1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.740
    Пол:
    Женски
    Да мила, во право си. Фала за сугестијата, секако ќе барам второ мислење, не се оставам така.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    61Cj+i2z9vL._AC_SX425_.jpg
    Дали има некоја искуство со овие апчиња , и дали ги има во Мк?
     
  3. Lena_3366

    Lena_3366 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Девојки, овој месец и од мене ништо. Не се разочарувам, сепак втор/трет месец проба. Мислев дека еден тест ми е позитивен, но тоа било од самиот тест лепенките каде што се спојуваат и изгледаше на линија. Ми доцни циклусот, бидејќи си го познавам телото, мислам дека имав доцна овулација. Овулацијата претходните месеци ми беше на 15/16, а сега тие овулациски симптоми ги почувствував на 20/21. Уште ми доцни, имам ронка надеж, но свесна сум дека нема ништо. Е, сега главното прашање (може малку глупаво, но да си прашам), го читав по форумов рецептот со вино и со рен. Јасно ми е сè како се прави, но ме замислува ова, виното треба да е минимум три години старо (може и повеќе) или мора да е точно три години старо? Планирав да го купам од обичен супермаркет бело вино Смедеревка. Поздрав до сите вас!
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Vo slicna situacija sum, cetvrt mesec obidi pa ke vidime ovoj pat sto ke bide, inaku i jas go citav toj recept ne sum go probala seuste, no mislam deka nema vrska ako e obicno belo vino od prodavnica bidejki taka imaa pisuvano a uspeale, pa da probame. Pozdrav
     
    На Tinka1234 и Lena_3366 им се допаѓа ова.
  5. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Девојки како се викаат за мажи витамините за подобрување на спермата?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Спермотренд, Профертил, Кондензил...има различни.
     
    На medena147 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Мм пиеше трибестан за забрзување на сперматозоидите.
     
    На medena147 и piksooki им се допаѓа ова.
  8. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, сакам само да ве охрабрам да не се откажувате. После повеќе од 5 години пробување, уредни испитувања и отстранување на многу мал субсептум, една неуспешна инсеминација јас денес за прв пат видов две цртки во моиве раце, по целосно природен пат. За 3 дена имам закажано на гинеколог да утврдиме бременост, и не знам како да реагирам Многу се радувам ама во исто време сум исплашена и во неверување. Хаос.
     
    На marija99992, kuc, IRBBB и 31 други им се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.740
    Пол:
    Женски
    Ти честитам! Радувај се, конечно дошол твојот момент! :sun: Ти посакувам убава бременост! :inlove:
     
    На thelittle17, ...Arthemisia... и piksooki им се допаѓа ова.
  10. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Благодарам БелаСтела, што побрзо да си дојде денот на сите, а ќе дојде верувајте
     
    На Broki5, Tinka1234, Bella_Stella и 2 други им се допаѓа ова.
  11. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Имаш и Серматроп алфа 3месеци би требало да се пијат за да имаат добар ефект
     
  12. Enca87

    Enca87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Правев микробиолошки брисеви и пап тест, каде што брисевите беа чисти а со пап резултатот папот беше ок но има и некоја бактериска инфекција
    Како може истата да не се покаже на брисевите ?
    Дали поради истата може не останувам бремена на се др уредно ?
     
  13. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Лесна бременост ти посакувам:hug::l:
     
    На ...Arthemisia... му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Мишел*

    Мишел* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ти кажам те читам и како јас да се читам. И јас имав циклус 27-28 дена и после хистероскопија се намали на 24-25 дена со тоа што овулацијата е на 9-10-11 ден :worried: страшно.

    Го прашав и докторот, дали е во ред, нели нема да е добра вака јајце клетката и тоа, ми рече немало врска, пак може позитивно да се заврши.

    Што ќе правиме, ќе веруваме :)
     
    На le.soleil, thelittle17 и princess5 им се допаѓа ова.
  15. Мишел*

    Мишел* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    А да ве прашам, од кога открив МТХФР мутација и муабет со Јани, пијам аспирин преку еден ден, ама веќе една година.

    Кога му спомнав на докторот сега (гинеколог), ми рече не се пиело цело време, може тоа после овулација само.. :^)

    И сега како..некоја со слично искуство? Може е доволно само метилфолат со метилкобаламин?

    Фала.
     
  16. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.320
    Пол:
    Женски
    Се пие цело време,јас го пијам така,единствено во менструција не бидејќи и онака крварам многу.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    A јас да те прашам, дали преку матичен општ доктор закажа консултации кај Јани, или само си отиде на трансфузиологија?
     
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    За на Трансфузиологија кај Јани одам со упат од општ матичен...(кога немало термин со 7дневен... )
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :)
    Сакам една консултација или совет од вас :)
    Испитував хормони на 3 ден од циклус ,немав направено оддамна,пред тоа пиев дабростон таблетки за провоцирање циклус.
    Е сега да ви кажам за хормоните ,во ред ми беа сите освен мало покачување на Прогестерон н,тоа не ме загрижи толку колку што ми се покачени Естрадиол и Кортизол.
    Знам дека Кортизолот е стрес хормон и дека се покачува од стрес(сум под стрес цело време).
    Гинекологот ми рече дека можи да се среди со контрацептиви ,искрено не сакам уште да пробувам со лекови,се чувствувам како експериментален глушец, муабет од докрот " во ред е се така , епа ајде да пробаме вака" ќе пукнам зошто да пробаш кога се е во ред,спермограм,пап,хормони делумно,хаг во ред.
    Зедов омега 3 да пијам и магнезиум + б6.
    Нешто друго да ми препорачате ,нешто да се опуштам,и што да правам.
    Малку поголем реферат напишав ама барем малку да ми олесни :/ :(
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.740
    Пол:
    Женски
    Не знам со каков доктор се консултираш за хормоните, ама ако не е со ендокринолог, моја препорака е да најдеш добар ендокринолог кој ќе ти каже што е најпаметно да направиш. На гинеколозите не им се специјалност хормоните, точно е дека ги познаваат, ама не доволно добро за да ги третираат правилно.

    За опуштање не знам каков совет да ти дадам искрено, пошто и јас сум на истата мака. Реално многу е едноставно да се каже 'опушти се', ама во пракса тоа и не оди баш така лесно. Можам да ти кажам јас што правам во последно време за колку толку да ги оттргнам негативните мисли. Слушам музика, вежбам секое сабајле некои релаксирачки лесни вежби, од утре сакам да пробам и да медитирам. Се трудам читањето на се и сешто по интернетов да го сведам на минимум, пошто сфаќам дека не секогаш ми влијае позитивно. Исто многу ми помагаат разговорите со вас тука, разговорите и поддршката од сопругот. И генерално тоа е тоа.

    Јас за моите хормони имам многу позитивно искуство со ендокринолог кој што се гледа дека знае што прави. За три месеци со соодветна терапија ми се стабилизираа хормоните кои претходно ми беа во хаос. На последната проверка Пролактинот ми беше малку покачен (19) и гинекологот одма се залета да ми даде Достинекс. Среќа не го послушав и прво се консултирав со ендокринологот и се испостави дека ако сум го почнела Достинексот ќе сум го симнела Пролактинот под нормалната вредност. Ендокринологот баш се чудеше зошто гинеколозите одма одат со таква агресивна терапија во област која не им е специјалност во целост.
     
    На thelittle17, CareTee, babybubu и 1 друга личност им се допаѓа ова.