1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Ќе се напијам магнезиум, ама за тоа што ми се има случено ми е страв од се, и др. ми вика да се смирам малце, ама многу ми е страв мене. А многу е рано да се види и на ехо, има време и за тоа.. и сега ќе полудам.
     
  2. SharenoOkce

    SharenoOkce Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, jas odamna ve citam no sega prvpat vi pisuvam. Dolgo vreme se obiduvame so mazot mi (skoro 2 godini). Toj imase problemi so spermogramot, pa potoa jas imav problemi so insulinot, sega prethodniot mesec skoro sve se resi, hormonite se okej, nekako bevme mnogu relaksirani i dvajcata, skoro sekoj den imavme odnosi i onaka strasno, bez daa mislime na problemite. Sega eve 2 dena mi docni, bradavicite vekje nekolku dena me bolat mnogu, kako da mi gi secat so noz, sto nikogas do sega ne mi bilo taka. Denes napraviv test ama bese negativen, a mnogu imam nadez ovoj mesec, nekako poinaku se cuvstvuvam. Nekoj da mi dade sovet so slicno iskustvo. Fala vi mnogu
     
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Тоа поинакво чувство го имав и јас. Едноставно знаев дека сум бремена.
    На денот кога требаше да добијам имав позитивен тест :)
    Почекај уште ден два и направи нов тест ако не добиеш, може покасно се фатило. Со среќа :)
     
    На SharenoOkce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SharenoOkce

    SharenoOkce Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala ti fana, se nadevam deka ke bidam vo pravo so ova poinakvo cuvstvo. Ke pocekam pa ke ve izvestam ako ima nesto
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Мораш да се смириш,земи си магнезиум со б комплекс и напиј си,или ако имаш потреба можиш и б6 таблетка плус да се напиеш,малку да те опушти.Немој да се стегаш,мисли позитивно и се ќе биде супер.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Фала ти, се напив магнезиум, и и пишав и на др. ми вика дека сум исплашена и дека немало потреба од утрогестан, не знам на своја рака дали да си земам, не знам што да мислам...
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Немој да се плашиш, мисли позитивно. Не знам што точно ти се има случено, претпоставувам спонтан. И нормално е да го имаш стравот, ама пробај да се опуштиш. Има мноооогу жени што после спонтан си имале супер бременост, јас знам дека и ти ќе бидеш една од нив, ќе видиш! :inlove:
     
    На ivance.., IRBBB, Tinka1234 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Да спонтан во јануари имав, и сега затоа и ми е страв, знам дека мора да мислам позитивно, ама пусти страв, утре треба да одам за бета да испитам, па понатаму ќе видиме, од магнезиумот сега ми е подобро малце.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што ти е подобро. Лежи си одмарај си малку и ќе ти се смират болките. Не мисли на тоа што се случило во јануари, тоа било и поминало. Сега гледај напред, се ќе биде во ред. :sun:
     
    На Broki5, CareTee и thelittle17 им се допаѓа ова.
  10. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    786
    Девојки здраво,
    Дали грчеви во долен дел од стомак на 4-5 дена после овулација, проследени со гасови и подуеност може да се знаци за бременост? Исто и гради почнаа да ме болат и ареолите ми се како набабрени.
    Може си барам само знаци ама толку рано вакви грчеви сум немала никогаш, ептен пред да добијам само, а рано е за добивање
     
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Ништо не бива од мене. Пак добив на 23ти ден.
     
  12. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Немој да викаш ништо не бива :) полека со трпение. Со меѓусебна поддршка со сопругот и позитивна мисла. За некои од нас патот не е лесен. Јас стигнав до ivf и цело време се трудам да сум позитивна. Се молам за сите нас да ни се исполни желбата. Да се трудиме со помалку стрес да ги тераме постапките. Ќе правиме се што ќе ни кажат лекарите.:hug: и ќе биде (fingers)
     
    На Hope06, IRBBB, curlyhair и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Се трудам да бидам позитивна, ама вакви работи ме трескаат од земја и ми треба време дур да се свестам. Овој месец за разлика од минатиот малце подобро го прифатив добивањето. Не плачам ако не друго, изгледа ми пресушија солзите.

