1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.522
    Пол:
    Женски
    Jas se slozhuvam potpolno so tebe. Nikogas ne se kaam sto baram odgovori. Ne sakam da cekam. Sakam da sredim problem(ako ima) i da stignam rezultat.
     
    На Мишел* и Honny им се допаѓа ова.
  2. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Mila kade pravese jas treba da pravam na klinika ama neznam dali pravat so kovidov .sto poskoro da se izraduvas ti posakuvam
     
  3. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.434
    Пол:
    Женски
    Така е, нема математичка формула за зачнување. Можеме да си помогнеме со промени на навиките, стилот на живот, но не значи дека веднаш ќе дојдеме до резултат. Секој човек може да има проблеми со зачнување, не е нешто кое само едни го имаат други не. Но работата е што, според мене мислам, дека оние кои не се замараат многу, се опуштени, дури и се без намера за дете, побрзо добиваат дете.
    Ок, има и други кои си планираат семејство и ја постигнуваат замислата. Нема правило, секој со својот касмет.
    Колкупати сум мислела за различни луѓе како добиле деца, знаејќи каков живот водат или воделе. Ама колку и да барам поврзаност, не оди по таа линија.

    Една познаничка порано земаше екстази па и посилна дрога, сега има 4 деца родено. Е сега човек што внимава што му даван на телото, со што го храни, си вели како оваа со хемии се пукаше, а забремена 4 пати! Ама се случува, не знам како.
    Кај мажите знам дека температурата при банање не сме да е висока, за да не се уништуваат сперматозоидите. А знам еден кој нема гајле, со жешка се бања, па и не води некој здрав животен стил, па лесно доби дечиња. Здрави живи да се сите дечиња.
    Трета при користење на контрацепција апчиња забремена. Колку и да барам нзс, зошто е така кај некои ноншаланто се случува, а кај други сѐ подмируваат и пак не бива, нема нзс. :)
     
    На Sandra91, Flooora96, Honny и 5 други им се допаѓа ова.
  4. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    702
    Na 21vi treba da dobijam, no na 14ti i 15ti na brisenje imav kafeavo... neznamm vekje sto e toa, so mm mnogu sakame bebence, skoro godina ipol probuvame, od ispituvanja se napravivme se e super samo mene mi ostana kanali da snimam.....
     
  5. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.434
    Пол:
    Женски
    Дали знаеш кога ти беше овулацијата? На денот на овулацијата се додаваат 8 до кај 10 дена, тогаш се случува имплантација.
     
  6. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    702
    ne, ne znam, no se nadevam deka e implantacisko..ama se zacudiv, dokolku ne e implantacisko sto bi bilo, ajde kje doznaam za nekoj den dali kje mi dojde menstuacijata
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.434
    Пол:
    Женски
    Се надевам ќе ви испадне онака како што си сакате! (fingers)

    Дали имаш сега некакви симптоми, бидејќи менструацијата се ближи? ( Но нека не доаѓа) :)
     
  8. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    702
    Imam bolka vo gradite ama ne tolku golema kako sto imav prethodno i bolka vo jajnik, vakvi simptomi ne sum imala do sega pa ke vidime
     
  9. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Mila istiot problem i jas go imam policisticni i eutiroks zemi si glukofaz da pies navecer pred legnuvanje jas od koga pocnav da go pijam pocnav da imam ovulacija pretgodno ne ja ni osekav i dobivav na 55 dena sega ke vidime cekam da ne dobijam za nekoj den bidejki imav ovulacija na ginakolg mi potvrdija na 18 den od cikus
     
    На Miiaa98 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.759
    Пол:
    Женски
    Не кажувајте така ноншалантно кој што да си земе. Ако тебе ти помогнал одреден лек не значи дека и за неа ќе биде од корист. Доктор си? И ја знаеш историјата? Ако требало да пие Глукофаж докторот ќе и дадел. Ај малце соземете се со делењето совети од ракав.
     
    На zverkica, butterfly6223, happygirl и 5 други им се допаѓа ова.
  11. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Во Чаир кај др.Зоран Илиевски топло ти го препорачувам супер поминав.
     
  12. Miiaa98

    Miiaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    :*
    Пред се дај боже да си видиш две цртки се надевам дека ке се израдуваш , благодарам за твоето мислење но моето прашање беше
    Искуство со циклопрогинова но сепак секој сака да помогне и ти благодарам што се потруди да ми помогнеш ми значи многу но никогаш не земам нешто на своја рака без да се консултирам со доктор сепак фала што одвои време позз :*


    Злато секој се труди да помага тоа е нормално но тој што е паметен нема да користи нешто што и кажале на своја рака но за све што имам читано и ме интересирало сум се консултирала со доктор за мене е секое мислење добродојдено позз :*
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    девојки дали имате искуство во мио инозитол? месецов почнав да го конзумирам по препорака на матичната ама ми прави главоболка незнам дали е од него ...
     
  14. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    читајки по форумови имам видено постови дека со циклопрогиновата следниот месец забремениле .
     
    На Miiaa98 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miiaa98

    Miiaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Дај боже :$
     
    На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    ме интересира инсулинот дали ви беше на горна граница? бидејки мене ми беше на долна граница и докторката ми даде миоинозитол а како што читам тој е за висок инсулин и се збунив
     
  17. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Јас консумирам скоро месец препарат со Мио иноситол,сум немала досега главоболка.
     
    На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.759
    Пол:
    Женски
    Да, пиев Елова. Ама не би требало да ти прави главоболки мио инозитолот. Инаку веројатно мислиш на шеќер во крвта? Да, се користи мио инозитолот за намалување на шеќер.
     
    На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Па мене не ми е висок ни шекерот ни инсулинот :worried:
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.759
    Пол:
    Женски
    Се користи и за тоа, ама и за подобрување на циклус, овулации итн. Знае сигурно докторот што ти ги има дадено дали смееш.
     
    На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.