stella и Tinka1234 им се допаѓа ова.
 16. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.027
  Пол:
  Женски
  Јас одам кај Трајковски во Њуборн,Митко Иваноски во Систина исто го фалат,Димитров во Ремедика... каде и да одиш нема да згрешиш. Осеќам дека си вознемирена,те молам смири се,навистина ништо страшно не е,ќе испиташ пак хормони и ќе ти дадат терапија.
   
  На tina2018 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
 17. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  И јас би сакала во њу борн да одам. Премногу сум вознемирена мила;(;( ме фака паника. Дури и страв ми иде некогаш да забременам со помислата пак да не завршам со мисед.
   
 18. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.630
  Пол:
  Женски
  Ете баш и ради тоа реков нека кажат членки со искуство. Јас немам искуство, ендокринологот ми го наметна како добар, може се пријатели па затоа, којзнае.

  Добри предлози и даде @Stressed Out , за сите овие доктори имам слушнато позитивни коментари. @Tinka1234 немој да се грижиш, важно е да го откриеш проблемот и да го најдеш правиот доктор што ќе ти помогне, има решение, ќе биде се во ред.
   
  На Stressed Out, CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
 19. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
   
 20. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам најмногу на сите.
  Да не сте вие незнам што би правела сега. Уште еднаш најмногу ви благодарам за поддршката и за советите и искуствата што ми ги давате. И сите да се исчистиме од групава со префрлање во труднички муабети.
   
  На Stressed Out, Bella_Stella и princess5 им се допаѓа ова.