1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

 1. Bubicaljubica

  Bubicaljubica Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2024
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram najmnogu ♥️☺️
   
  На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sani_Sav

  Sani_Sav Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2024
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Cestitki,lesna bremenost
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Dali e vo red? Vtornikot mi bese 80.8… i koja nedela ispaga? Sega ke vi dosada na vas amaa i ova da otkries mnogu rano ne e dobro haha, ke poluda dur dojdit vreme za na doktor:$
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_5840.jpeg
   IMG_5840.jpeg
   Големина на фајлот:
   110,9 KB
   Прегледи:
   110
  На anna.anvank0, Elen4e89, WhiteCat33 и 10 други им се допаѓа ова.
 4. nikja

  nikja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2021
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  1.727
  Odlicno e,na lekar se odi tek 5,6 nedela pa da utvrdis bremenost
   
 5. ел1919

  ел1919 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2017
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  322
  Супер е,честитки
   
 6. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Nekako mnogu naednas se zgolemi haha, mene duri 24 mi e datum na dobivanje, imat shansi da se dve? :sweat:
   
  На nikja и Freckles. им се допаѓа ова.
 7. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.695
  Допаѓања:
  5.960
  Ние во исто време бевме бремени. Баш се сеќавам.
  Сега те прочитав пак си. Баш ми р мило.
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Таман е, кој ден од овулација ти е?
   
 9. jance

  jance Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  90
  По лапарохистеро, со една полу да речам, после 3м. ,останав. Сега имам маженце.
   
  На kig и meggle им се допаѓа ова.
 10. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  17 den
   
 11. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Fala fala ajde druzi me haha:l:
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Hygge-girl

  Hygge-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2023
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  3.015
  Пол:
  Женски
  Дали знаеш колку долго ти трае лутеалната фаза (периодот од овулација до добивање)? Кога ќе настане овулација може да варира во денови, но лутеалната фаза е обично константна и најчесто е 14 дена, а во ретки случаеви кај некои жени може да биде 11-17 дена. Најверојатно месецов порано имаш овулирано и да не беа среќниве вести ќе си добиела неколку дена порано од очекуваното. Така што бетата си е таман за деновите за единечна бременост. Обично за близнаци е доста повисока 17 дена DPO. Нормално секогаш постојат исклучоци така што за најсигурно после преглед ќе знаеш. Ти посакувам школска бременост до крај
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bubicaljubica

  Bubicaljubica Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2024
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Betata na sekoi dva dena se duplira. Ne si ja maci dusata,odmaraj i uzivaj. A za toa dali se dve moze samo doktor na eho da vidi. Ti pisakuvam lesna i mirna bremenost ♥️
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Freckles.

  Freckles. Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2020
  Пораки:
  1.839
  Допаѓања:
  4.700
  Aиии честиткиии мила. Да си имаш лесна и школска бременост. Ми текнува од темата дека заедно бевме бремени.
  Ми давате секакви идеи сега, ама пусти страв.
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nikja

  nikja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2021
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  1.727
  Neli na 23 ti bese den za nedobivanje.Dobra ti e betata,ke cekas sega posle dve nedeli na eho od den za nedobivanje.
   
  На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Jas imam PCOS i imav mnogu ne redoven ciklus, vo prvata bremenost primer posledna menstrucija mi bese na 11.10 a jas pozitiven test dobiv na 28.11 i toa epteen bleda linija… a sega bev so klomifen i estrofem provocirana i sladevme ovulacija i znam tocno deka na 5-6 mi prsna 2 folikuli a posledna menstr mi bese ma 23.05… e sega sve drugo ne zna koga mi bilo deka ti kazav ciklusot mi e na 40 ili na 2 meseci duri:(
   
  На Hygge-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Madam S

  Madam S Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2020
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  Прашањево можеби е глупо, но сепак - како успеа толку рано да откриеш? Дали имаше некои симптоми? И ние се бориме за второ и мислам дека тоа ми стана најглавна окупација периодов. Фала ти
   
 18. Hygge-girl

  Hygge-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2023
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  3.015
  Пол:
  Женски
  Со помош на кломифенот се регулира, а некогаш и скратува фоликуларната фаза и овулацијата се случува отприлика 5-10 дена од последната примена доза.
  Обично се брои од последна менструација кога не се прати овулација, бидејќи во тој случај не се знае баш кога точно настанала, може само да се претпоставува. Ама во ваков случај кога точно се знае кога била овулацијата бидејќи била пратена, датумот на овулација се зима за порелевантен и според него се пресметува и гестациската недела. На пример ти според овулација си 4+3 (ако добро пресметав), а според менструација би била неколку дена поназад т.е 4+0. Би требало и 4+3 да е големината на плодот, ама тоа секако можже да се потврди само на ехо.
  Како и да е битно кломифенот завршил работа, како и да се бројат деновите и ти си ги доби најубавите вести :) Бетата ти е супер! Те чекаме да споделиш убави вести кога ќе слушнете и срценце :l:
   
  На kozuf, 5678m и Joraa им се допаѓа ова.
 19. Joraa

  Joraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2021
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Ocekuvav da ti kazam deka klomifenot mi dade mnogu dobra reakcija i dr mi rece deka golemi se shansite da zabremenis, najgolem simptom mi bese vrtogoavica ( sto nikogas e nemav prethodno ) na nekoi momenti mi se vrtese cela soba, i posle edinaesiot DPO praev test deka self clear vikat 8 DPO ti pokazuvat rezultati i za cudo dobiv pozitiven odma.
   
  На Madam S му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nikolja.

  Nikolja. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  63

  Zdravo Joraa, gledam imas pisano za docna pozitiven test vo prvata bremenost, mene mi docni 5dena praviv 3 testovi i site tri negativni isto imam Pcos i ciklusot mi e obicno na 33-34 den posledn ciklus na 16.05 pa vaka malku Nadez mi dade za pozitiven test narednata nedela.. A od simptomi nemam nisto posebno osven poduenost i bolka na ednata grada..
   
  На Joraa и Lady Maria им се допаѓа ова.