1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.587
    Пол:
    Женски
    Се остава кај обезбедувањето даваш податоци и ги носат.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  2. veruvaj

    veruvaj Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите. Имам едно прашање дали треба да се пие фолна киселина за забременување и колку време како и дали е битно од која фирма е произведена истата.
    Ви благодарам однапред.
     
  3. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.123
    Допаѓања:
    16.320
    Пол:
    Женски
    Фала ти.Треба да напоменам на кој одел е или можам само име и презиме да кажам
     
  4. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Treba i oddel.
     
    На Suze18992 и simona_baby им се допаѓа ова.
  5. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    I broj na soba.
     
    На Suze18992 и simona_baby им се допаѓа ова.
  6. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    6.441
    Пол:
    Женски
    Не е битна фирмата, најдобро е метил фолна да пиете, или метилирана фолна исто е.
     
    На veruvaj и Suze18992 им се допаѓа ова.
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    17.505
    Пол:
    Женски
    Девојки пред еден месец пролактинот ми беше 37 и нешто, пијам Бромергон по шема и сега го проверив 2.24 е. Докторката ми ја продолжи терапијата за уште еден месец, многу помала е сега од тоа што пиев. А на следен циклус пак ќе треба да го проверам. Не знам зошто не ја прашав, ама не ли е премногу низок за да продолжам со терапија? Сигурно знае што прави, ама ме интересира какви се вашите искуства?
     
  8. Anee1

    Anee1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    I mene mi bese pokacen 45 mi e pijam apcinja po sema vo nedelata ednas po cetvrtinka pa ke treba za dve nedeli da odam na kontrola a neznam ja mislam deka ne treba da ti e pogore od granica a tebe ti e mnogu nizok neznam za toa
     
  9. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.826
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас пред 4 месеци имав missed ab. во прв триместар после кој за прв пат откако знам за себе ми се поремети пролактинот. Од вредност 10-12 што секогаш ми бил, после абортусот се искачи до 29. Гинекологот специјалист што ме води ми даде да пијам 1/4 бромергон на ден. После само 8 дена терапија, го проверив повторно на трет ден од циклус, од 29 веќе беше паднат на 9, но и покрај „идеалната“ вредност докторот рече ќе мора бромергонот да продолжам да го пијам цело време, без прекинување, сѐ додека повторно не забременам и тогаш би ми го исклучил таму некаде околу срцева акција, а би ми појачал прогестеронска поддршка (јас сум со ИВФ). Многу е важен пролактинот за поддршка на лутеална фаза, затоа и претпоставувам дека им е важно да се одржува и да нема осцилации во случај да се прекине.
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anee1

    Anee1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    A mene me intersira dali znaete vitaminskite apcinja sto se piat za zgolemena funkcija na jajnicite kako elova ovunorm ili folna kiselina dali tie igraat uloga vo pokacuvanje na hormonskite vrednosti bidejki mene mi bea ok hormonite za dva tri meseca mi se pokaci prolaktinot dali e mozno od tie vitaminski sto mi gi preporaca ginekilogot da e
     
  11. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    2.540
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше пролактинот пред да забременам нешто околу 40, матичната ми даде достинекс 2 недели секој понеделник и четврток по половина, кога го проверив исто така ми беше паднат дури и под нормала нешто под 1 и ми ја прекина терапијата па веднаш потоа забременив.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    17.505
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на објаснувањето. Јас пред 8 ипол месеци имав прекин на бременоста во 33та недела, и сега Пролактинот според докторката е покачен од стрес бидејќи секогаш претходно бил најмногу до 19-20. Договорени бевме да пијам терапија еден месец и да видиме дали ќе се намалува, ако не да ја снимам хипофизата.

    Претпоставував дека и кај мене го остава дур да забременам пак зошто се спремам за нова бременост. Тебе ти посакувам многу среќа и да си дочекаш живо и здраво бебенце.
     
    На Chuchanov, MarijaMi90 и ladystardust им се допаѓа ова.
  13. DejziSk

    DejziSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Mislam deka od niska vrednost na prolaktin nema steta, mene mi bese pod 1, prirodno zabremeniv nekoj mesec pokasno.
    Maticnata koga gi vide rez od hormoni voopsto vnimanie ne obrna na niskata vrednost na prolaktinot.
     
    На Мендолина, MarijaMi90 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  14. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Вака кога ве читам за пролактинов малку ме замислувате. Мене ми беше порано 19, ама после тоа се качи на 30 и нешто. Па ми дадоа бромерган и ми го кажаа истото како на @ladystardust, да го пијам додека не забременам и до срцева акција обавезно, а за потоа ќе видиме. Прво земав 2/4 дневно и го спуштив за 15тина единици, ама за 3 недели отприлика. Потоа стигна до 14, 15 и не ми е намален оттогаш. Сега сум на 1/4 и за жива глава не ми се спушта под 14. Некако кај сите вас терапијата брзо дава резултати, па дури и до вредности од 2-3 стигнувате, а кај мене ем бавно се спушта, ем не повеќе од 14.
     
  15. Supergirl :)

    Supergirl :) Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Здраво девојки, дали лесно останавте бремени после спонтан абортус или потешко од претходниот пат?
     
  16. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.606
    Допаѓања:
    2.900
    Пол:
    Женски
    Во иста ситуација сум и многу читам, "истражувам" на оваа тема и ме радува фактот што многу жени забремениле одма првиот циклус после спонтаниот. Вториот, третиот месец.
    НО, има и жени што им требало повеќе месеци, да забременат повторно, ама сепак според она што го видов процентот е помал.
     
    На Dr.Zzz и Supergirl :) им се допаѓа ова.
  17. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    5.303
    Направивме спермограм. Добар е. Сепак проблемот е што сум со ПЦОС. Требаше да добијам на 18.И да проверм хормони и да направам хсг.
    Ми доцни веќе два дена. Прв пат да ми доцни како пробуваме за бебе. Не верувам дека има нешто. Со тешка форма на пцос сум за да фати природно.
    Тест ми е страв да направам. Толку многу ги исплакав тие негативни тестови.
    Најголема поддршка сте ми. Секој пат кога се разочарувам и кога ми доаѓа да се откажам со вашата позитивна енергија успевате да ме кренете.
     
  18. NoraMK

    NoraMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.363
    Пол:
    Женски
    Eve i ja da se nadovrzam za prolaktinot.
    Go proveriv pred nekoj den i izleze deka e 29,mu se javuvam na doktor i mu dosagjam deka treba nesto da se napijam, ispanicena bev i toj mi vika
    'Smiri se, pod stres si. Odi ispitaj pak prolaktin za dva dena, nemaj odnosi vecer pred da ispituvas, stani pred ispituvanjeto 2-3 sata, ispij casa voda i ispitaj da vidime'
    Posle dva dena pravam taka kako sto mi kaza i op prolaktinot 15.
    Sega do sto e i ja se cudam..
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    17.505
    Пол:
    Женски
    Најсоодветен резултат за Пролактин е тој од трет ден од циклус, барем така ми има кажано мојот ендокринолог. Точно дека треба да си одморена, сон од најмалку 6 часа, да се провери пред 9 часот и да не се движиш пред да ти земат крв.
     
    На Мендолина и NoraMK им се допаѓа ова.
  20. NoraMK

    NoraMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.363
    Пол:
    Женски
    Mozno e, za toa neznam.
    Eden rezultat mi bese od tret den, vtor posle dva dena.