1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Miiaa98

    Miiaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Од толку не заинтересираност од мојата гин. Решив да одам во систина
    Секогаш требаше да и кажам јас да ми даде апчиња и викам немам добиено 40 дена ми викаше па чекај па ја и викав може да земам дабростон па чим сакаш земи после тоа кориси Јасмин :talk:

    Вчера имав термин кај Палчевски , ми кажа дека не е некој проблем голем и ми препиша Циклопрогинова и ми кажа само нив да ги користам и со нив можам да останам бремена , има нркој искуство со апчињава ? Да напоменам со пцос сум и исто така сум на еутирокс ..
     
    На malecko87 и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  2. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.563
    Пол:
    Женски
    Јас бидеќи бев со потанок ендометриум но редовно добивав на 33 дена со послабо крварење ги користев циклопригиновата само белите апчиња после циклус и веднаш останав бремена со помош на тие апчиња, кај мене заврши со миссед таа бременост поради кламидија, но за апчињата имам позитивно искуство после 7 месеци следење овулации со циклопригиновата веднаш останав..
     
    На tina2018 и Miiaa98 им се допаѓа ова.
  3. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.233
    Допаѓања:
    40.315
    Пол:
    Женски
    Имал ли некој искуство со тератозооспермиа?
    Што ви препорачале во случајов?

    Денес стигнаа резултатите и сега не знам каде со нив.
    Се јавив во Њуборн, ми рекоа не мора уролог, може и гинеколог или ембриолог да ги види и даде терапија?
    И сега не знам што да правам.
     
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Тоа е, на сите може да ни се случи вонматерична. Жално што навреме не се фатила за да се спаси јајцеводот, ама тоа е што е, имаш еден здрав и прооден, тоа е најважно.
    Верувај дека си во предност со тоа што си имала и претходни бремености, телото си памти. Сега само да се поклопат коцките, овулација од кај здравиот јајцевод и еден успешен пливач дотаму.
    Дај Боже во најскоро да си се израдуваш.

    Колкав е процентот на сперматозоиди со неправилна морфологија? Многу општ поим е тератозооспермија.
    Каде го правевте спермограмот? Во њу борн? Таму ништо не ве советуваа?
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.233
    Допаѓања:
    40.315
    Пол:
    Женски
    Чекаме резултат од спермокултурата па после ќе закажам во Њуборн, таму е правен инаку спермограмот.
     
  6. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.233
    Допаѓања:
    40.315
    Пол:
    Женски
  7. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам! :l:

    Дај Боже сите што си сакаат да се израдуваат.
    Мене ме зафркна на некој необичен начин што првиот месец добив, ама слабо ми течеше и се почудив. Сепак реков ок можда месецов така се погодила. А инаку точно ми дојде, на денот пресметан. Да не ми дојдеше воопшто, ќе направев тест, ќе ја дознаев. Е вториот месец не добив, направив тест - позитивен и по неколку дена прокрварив и веднаш на доктор, па таму се виде на ехо. Плодот немаше срцева акција, претпоставувам поради пукањето беше усмртен да речам, зашто должината му беше мислам околу 10 цм, значи дотогаш си растел. Си изгубив дете, ама тоа е тоа, помина, за среќа немав последици по здравје, или не дај боже фатално да завршам. А имав тогаш големо внатрешно крварење.
    Затоа сега се штрекам на секое добивање, ама гледам поопуштена да сум.
    Здравје за наредно ако даде Господ, ако не, здрави живи пак да сме. :angel:
     
