1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило што си имате вака убава поддршка меѓу себе,баш супер.Ви посакувам да ви се исполни желбата на сите :)
    Иако никој не ме тагира мене јас ќе ве спомнам сите;):hai:
     
    На IRBBB, piksooki, marijamarkoska и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Фала ви најмногууу уште еднаш и уште милион патии. Ве гушкам ситее.
     
    На marijamarkoska, CareTee и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  3. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Хахаха златнаа таа, не љубомори ајде :P:P мислиме ние и на тебе :inlove: тоа значи за сите што чекаме, да ни се оствари желбата :P :*
     
    На marijamarkoska, CareTee, Bella_Stella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    Не ви љубоморам ни малку девојко, и да не ме мислите е во ред,не ме знаете ,постара сум во групава,вие сте од оваа година активни :P(hollest):lol:
     
    На piksooki, tina2018 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  5. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Еве јас те гушкам најмногу :inlove::inlove::inlove:
     
    На curlyhair му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Прво без тоа "девојко" ако може ;)
    Второ јас кажав личен став, дека ти посакувам и на тебе иако не сум те тагнала.
    И без разлика дали сме стари или нови во групава, јас посакувам да сме сите бремени и среќни!!
    Од циничност нема потреба!!
    @curlyhair
     
    На Lejlaah, melonka, LucyLu и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Аииии е фалаа ти многуу :D:hug::inlove:
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Супер , нема потреба секако :) А баш си мислев дека ми ја свати шалата ,ама како и да е ;)
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Еве јас имав спонтан и ке ти пишам што испитав.
    Пап и микробиолошки тестови
    Проодност на канали (ХСГ)
    На Трансфузилогија имав упат од матичниот, а таму доктор ти определува што ке треба да испиташ. Хемостатски систем, мутации, тромбофилни состојби,имуногенетика(ова мојте)
    Торч
    Кариотип за двајцата
    Хормони... јас сакав уште витамин Д, и диметри да испитам, ама и јас незнам што им е на матичниве шо не даваат упати, јас за секој упат коа одев она окезена мисли трудна сум. И исто како тебе јас инсистирав и ајде ке ми дадеше. Иначе јас сум со два мисед, и затоа мислам дека ти немаш потреба од многу испитувања. Скоро сите мој познанички поминале низ еден спонтан а сега имаат здрави дечиња. Активно ли пробувате цел овој период? Зошто не пробаш да одиш на фоликулометрија, или да пробаш со кломифен еден два месеца да и спомнеш на матичната. Немој да паничиш, што треба да биде ке биде не е дојден правиот момент :) Од сите испитувања би ти препорачала најпрво ХСГ, и ако си во можност на приватно да си го направиш
     
    На IRBBB, Tinka1234, curlyhair и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    fala od se srce ❤️
     
    На curlyhair му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Најпрво ти благодарам многу.
    ХСГ таман се одлучив да правам и ме спречи тоа што имам уреаплазма (не смее да има бактерија за да не се пренесе во матката) а после 1 месец пак ке направам испитување дали е излечена секако пиевме соодветна терапија. Поактивно мислам дека не можеше да биде. Секој 2 ден пробувавме секако пред да имам мисед. Сега никако 3 месеци до сега со заштита бидејки препорачуват 6 месеци да не забремениш после мисед. Што е тоа фоликулометрија и за што ги препорачуват климофен? Кај тебе што беше причината за мисед? Кој се битните испитувања што треба да се направат?
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Извинете што ви се уфрлам, во која недела имаше спонтан и дали природно се исчисти или со киретажа?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Во 8/9недела со киретажа на 09.03
     
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Прашав зошто моја другарка имаше во 5та недела, се исчисти со некакви капки, а на следен циклус пак забремени и ете ја се породи пред месец дена. :) Немој да се секираш, направи ги потребните испитувања и чим еднаш си забременила ќе биде пак и овој пат успешно до крај. :inlove: (fingers)
     
    На Grasiela**, CareTee и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  15. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella ми предложија со некакви апчиња или да почекам само да се исчисти ама не прифатив бидејки беше знак прашалник дали ке се исчисти како што треба. Вака најдобра опција беше со киретажа. Да се надеваме на убаво незнам друго што да кажам.
     
    На Grasiela** и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  16. Bulka12

    Bulka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Jas imav spontan vo 8ma nedela, me ischistija so kiretaza oti morashe taka da bide i posle 1 ciklus od kiretazata ostanav bremena. Nemoj tolku stresno pazenje, opushtete se malku. So srekja
     
    На Grasiela**, Tinka1234 и CareTee им се допаѓа ова.
  17. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам за кломифенот, веројатно служи за стимулација? Ми кажа докторката ако по 6 месеци не биде ќе ми даде мала стимулација изгледа мислеше на кломифен. Што е тоа всушност и на која основа го препишуваат, дали се прават посебни испитувања некои?
     
    На Grasiela** и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  18. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Кломифенот се апчиња кои се пијат од трет ден на циклус и служат за стимулација на фоликулите. Мислам дека за да ти ги препише лекар треба прво да ти прави фоликулометрија за да утврди дали зреат сами или не, па според тоа да види дали си за кломифен или не си.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Аха епа добро е што сте провериле, со бактерија не се оди на ХСГ, плодот кога си се пуштила бил многу мал, понекогаш да може да сметаат прегради во матката што се гледаат на хсг, но во твојов случај мислам дека не е тоа, сепак е добро да се направи,за мирна глава. Јас имав мисед еднаш на 12+3 кога ми беше и првиот скрининг, а вториот некаде пред да влезам 10недела. Двата пати срце слушнав уште на 5+5 и супер e се на почетокот но во тие недели запираше 12та и 10та. Многу сакам да знам зошто, ама не дознав, испитувањата ми беа во ред.
    Кломифенот служи за стимулација,понекогаш настанува и близначка бременост, поради создавање на повеќе фолекули. И меѓу тоа да си одиш на мерење на истите, кога ке прснат, пуштаат некоја инекција и се има темпирани односи. Ова ми го предложи матичната мене, можеби твојата нема. Јас одбив зошто предходните 2 пати завременував релативно брзо, прво по 3 месеци обиди, вториот по 10, е сега малце е подолго 1год,и желбата за дете е поголема.
    Кариотип е да се видат хромозомите кај партнерите, но се прави после 2,3 спонтани.
    Хормоните со терапија лесно се ставаат во нормала, ако има мала отстапка. Опушти се, тешко е многу добро знам, но после еден спонтан не се прават многу испитувања, зошто стана многу честа работа за жал. И јас се плашам како ке биде понатаму, ама со Господ напред, дај Боже да успееме сите.
     
    На princess5, Bella_Stella и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  20. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Дај боже и јас викам. Сега би направила генски мутации и здравје ако е излечена бактеријата ХСГ на приватно.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.