1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Јас оддамна престанав да се замарам со туѓите прашања. Верувајте ми, навистина ми е сеедно. А едно време после свадбата одбегнував да одам на гости кај луѓе што подолго не сум ги видела зошто сите како во стомак да те гледаат хахаххаха. Не ми е пријатно кога некој ќе ми сподели нешто од типот колку лесно забременал, колку им кажал докторот дека е се идеално, топ, ама знам дека најчесто не е нешто против мене лично, едноставно си споделуваат луѓето. Е сега ако некој знае со што се борам или претпоставува, а повеќето знаат, не е тешко да се заклучи, тогаш треба да внимаваат што кажуваат пред мене.
    Ама оваа ситуација не дозволив да ме оддалечи од другарките кои останаа бремени додека јас се обидувам, некои веќе и роденден на детето му слават. Тешко ми беше да сварам на почеток, после тоа се надминав некако себеси. Некои луѓе многу чуваат во себеси, можеби така е подобро, не знам. Јас не сум таква. Искрена сум и ако некој ме праша отворено ќе му кажам дека ние најмногу сакаме и работиме на тоа. Толку. Ако е некој настојчив, ама не со лоша намера, ќе му ставам одоколу до знаење дека не ни успева. Ако е некој безобразен, знам и јас како. Битно денот нема да ми го расипа, со сигурност не.
    Иначе и мене докторот ми кажуваше колку сум плодна, ми гарантираше позитивен тест за бременост. Уште памтам ендометриумот ми беше околу 14 мм. Фоликулите супер големина. И еве ништо сеуште. Ама тогаш не се обидувавме, брзо после тоа почнавме. Затоа многу и се плашев да не имам проблем со каналите, ама и тие испаднаа проодни. Во меѓувреме се сменаа некои работи, веќе не ми е така топ еднометриумот, почнав да имам порано овулации итн. Се разбира и ова е моментално. А можеби и докторот толку знаел хахахахахахаха.
    Битно знам дека ќе се среди и тогаш со насмевка ќе се сеќаваме на деновите кога ваквите прашања не болеле. Па дури и да не е со насмевка, мн ќе сме посилни.
     
    Последна измена: 13 април 2021
    На tina2018, Cherry blossom89, Keri и 16 други им се допаѓа ова.
  2. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Фала сите што чекаме брзо да си галиме мешината!!!:l:
     
    На Anatema и aci aci им се допаѓа ова.
  3. deadej

    deadej Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2021
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Nemoj da si stvaras jadezi i nervozi bez potreba mila, znam kako ti e i jas bev ista ko tebe, ma se zivo i divo mi smetase i mislev deka nesto pogresno pravam stom site se bremeni samo jas ne! No, sfativ deka ne e taka, poleka mirno ke dojde i naseto MORA da dojde so ovaa medicina napredna se ke bide vo red veruvaj, poveke site niv gi zafrkavam jas eve najdov nacin tie da me baraat za kafe tie da mi se zalat i da gledaat vo mene poddrska mesto jas da kukam plakam i se zalam, znaci si ja zavrtev mojta maka na moja strana i taka ke bidam cvrsta do denot koga ke si gi vidam moite dve crtki.
     
    На tina2018, Cherry blossom89, aci aci и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Kejt362

    Kejt362 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2021
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    409
    Пол:
    Женски
    Кај мене има и обратна ситуација. Другарки кои успеале и се реализирале како мајки веќе не прашуваат до кај сум јас :). Претходно секојдневно сме дискутирале околу проблемите, некои од нив се соочувале со проблеми уште пред да почнам јас со испитувања, секогаш сум ги сослушувала и сум била достапна за нив. После тоа се се стишило.
    Претпоставувам од жал, непријатност... не знам. Јас постојано прашувам како се, секогаш насмеана и ведра, мило ми е за нив. Но ги разбирам целосно, сега имаат за што да се радуваат.
    Ќе стигнеме и ние таму.
     