    На IRBBB и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  8. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    На IRBBB и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  9. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Вонматерична е една од постресните работи што може да ги доживее една жена. Нормално е што ти останало страв. Но сега си позапознаена со се и ако дојде до бременост, само еден циклус да има нешто, сигурно ќе одиш веднаш на лекар да се утврди дали е се во ред. Така да сега веќе знаеш мн повеќе и нема да дојде во никој случај до истото. Најважно е како што кажа што поминало без последици за твоето здравје. Другово ќе го наредиме :) Во однос на овулацијата, прво е како водичка мислам, па после има исцедок како белка од јајце, растеглив :D ама не е тоа правило, не значи дека ако го немаш сигурно немаш овулација месецот.
    @IRBBB ако не ти е проблем бибте замолила да ми пишеш во Лп, јас тебе не можам, а сакам да те прашам нешто. :)
    Иначе мислам дека @elenaklasik имаше овде оставено линк или само како исечок од нет кадешто пишува дека е можно здравиот јајцевод да ја преземе јајце клетката дури и кога овулацијата е од јајникот што е на др страна, но дека шансите за тоа се секако помали отколку ако е од јајникот што е кај здравиот јајцевод. Околу 10% ако добро памтам. Баш и јас се изненадив од тоа, ама ако е точно е олеснување за сите коишто го имаат тој проблем.
     
    На elenaklasik и IRBBB им се допаѓа ова.
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    @elenaklasik жива и здрава си, како што рече и Марија, тоа е најважно.
    Ќе те огрее и твоето сонце. :sun:
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miiaa98

    Miiaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила :inlove: Дај боже да биде.. :*
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    На ехо кога ти следеа фоликули, тогаш немаше овулација? Рече дека прогестерон не си проверувала. Како ти утврдија дека немаш овулации?
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Сакам да ве прашам каде последно сте носеле брисеви на државно? Дали работат на клиника? Фала :hug:
     
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.140
    Допаѓања:
    17.838
    Пол:
    Женски
    На ехо следев овулации. Не зрееја фоликулите и ендометриумот.
     
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    На институт, позади министерство за здравство.
     
  16. aci aci

    aci aci Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Тестот за бременост self clear кога може точно да покажи? Колку дена после овулација?
     
  17. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене, јас со моите 34 години и сопругот(37) веќе некое време пробуваме (4-5 месеци) ама не се случува бременост. Сопругот е со терапија која му ја променија на извесен период (бидеќи кажавме дека планираме бебе) ама само на извесен период, додека контролите му се во ред, бидеќи сега зема замена за терапијата која е соодветна за неговата дијагноза. Тоа значеше од старт дека имаме ограничено време.
    И ете кога знаеш дека немаш многу време, не биднува. Јас циклус редовен, пап и ехо уредни, и овулациони тестови позитивни на 12 ден одприлика. И ете пак ништо. Денес бев кај гинекологот, која ми кажа дека освен спермограм, за други испитувања е рано. И кажав дека мм има специфична ситуација со терапијата, ама таа сепак рече ако една година не бидне тогаш ќе почнеме со апчиња за поддршка и со понатамошни испитувања. И еве не знам шо да мислам, да чекам уште 6-7 месеци и да наполнам 35, (а мм 38) и ако до тогаш не бидне природно да бараме помош или да менувам гинеколог уште сега? П.с. не сум во Мк. така да овде нема на приватно да си испиташ што сакаш, треба со се со упат од гинеколог.
     
    На Irenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Да направи спермограм мт ... а во меѓувреме разгледај ја можноста за др гинеколог но не избрзувај
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Toa rano deka e zavisi za kogo kako. Najubavo da si pocnete so ispituvanja porano, bidejki i posle taa godina da pomine ke pocnat da vi kazuvaat ispituvanja sto pak ke vi odzemat vreme..taka da.. zosto da ne si pocnete porano.
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    775
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Јас и мојот сопруг 4 месеци се обидувавме, па почнавме со испитувања сите ми викаа брзаш, рано е, ама јас не ги слушав. Имам 28 години (т.е. во јули ќе праам). Сама си барав упати за да испитам се. Не чекај, барем ја не би чекала, ако ништо друго ќе знам на што сум. Да ги послушав другуте јас сеуште ќе тапкав во место. Сега си открив што е проблем и ќе се бара чаре.
     
    На Bella_Stella, Honny, Kolumna и 1 друга личност им се допаѓа ова.