1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка од дула за време на бременост и породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Ane_, 22 ноември 2019.

  1. Ane_

    Ane_ Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Apsolutno. vo poveḱeto programi za potvrduvanje na dula, tie ne ni dozvoluvaat da bidete prisutni na raǵanje bez medicinski profesionalec zatoa što našata rabota ne e medicinska, toa e da go poddržuvame medicinskoto znaenje za semejstvoto da razbere nekoi preporaki, no ne i na raǵanje bebinja . Znači da, odgovorna dula treba da bide prisutna vo nekoj vid medicinski sistem (medicinskiot sistem može da znači raǵanje doma so babica.)

    Ali, Sepak, vo vrska so veruvanjeto vo sposobnosta na teloto na ženata za raǵanje, ḱe mora da pretstavam druga perspektiva. Vo mojata lična dula praktika, jas gi poddržuvam klientite preku carski rez, kako i prirodno i toa e normalno, bidejḱi postoi pričina za medicinska intervencija. No, mnogu od obrazovanieto što go učime e da imate doverba vo teloto i vašata intuicija za raǵanje (duri i koga toa znači deka izbirate carski rez zaradi svoi pričini). Stravot spored moe mislenje doaǵa vo nedostig na verba vo našite tela što se zemeni od nas kako ženi (ova ne e samo Makedonija, jas zboruvam za ova vo poveḱeto zemji niz svetot).

    Eden od delovite na mojata rabota što najmnogu go sakam e da istražuvam so ženi od kade poteknuva stravot, kakvi se nivnite veruvanja i očekuvanja za raǵanjeto i da im pomogne da razvivaat veruvanja što im odat vo prilog (povtorno, ne e važno kakvo raǵanje tie go imaat, zatoa što sè ušte go rodija svoeto bebe!)

    Za finansiskata pristapnost, se soglasuvam povtorno. Edna od moite nadeži e da pronajdam način da go napravam podostapen, bidejḱi toa ne e poddrška od koja pridobivaat samo bogatite, sekoja žena ima pridobivki od toa i ima studii za da go pokaže toa. Vo moite oči toa ja vraḱa ženskata zaednica koja navistina ni e izgubena.

    Fala za komentarot <3

    Si imam
    Razprasana I najdov nekolku dula vo mk Ali velat deka do Sega vo privatni bolnici Gi pustat da vlezat so klient a ne vo drzavni.

    Da, jas sum vo Kanada i započnavme nekolku programi vo bolnicite, taka što dušite se dostapni za site, duri i poniski za eden narod! Toa go nemaat site bolnici, a za onie koi možat da si go dozvolat toa obično sakaat da angažiraat svoi zatoa što toa znači deka bi rabotele zaedno vo tekot na bremenosta, a podocna i doma.

    Isto kako i sè, nekoi luǵe go sakaat toa, a drugi ne čuvstvuvaat deka im e potrebno

    VO pravo e, prepkracano e od Who. Go nemam Sega ama ko Ke go najdam linkot Ke go stavam tuka!

    Nekoj I taka mislay sigurno ne e za site!
     
    Последна измена од модератор: 17 февруари 2020
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Би сакала и во нашата земја да се отвори оваа тема - жените имаат право на раѓање со многу љубов и топлина.

    https://www.mamatataja.hr/2-trudnoca/zene-imaju-pravo-na-radanje-uz-puno-ljubavi-i-topline/

    https://www.bebac.com/tekst/ispoves...j-ovako-bi-mogla-da-se-porodim-jos-sedam-puta

    Тука се спомнуваат алтернативните начини на породување, но првичната идеја е во родилиштата/болниците жените да добиваат емотивно „нежен пород“, каде трудниците целосно ќе бидат информирани за сите постапки (и прашувани за истите).

    Јас се уште немам искуство (ова ми е прва бременост), но од она што сум го слушала и читала како искуства од трудници децении наназад, па се до денес, кај нас ситуацијата е далеку од ова (говориме за државните родилишта, затоа што тоа е она што е достапно за повеќето трудници во Македонија.)

    Би сакала да не сум во право. А и можеби е време да не завршиме само со констатација за лошата ситуација кај нас, туку да делуваме да се подобрат нештата... :)
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас откако ја читав темава позборував со една другарка од Америка. Вели дека повеќето жени таму се одлучуваат да најмат дула или бабица од многу причини. Девојкава многу ми објаснуваше, вели дека кога би дошло време да остане бремена би си најмила дула бидејќи така би се чувствувала посигурно и би платила значително помалку. Ми објаснуваше дека постоела опцијата и дома да се породи доколку дулата оцени дека е можно и не е опасно по животот на мајката и бебето. Самиот чин на пораѓање со дула бил посмирен, опуштен и жените таму го бирале баш овој начим бидејќи дулата во текот на цела бременост ги учи и спрема за пораѓај. Жените биле и психички и физички поспремни и посмирени. Кај нас во болница кога одиме се плашиме и си правиме стресови како ќе биде..
    Нејзината мајка има родено 5 деца, последните 2 ги раѓала во државна болница бидејќи морало со царски рез. Вели дека во државните болници осигурувањето не им покрива ниту прегледи, ниту пораѓај, се си плаќаат, а цената е доста висока. Информативно прашав, за породување се плаќало над 7-8 илјади долари. Имале платено еднаш и околу 11 илјади долари.. А тоа и не е ефтино дури и за нивен стандард.Здравственото осигурување покривало само мал дел од трошоците.
    Кај нас за трудници се е бесплатно на државно и затоа мислам дека за најмување дула никој не размислува, тие што имаат повеќе финансии се одлучуваат за приватни клиники.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Коментарот е постар ама да те исправам, дулата не смее да проценува дали жената може да се породи дома, не е обучена дулата да прави такви медицински проценки, јас сум 100% за дула само со внимавање да се избира пошо ете може да се налета на некоја ваква што дава совети што смеат да ги даваат само доктор и акушерка.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.