    На semche25, A.a.gj, Campanula и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.563
    Пол:
    Женски
    Долга и широка тема јас од почеток велам, тој што не осетил не може да разговара на таква тема бидеќи на крајот секогаш се сведува ... “еее без гајле ќе биде се.. што се секираш, не брзај се.. ќе стасате да ве нервираат како нашиве” и веќе тука се прекинува муабетот. Јас секогаш се правам себична пред другите, има време за тоа рано е ќе речам па нека се думаат зошто така. Јас кога едвај останав бремена лани веќе почнаа да зборуваат сите а во меѓувреме имав миссед, најтешко ми беше што ме нудеа со храна бидеќи кога биле бремени биле многу стрвни па да не сум била и јас(facepalm)
    Во тие моменти немав ни нерви да се објаснувам па почнав со одговори дека воопшто не сум ни била некогаш бремена.. што има да отвараат теми кога јас лично не сум им кажала дека сум била воопшто бремена:^)
    Затоа нека не ве засегаат никакви коментари, замолчете ги да не се осмелат некогаш да постават такви прашања. И веќе самата не се впуштам во такви негативни размислувања (не дека сум немала таков период) ... ќе си речам ќе дојде време кога ќе се наместат коцките, да искористиме период и да уживаме во љубовта со сопругот:inlove:
     
    На A.a.gj, Campanula, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. zverkica

    zverkica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    2.617
    Убаво кажавте, тој што не го поминал ов9ј пат незнае како ни е на нас. И јас се фрустрирам кога некоја ќе ми каже еј останав бремена, ајде и вие побезо, само опушти се и не мисли, еве јас така забременив....и јас сум веќе бесна, лута, неможам ни да и се радувам нели, пошо неа од трепкање и се фатило а јас дрва и камења превртувам за да дојде до тоа..и после сум лута и бесна, се прашувам зошто и јас не сум како нив, еве прошливе 10 дена колешка моја останала ѕрудна и уште една моја другарка и една познаничка...и си викам Боже ќе бидне ли и кај нас бременост? Лавици сме сите овде, најхрабрите жени што се правиме за да имаме дете, бидете и лути и бесни и исплачете се, главата горе и наскоро ќе ни се исполни желбата! Ве гушкам сите
     
    На A.a.gj, Campanula, tina2018 и 13 други им се допаѓа ова.
  7. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    Марија, се извинувам ама ќе те прашам, колку време се обидувате?
    Се гледа плодноста веројатно од големината на фоликулите, по матката, ама нели е тоа променливо? Во смисла можда овој месец жената е поплодна, ама следниот со помалку шанси, па нареден пак повеќе итн. На тоа влијаа многу фактори: стил на живот, стрес, средина и сл. И можеме и ние лично да влијаеме на подобрување со промена на некои навики.
     
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    Јас не би знаела да ти кажам за тоа, ама сакам да те прашам што направи? Дали имаш други симптоми, направи тест?
     
  9. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Добро е што се открил септумот барем се среди,одмори се ,нека заздрави се и за кратко време те очекува бебуш,да си галиш меше што побрзо :inlove:
    Ти посакувам многу среќа (fingers)
     
    На medena147 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Пробав да ти пишам лп ама не можам, нема опција. Да, зависи од циклус до циклус и може да имаат влијание многу фактори како што си напишала. И девојка кај која е сосема се во ред може да има ановулаторен циклус, 1 до 2 во годината. Тоа е сосема нормално. Но, секако ако тоа се повторува може да укажува на проблем. Јас не сум одела многу на фоликуметрија, тоа во претходниот пост што пишав беше од преглед кратко пред да почнеме со обиди. Еднаш кога бев откако пробуваме имав овулација веќе на 12ти ден, што малку е рано, иако не мора да е проблем. Има многу девојки што забременале надвор од она што го знаеме како период кога се плодни денови, од 14-16ти ден, значи имале или порано или покасно овулација. Мојата логика сепак ми вика дека е подобро да не е порано барем од 12ти ден за да може да созреат убаво фоликулите.Е сега има и антрални фоликули, тие би требало да се од 7-12 на јајник и мислам дека нивниот број е како некоја поверодостојна проценка на генералната состојба на јајниците. Тие не знам колку се променливи. Специјалист за неплодност ми рече дека давале слика за генералната состојба, баш го прашував дали може нареден циклус да биде поразлично, ми рече па не баш. Во вонтелесно пак, имам читано некои девојки имаат пишано дека и тоа зависи од циклус до циклус. И секако дека, ама тоа го знаеш и ти добро и сите останати, дали ќе останеме бремени не зависи само од нас, туку и од машкиот фактор. Така да таквите коментари дали некој од одма може да остане или не многу често не се одраз на тоа како ќе биде.
    Другпат кога сум била на гинеколог, се се погодувало на 18ти, 19ти ден и секогаш имало знаци дека дошло до овулација (некоја жолта течност што ја гледаат на ехо и уште нешто таму, ако добро сум сфатила).
    Инаку ние веќе подолго се обидуваме, година и 8 месеци отприлика. Ама имавме некои не толку големи проблеми кои покасно ги откривме, додуша дел и не толку касно, ама дури сега брзо се средија. Јас открив кај мене покачен андростендион и пролактин дури пред неколку месеци. Пролактинот претходно си беше ок, а др хормони се ок. Последниот сперм ни е Нормозооспермија, значи нормален, а и мене хормоните за којшто земав терапија сега ми се ок. Генерално не водат како идиопатски стерилитет, со тоа што докторот ми рече дека повеќе ситни фактори придонесуваат до тоа да не дојде до бременост, но дека има можност и природно да биде. Затоа што сега повеќето работи се веќе средени, се надевам дека ќе успееме, ама еве сеуште нема бременост. Уште неколку месеци ќе се обидуваме, па ако не ја бива ќе одиме на инсеминација или ин витро. :)
     