    Сопругот ми збори цело време, ми вика сврти се накај позитивното во ситуацијата, барем почна да добиваш, не добиваше 4 месеци. Му треба на организмот време да се стабилизира. Ама ете процес е, тешко ми е, ми треба време... Ќе ми помине ваљда за ден-два. :hug:
     
    На ivance.., IRBBB, fana и 7 други им се допаѓа ова.
  14. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Така си е. Во право е он. И добро е што имаш кој да те бодри. Ние некогаш не ја гледаме позитивата страна, затоа што не ни е лесно воопшто. И јас најмногу мразам кога ќе ми каже некој опушти се, не мисли...мислите не можеш да ги котролираш секогаш. Нека биде за брзо, нека ни даде Господ сила и трпение на сите и само убави работи. Силни сме ние :muscle:
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Така е, ние сме тие што најдиректно минуваме низ процесот, може и ради тоа сме толку негативни некогаш. Сопругот ако не е да ме враќа секогаш кога ќе забегам со негативноста, не знам кај ќе ми беше крајот до сега. Ќе биде кај сите ваљда еден ден, не е дојден само моментот.

    Ете сега не знам ни дали добив, го чекам да пробие. На бришење имаше, на влошка нема. Веројатно се мачи да пробие.

    Како и да е, фала ти многу, ми значи поддршката од сите вас и ми олеснува барем малку.
     
    На fana, Tinka1234, curlyhair и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Немој да се разочаруваш:l::hug:ќе биде еден ден мислам кај секој.
     
    На thelittle17 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  17. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Би ти рекла Без грижи (но знам дека не е лесно и не е копче па стисни и нема стрес или грижи) но дај си циклус два да не мислиш (само фактички следи го телото дали ќе осетиш овулација на колку дена ќе добиеш каков е циклусот)
    Но и пробајте да водите љубов без *намера* за бебе... така ќе почнеш да се опуштиш а по месец два ако не дојдат 2те цртки дефинитивно почни да ги следиш фоликулите повтпрно и прими ја стоп инекцијата за да пукне фоликулот... но мислам и ти посакувам да забремениш пред тоа ... :hug:
     
    На CareTee, Bella_Stella, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Оф, се трудам ептен многу да не сум опседната, ама искрено многу тешко ми оди. Секој ден се поголем притисок осеќам некако, се понестрплива сум, а знам дека тоа мора да се промени...

    Овој месец бев баш оптимист, имав позитивен тест за овулација, во петокот дури имав и исцедок како белка од јајце, каков што немам приметено многу одамна. И скоро сигурна бев дека имам овулација.

    Инаку ова сега не знам што е, сеуште ми нема пробиено, имам само на бришење и тоа ептен слабо на крајот на денов, а на влошка една капка. Веројатно се мачи да пробие, пошто нема логика да е ништо друго освен менструација.

    Како и да е, ќе видам што ќе се случува деновиве. Телото изгледа сеуште ми се свестува од шокот што го преживеа со тироидната, недобивањето итн. Ќе закажам кај гинеколог во Ремедика, како што планирав.

    Во меѓувреме се надевам дека ќе научам да имам повеќе трпение, морам... :hug: :l:
     
    На marijamarkoska, princess5, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    А можеби е овулаторно крварење? Некогаш се јавува пред, ама некогаш и после овулација го има.
    Што и да е, не е ништо за секирање. Дури мислам дека ова е добро, значи организмот реагира на терапијата и си се балансира.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.832
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува да е овулаторно, синоќе немаше ништо кога одев во тоалет, ама ете сабајлево почна повеќе, очигледно си проби. Уште е само на бришење, ама повеќе е и свежа крв е, за разлика од вчера кога беше ептен бледо розева.

    Инаку погрешно ли е да сметам од денеска прв ден и да проверам во четврток хормони, пошто утре секако е неработен ден?