Поддршка на жртви на семејно насилство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 7 септември 2020.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.020
  Допаѓања:
  48.105
  Пол:
  Женски
  Темава ја отворам со цел да послужи како безбеден простор за секоја жена која сака да побара поддршка и помош и која е жртва на семејно насилство. Во темава нема да биде дозволено искажување на секакво мислење, нема да биде дозволено дрско обраќање кон членките кои ќе се решат да се искажат. Дури и само ако сакаат да се искажат и тоа е во ред, можеби ќе се одлучат да преземат мерки кога ќе најдат храброст.
  Осудувачки мислења со дрзок тон ќе бидат избришани и ќе следуваат банови. Како жени би требало да можеме да се искажеме смирено и да си помогнеме, наместо да се осудуваме.
  Мислења со како си можела, кај си гледала, а што си направила за да те удри и слични на нив исто така ќе бидат избришани, затоа пред да пишете размислете за својот одговор. Жените и така се во неповолна ситуација и сигурно не им се потребни лоши зборови од страна.

  Според статистиките има многу жртви на семејно насилство, но само мал дел од нив го пријавува истото. Што е навистина жално и не треба да се случува. Но, постои и недостаток на поддршка, на емпатија, а има многу осудување и окривување на жената. Што исто така не треба да се случува зашто никоја не си го „бара“ и не сака животот да и е пекол.
  Па, да помогнеме колку можеме со добар збор, совет, мислење, макар и вака виртуелно.
  Се надевам дека жените ќе најдат храброст барем да се искажат, дури и на анонимен форум, и тоа е чекор напред.
  https://www.esem.org.mk/pdf/Publikacii/2017/ESE Vodic za sem nas A6 05201.pdf
  Овде има водич за семејно насилство.
  http://www.mtsp.gov.mk/prijavi-semejno-nasilstvo.nspx
  Информации каде може да се пријави семејно насилство.
  Можете да приложите уште корисни информации, па ќе ги додадам во овој пост.
   
  На tambelina, noteforself, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.