    Последна измена: 13 април 2021
    На tina2018, Cherry blossom89, aci aci и 5 други им се допаѓа ова.
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    @MarijaMi90 дали си пробала да следиш овулација?
    Горе-долу низ слична ситуација поминавме и ние. Мерејќи базална температура и правејќи тестови за овулација, заклучив дека секој месец имам овулација во различен период од циклусот и покрај тоа што секогаш имав точен циклус од 31 ден и никогаш немав проблем со хормони. Најрано детектирана овулација ми беше 11ти ден, најкасно 21ви ден. Реално огромна е разликата, а во тие 6 месеци што редовно ја следев, само еднаш имав овулација на средина на циклус.

    Сега кога ќе размислам, голема е веројатноста многу циклуси да сме ја утнале овулацијата и затоа да сме изгубиле многу време.
     
  12. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Не, а можеби треба. Прогестерон имам испитано на 21ви ден, ми беше над 10. Еднаш нели на 12ти ден и другпат не се погодувало да одам на гинеколог за време на плодни денови. Некако тоа ми е многу замарање, не сакам толку да ги темпирам односите само за тоа, сакав поспонтано да е, ама можеби треба. Пред да се обидуваме имав многу точен циклус, секогаш на 29ти ден и тоа сабајлечки :) Откако почнавме со обиди почна понекогаш на 27, 28 и неколку пати ми закасна некој ден, ама во глобала пак ок. Откако почнав со хормонската терапија (3 месеци) нешто ми се измести. Еднаш добив на 26 дена (тогаш кога ми потврди доктор овулација на 12ти ден), па на 31, па сега последно дури и на 24 :doh: Ние гледаме да имаме односи преку 2 дена, ама што викаш тоа повеќе пазиме околу плодни. Дали месецот кога остана бремена следеше овулација? Со тие стапчињата или со мерење базална?
     
  13. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.367
    Пол:
    Женски
    Душо јас бев сличен случај како тебе. И ние се обидувавме скоро 2 години без успех. После 6 месеци испитавме хормони и спермограм си беше во ред се. После уште 6 месеци правев ХСГ и тоа беше ок. И кај нас водеа идиопатски стерилитет и докторот за неплодност сакаше да правиме инспирација па ин витро. Јас бев решена дека сакам се да пробам пред да одам на ин витро, зошто никако ми немаше логика да правам ин витро а се е во ред кај двајцата, башка млади по 28-29 години.
    Матичната ме стимулираше со кломифен и од прв обид останав бремена природно. Разговарај со доктор, можеби и кај тебе ќе помогне.
     
