1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.259
    Пол:
    Женски
    Не е точно дека ќе си го спуштела под граница,Достинексот ако се дозира правилно супер го регулира пролактинот,повеќе го практикуваат од Бромергонот зошто е полесен за пиење,Бромергонот има страшни side effects,многу тешко се поднесува,со вртоглавици и повраќање едно добри недела две дури не го навикниш.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Ќе видам,се консултирав со матичен доктор.
    Фала ти многу,почнав и јас со истите активности,а за сопругот со него ми е многу полесно.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Некој што има искуство со тестови за овулација, минатиот циклус ги искористив сите 5 ленти и на сите двете цртки беа црвени со ист интензитет (ги правев од 10 до 14 ден). Сега, овој циклус, почнав порано, од 8 ден(вчера) и 9 ден (денес) и пак цртките се црвени со ист интензитет... Некако ми е чудно па некој доколку ги користел да ми одговори.
     
  4. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    17.505
    Пол:
    Женски
    Ваљда ендокринологот знае што збори, врз основа на мојата историја, досегашни испитувања и вредноста на Пролактинот моментално. Знам дека Достинексот се дозира соодветно на покачувањето, ама пошто никогаш до сега не сум имала покачен Пролактин + бев под стрес, докторката не сакаше (со право) да ми даде терапија врз основа на само еден покачен резултат. Затоа и ми кажа да проверам и следен месец па ако треба ќе ми даде соодветна терапија нормално.

    Муабетот ми беше дека матичниот гинеколог не ме ни слушаше што зборам и не се базираше на ништо од претходно туку само на моменталниот резултат, што според мене е тотално погрешно. И како од ракав ми препиша терапија, што веројатно ја дава по дифолт на сите.

    Затоа јас цврсто стојам зад тоа дека последна одлука за терапија за хормони треба секогаш да носи ендокринолог, не за џабе е специјалист во областа.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    4.861
    Какви тестови користиш? Тестовите за овулација го детектираат зголеменото ниво на лутеинизирачки хормон (лх) што обично се случува пред да настапи овулацијата. Доколку тебе секогаш ти покажува позитивен може да значи дека ти е константно повишен како што е во случаи на полицистични јајници. Дали имаш испитувано хормони на трет ден од циклус и ако да, какви ти биле резултатите? Колку ти трае циклусот? И дали ти е редовен?
    Ова се само претпоставки, за да бидеш сигурна треба да испиташ хормони и да се консултираш со гинеколог/ендокринолог.
     
  6. LaTama

    LaTama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Колку години си? Каков ти е циклусот? Провери да не имаш полицистични јајници. Кај ПЦОС има лажно позитивни тестови
     
  7. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    4.861
    Хормони надвор од референтните вредности бараат консултација со специјалист. Немаш дадено информации за какви се вредностите и најмногу што можеме да ти кажеме се наши лаички претпоставки. За стресот и јас барам решение, ако го најдам ќе споделам. Она што ми помага се чај од маточина, гледање на лабави серии и филмови, читање на книги и воздржување од читање по интернет за мојата состојба или гуглање симптоми.
     
    На Bebce1, thelittle17, CareTee и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Кај мене па никогаш не покажа две црти со ист интензитет 2 месеци. Или немам овулација или тестовите не се како што треба.
     
  9. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    @LaTama @le.soleil хормони сум испитувала на 3 ден од циклус во јануари и во мај и беа добри. Лх 5 и двата пати, Фсх негде 5.5-5 6. Циклусот редовен од 28-30 дена, секогаш и ми трае 5-6 дена. Минатиот месец бев на следење фоликули и имав водечки фоликул од 12мм на 8ми ден и истиот тој фоликул беше 17мм на 11ти ден. Матичната ми рече се е добро, хормони добри, матка,јајници нема никакви проблеми. 29 години сум.Више се мрднав,не знам ни што да мислам, ни што да правам.
     
  10. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се секирај ако се хормоните добри може има др проблем... спермограм хсг имате проверено? Тестовите не се секогаш веродостојни... бар според мене...сигг си го познаваш телото за дали и кога имаш овулација
     
  11. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Zenski , da ve prasam dali nekoj skoro pravel brisevi na Institut za javno zdravje odnosno dali voopsto rabotat? Ako ne tamu kade ste pravele brisevi na drzavno?
    Isto taka me interesira i za infektivni markeri kade ste pravele na drzavno vo skoro vreme? Fala
     
  12. Hope06

    Hope06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2019
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Трибестан 2х1, селен, цинк, с витамин 1000, б12, фолна киселина, л карнотон, л аргинин од лош дојдовме до одличен спермограм сите се природни 3 месеци употреба и видливи резултати. Поздрав
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  13. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Брисеви Јавно здравје Пролет...а инфективни маркери Железничар
     
    На irencule1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Zeleznicar kaj Beko vo blizina, Taka? I dali za tamu ke mi treba upat?
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Да таму само со л.карта не ти треба упат ;)
     
    На irencule1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Мишел*

    Мишел* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Лани беше тоа, ми рече матичната - гинеколог, тешко има термини кај Јани, па јас следев на мој термин и веднаш отидов за упат штом се отвори.

    Но, Јани да ти бил на одмор, ме прими Кочо, ми рече некои имаат деца, некои не, ќе имаш мутиран некој ген, па што дека, нормално било и така беше, на резултатот ништо не беше напишано.

    Па го 'манијачев' Јани, чекав кога беше во амбуланта да му покажам. Многу се налути, ме враќаше, дојди тогаш, оногаш и на крај на ливче ми напиша што да пијам (тоа фолна молна ама не сфатив за аспиринот - пиша во бременост да се пие, па јас мислев и претходно, ама сега гинекологот друго ми кажува и збунка сум).
     
  17. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Работат и во Институт за јавно здравје и во Микробиологија за брисеви. Јас во Микробиологија носев.
    За инфективните можеш и тие во Институт, но ти препорачувам во Железничар да ги направиш, за два часа имаш резултати и упат не ти треба за таму.
     
    На irencule1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Не, сега тоа е следно.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    2.143
    Пол:
    Женски
    Девојки, да барам консултација со специјалист, или ок се вредностиве?
     

    Прикачени фајлови:

  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Идеално за забременување ТСХ го бараат под 2. Кај тебе не е многу висок и обично не даваат терапија за 4, но е повисок од идеалното. Консултирај се со специјалист најдобро, ќе треба да ја следите тироидата.
    Другите хормони во ред ти се?