1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Девојки како се справувате со емоциите и стравот пред започнување на нова постапка?
    Незнам зошто пак ме фаќа страв а нема да ми е прво ИВФ.
    Верувам дека го имаме сите додека трае постапката, за што ќе биде и како, па ако имате совети за како да се чувствуваме подобро би било добро да споделите.
    Благодарам
     
  2. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
    Fitnes i psiholog. Mnogu ubava kombinacija. I mnogu mnogu ljubov doma!

    Ti posakuvam uspeh :l:
     
    На WhiteCat33, Vanila&argan, Izzy_0504 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.709
    Пол:
    Женски
    Според календар ми касни 2 дена, правев тест пред скоро недела беше негативен не беше со утринска мокрача.. немам симптоми за добивање само брадавиците ме болат од време на време. Ќе почекам уште некој ден и ќе правам тест пак ако е негативен ќе одам на гинеколог, досега цело време ми доаѓа на 28-29 дена.
     
    На Flooora96 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Направи пак тест утре. Штом веќе ти доцни ако има нешто ке покаже. Тоа пред една недела било рано. Со среќичка:inlove::inlove:и мене ми доцни 2 дена
     
    На WhiteCat33, Starchild и MinnieM им се допаѓа ова.
  5. Starchild

    Starchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2016
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    1.775
    Пол:
    Женски
    @MinnieM @Flooora96 Ајде вие двете правете тестови па со || да ни се придружите во труднички (fingers)(fingers)(fingers)
     
    На Flooora96 и MinnieM им се допаѓа ова.
  6. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.709
    Пол:
    Женски
    Ништо девојки ми дојде денес.. повеќе среќа следен месец (fingers)
     
    На Flooora96 и Starchild им се допаѓа ова.
  7. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Јас имам болки у колкови и благи менструални болки.. Најверојатнл утре ке ми дојде. Пак ке чекам, не е првпат да ми доцни вака. А и овој месец немавме многу односи па и не се надевам баш..
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    2.137
    Пол:
    Женски
    Кога останав бремена 2 пати тој месец само имавме односи со мм. Не губи надеж, прави тест :hug:
     
    На Flooora96 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nbnbnb

    Nbnbnb Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.659
    Пол:
    Женски
    Odi na endokrinolig da ti vidi rezultati. Za Tsh koj ti dade terapija vo granici na normala e no sepak visok za bremenost.
     
  10. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    За тсх ми даде терапија ендокринолог. И таа истото ми го кажа, дека е во граници на нормала ама сепак бидејќи се обидувам за бременост треба да се спушти на 2.
     
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.303
    Допаѓања:
    8.350
    Пол:
    Женски
    Како да се справам со секој месец разочарување? Неможам веќе психички да издржам. Возам накај работа и липтам од плачење. Едвај на работа се држам да останам присебна, да заврши раб време и дома да се доисплачам. Веќе се осеќам безпомошна, без сили. Не ми се прави ништо.
     
    На Izzy_0504, Marelica, Flooora96 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Потполно те сфаќам како се осеќаш.
    - скоро 3 години обиди
    - 2 абортуси
    - година ипол од последниот абортус и веќе немаме успех ни да забременам
    - направена лапароскопија и хистероскопија
    - Ми се поремети тироидата
    - Ми се пореметија хормоните
    - Го уништив моето тело, се уништив психички, физички, емоционално,

    Понекогаш се погледнувам во огледало и не се препознавам. Веќе не сум јас. И погледот ми е сменет. Изгубена ми и самодовербата
    До пред овој предизвик сум била многу силна жена.
    Не верувам веќе во моето тело.
    Не осеќам дека сум способна да останам трудна, а камоли и да терам бременост до крај.
    За сѐ во животов досега сум можела да влијаам и да го контролирам, освен на ова. Сега гледам колку сум слаба и немоќна.
    Ама сепак, колку и да имам разни емоции, скептицизам, песимизам, очај, на крај пак останувам на тоа дека за она што го сакаме, нема откажување. Надежда е се што имаме.

    Те гушкам и ви посакувам на сите две цртки!!! На сите до една.
     
    На Izzy_0504, H.VAGA, Viktorijaaa5 и 13 други им се допаѓа ова.
  13. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.528
    Пол:
    Женски
    Изгубено бебе во 16та недела, хорор.
    Тешка дијагноза, од најстручни доктори добив мислење може ќе имаш деца може и не. Специфично е кај тебе. Тешко до крај да доносиш бебе.
    Бев лута и на телото, и на себе и на сите и на се!
    Ни дадоа дозвола да пробуваме пак.
    6 месеци обиди, биохемиска.
    3 месеци обиди се фати. Бремена сум 32 недела во моментов. Серклажи, терапии, клексани, витамини, прогестерони, лежење скоро цела бременост.
    Нема откажување. Прочепкајте го форумот некогаш да прочитате какви силни жени има овде што имаат поминато и сито и решето. Со куп дијагнози, неуспешни обиди и на крај стигнале до целта. Некогаш потешкиот пат треба да се изоди. Зошто, не знам. Ама ќе биде добро !
     