    На tina2018 и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  14. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу Иванче :) Те читав овде, ми имаше оставено впечаток колку беше позитивна цело време. Мн се израдував кога прочитав дека си забременала. Да и јас размислував за кломифен, само прво сакам да испитам и Амх. Не дека од еден циклус ќе ми се намалат резервите, ама чисто да си знаам. Сите доктори не советуваат да оставиме неколку месеци вака, па ако не биде, да почнеме со следни чекори. Секако ќе ја разгледаме и таа опција. :l:
     
    На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    А за време на овулацијата осеќаш поголема желба, исцедок полигав и слично? Освен нели температурата и тестовите, дали ги имаш и овие симптоми како најизразени при овулирање?
    Кај мене си осеќам како болка во јајници или во еден само. Минатиот месец како ме пецкаше од десна страна, бодежи прави. И одма сум со траумата леле дан ми е заглавено нешто :doh: и ќе се сетам дека ми е изваден јајцеводот, па се смирувам малку. Па ако ме пецка од другава страна, тука ми е умот, во траумата. Цело време ќе си ја влечкам во мене, аман :|
     
  16. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Нема ништо поубаво од спонтан однос, без темпирање, без притисоци. Ако сте во можност, подобра опција не постои, покриени сте цел циклус.
    Ете, ние некогаш имавме периоди кога баш гледаш да си покриен за време на плодни денови (плодни тие што мислев јас дека се, по апликација, на средина на циклус), а останатите денови се случувало и два пати дневно, ама и два пати неделно да имаме. Обврски, смени на работа, макар што и некогаш не ти е до однос дојдено.
    И кај мене на ехо се имаше детектирано овулација, школски, на средина и бев убедена дека тогаш овулирам. Сѐ додека не почнав да следам и заклучив дека барем кај мене овулацијата не е секогаш во ист период.
    Месецот кога останав бремена, следев овулација преку базална и само еден тест за овулација направив колку да се осигурам дека тоа е тоа, оти некогаш многу ми варираше базалната.
    @Saba08 е експерт за базалната. Да е жива, најмногу на малтретирав нејзе.
    Има многу убава апликација Fertility friend ovulation, ако планираш да мериш, симни си ја.

    И тебе и на сите во оваа борба, од срце ви посакувам полни раце! ❤️

    Никогаш не успеав да препознаам кога имам овулација. Ни болки, ни крвав исцедок сум имала. Исцедокот онака како белка од јајце никогаш не ми беше ден-два, туку повеќе денови, некогаш и по цела недела. За желба за однос искрено повеќе ми влијае сонот, отколку овулацијата. Ако не сум одморена, за ништо немам желба. :D
    Единствено градите ме болеа многу после овулација до добивање, редовно. Штом почнеа да ме болат знаев дека веќе поминала овулацијата.

    Имаш изваден јајцевод? Другиот океј е?
    Кај мене едниот е со сактосалпинкс. Поделени беа мислењата дали да го вадам или не, поради сплет на околности (короната и финансии за на приватно) одложив и ете, во меѓувреме забременив. Да напоменам дека забременив кога сум имала овулација на јајникот од страната на здравиот јајцевод.
     
    На tina2018, elenaklasik, aci aci и 2 други им се допаѓа ова.
  17. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    @IRBBB да, изваден ми е поради прскање на јајцеводот како последица на вонматерична бременост од два месеци. Кога плодот веројатно постигнал големина поголема од јајцеводот, прсна јајцеводот и му немаше спас, освен да се извади.
    Тогаш само ми кажаа дека го испитале плодот, сѐ било во ред, ама дека едноставно се случила вонматерична бременост, веројатно сакаа да видат дали беше здрав плод.
    Другиот ми е здрав, ми направија лапароскопија и го проверија и него. Преку него забременив еднаш.
     
  18. Дениција21

    Дениција21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2021
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што не ми е секогаш точен циклусот и цело време ми се поместува, претпоставувам и овулацијата, но никогаш не сум мерела или проверувала. Од тие што имате пробувано различни начини и техники за одредување овулација, што ви се покажало најточно?
     
  19. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Да споделам една книга мнг позната, се надевам на некој ќе му се најде (How the Science of Egg Quality Can Help You Get Pregnant Naturally, Prevent Miscarriage, and Improve Your Odds in IVF)
     

    Прикачени фајлови:

    На tina2018, elenaklasik, kostovaivana и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
    Jas, za ovie dve godini borba so ova rabota, definitivno dojdov vo zaklucok deka nema pravila za plodnost. Normalno deka ako nemas nikakva diagnoza sansite se pogolemi da imas rezultat, no definitivno i toa malku znaci. ova rabota nema pravila. nema zaklucoci i nema 100% garancija za nisto.
     
    На MarijaMi90, curlyhair и elenaklasik им се допаѓа ова.