    На Sun&Moon, Izzy_0504, H.VAGA и 24 други им се допаѓа ова.
  14. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Мора да биде :l:
    Потребно ни е да слушнеме од време на време вакви успешни стории.
    Посакувам бебето што го носиш да ти донесе толку многу радости и среќа што ќе ти ги избрише сите лоши спомени од трнливиот пат што си го изодела :hug:
     
    На WhiteCat33, јolene, Flooora96 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.528
    Пол:
    Женски
    Секогаш викав кај сите па и кај мене. Дај боже сите да се израдуваме :l:
     
    На Nbnbnb, Flooora96 и Dzoka им се допаѓа ова.
  16. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Како една од поактивните теми и повеќе нѐ има тука, да си кажам и јас маката, па се надевам дека колку-толку ќе ми олесни.

    Првите 2 цртки ги добив лани во Април, но повеќето знаете дека за жал го изгубив бебенцето во скоро 9та недела. Од тогаш, испитав хормони и мутации, каде што хормоните ми се одлични, а мутации имам, што и за нив добив терапија откако ќе останам бремена пак.
    Почнавме неколку месеци обиди, од оваа есен што помина поточно, тие 2/3 месеци кои пробувавме не се фати. Сега сме на пауза од обиди уште некое време, ради што поправам заби. Не мислев дека и тоа ќе ме сруши и закочи во врска со обиди, ама ајде некако прифатив. При крај сум и знам дека за брзо ќе почнеме со обиди пак.

    Тоа што ме мачи е следново: дали сум единствена што толку многу ми е страв да видам пак 2 црти, а воедно толку многу ги посакувам? Од прв позитивен тест ќе сум со клексани и аспирин, знам дека треба да сум помирна овој пат, ама самата помисла на 2 црти веднаш ме враќа во таа пуста ординација каде што добивав само неубави вести - ,,ќе почекаме уште некој ден” ..
    Како да го надминам тој страв незнам. За бремена знам дека ќе останам пак, уствари сѐ надевам дека веќе како е тргнато во животот ништо не сѐ знаи, но сепак ми сфаќате поента, ама мене повеќе ме плаши после позитивен тест.
    Ме мачат прашањата: ,,ќе слушнам ли срце” , ,,ќе биди ли се во ред” , ,,ќе продолжи ли бебе да расти после 9та недела” .. ;(

    Извинете за долгиот пост, само сакав да си се олеснам а незнаев каде, веќе го скренав и мм со плачки секој ден и негативности.
    Знам дека еден ден ќе дојде тоа што го сакам најмногу, ама само се надевам што поскоро и да биди само здраво и живо, те молам Боже.
     
    На sani99, Viktorijaaa5, EvaZ и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    2.105
    Пол:
    Женски
    Не ди единствена, и јас посакувам 2 цртки а од друга страна ми се лоши само што ќе ми се спомнат муабетите за обиди. Завчера, по направена контрола после прв циклус пост киретажа, докторот сам кажа као се е во ред, следниот циклус очекувај го пообилен и после тоа може да размислувате да се обидете пак, во секунда раце ми се стресоа и таква као не не не, не можам пак низ истиот хорор да проаѓам. И докторот ми вика а зошто одма такво сценарио, зошто лоши мисли. Е зошто психата ми е сјебано, затоа, уплав имам, нозе ми се грчат само што ќе видам болница
    Од оваа причина не ми се ни обидува :(
     
    На anggell и Dzoka им се допаѓа ова.
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    ;(

    Буквално исто размислувам. Не треба така знам, ама како што велиш психата ни е сјебана и не знаеме за друго, сме добивале лоши вести цело време и тоа го очекуваме за понатака..

    Како да кажи човек а да не згреши незнам веќе, само се надевам дека Бог ќе нѐ благослови и нас што побрзо, оти веќе ова не се издржува ;(
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Нормално е така да се чувствуваш, немој да се обвинуваш што ти е така.
    Стравови ќе имаш, тоа е дел и од забременување и од бременоста, раат нема да си.
    Да си останеш бремена е важно, да си покриена со терапија, па секоја емоција во текот на бременоста ќе ти помине низ душа. Ќе ти биде страв и ќе се секираш, тоа е дел од бременоста, од мајчинството, од родителството. И ќе поминат тие 9 недели, и пак нема да си безгрижна.
    Затоа, кога ќе си средиш заби, кога ќе почнете со обиди, ќе си речеш покриена сум со терапија и ќе се надеваш на најдобро, иако цела бременост како состојба е неизвесна и не е лесна. Но чекор по чекор, ден за ден, недела за недела, месец за месец и ќе дојде ден кога ќе си го гушнеш бебето.

    Ајде храбро, биди силна, ќе успееш да ги поминеш сите препреки. Ќе бидеш добро :nod:
     
    На IRBBB, lilyen, KuklickaSk и 5 други им се допаѓа ова.
  20. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    723

    Ne si edinstvena, istoto i mene mi se sluci, jas povekje od se sakam da gi vidam povtorno tie dve crti, iako vo isto vreme i se plasam da ne povtorno ne bide kako sto treba, no iskreno zelbata mi e 100 pati pogolema od stravot i koga i da pomislam negativno si vikam sama na sebe NE, PREKJINI DA MISLIS SAMO NEGATIVNO, ovoj pat kje bide se kako sto treba, poradi toa sto poslem nevreme sekogas se pojavuva sonce. Gi posakuvam II crtki vo sto poskoro vreme. Good luck (fingers)
     
    На Dzoka, Lovebug01 и QweenSM им се допаѓа ова.