Поддршка при испити, колоквиуми, тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Elena-123, 6 септември 2019.

 1. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  23.251
  Пол:
  Женски
  И јас.Политички теории ми беа ужасен и преобемен предмет,неволно го учев,а Применета Политика ми е еден од омилените јер е полесен.
  Го влечам факултетот поради нарушено здравје,но терам.
   
  На Elena-123, Keanu_R.Wick и zuto им се допаѓа ова.
 2. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Ја сѐ што завршив и што учам, нема врска едно со друго. Сѐ ми е од тотално различна сфера. Ама ете, можело и тоа.
   
  На Ugly Duckling, Elena-123, Keanu_R.Wick и 2 други им се допаѓа ова.
 3. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  23.251
  Пол:
  Женски
  Не е лесно човек да се пронајде во нешто особено кога има повеќе интереси,но тоа може да биде добро за поголем успех.
   
  На Elena-123 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 4. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Јас знаев што ме интересира уште од средно (па и пред тоа), ама за жал немав можност да го учам тоа. После неколку години конечно запишав тоа што сакам и пак поради сплет на околности не можев да го довршам оти морав да се префрлам на нешто сосем десетто. Хаос сум, ама се надевам ќе ми се исплати еден ден. Важно CV-то ми е полно :D

  Друго, ако ви е некој вид мотивација, ценете ја и поддршката која ја имате од дома. Замислете да требаше сами да се финансирате... Не дека нема и такви, ама особено за ценење е помошта од најблиските, колку и да звучи клише.
   
  На Elena-123, theowndemon, Keanu_R.Wick и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  3.774
  Допаѓања:
  19.856
  Пол:
  Женски
  Уживам со ваква музика да учам :sun:


   
  На Elena-123, Peperutce1115 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 6. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Па како што кажав главно ги слушам Explosions In The Sky, но кога идам порелаксирано слушам од Danny Baranowsky "Crypt Of The Necrodancer OST" но тоа е “пожива“ музика си има константен ритам и може да ти се заглават песните, исто и на Toby Fox "Undertale OST".
  Би ти предложила да видиш и lo-fi hip hop општо како жанр од таму почнав да учам со музика, или пак некоја снимка на кафич.
   
  На Elena-123, Peperutce1115 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 7. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки

  Screenshot_20190908_065403.jpg

  Само што ги симнав во мп3, благодарам :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Elena-123

  Elena-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  299
  Ок, само да ве известам дека паузата при учењето тука ја поминувам, читајќи ве^_^.
  Си давам околу 15 минути одмор: одам да се напијам вода, седам на балконот:rain:, се истегнувам малце и ве читам. Која мотивација сте, човече.... Таман кога ќе ме фати мрза, одма ми текнува дека не сум сама, дека не учам само јас:nod:! Ми текнува на вас, знам дека поминуваме низ истото, дека се разбираме и искрена да бидам-полесно ми е! Оти да му се "жалиш" на некој што книга не фатил од којзнае кога-попусто ти е!
  Порано знаев да скролам по социјалните мрежи и што ќе видиш таму..Те ваму отишле, те Охрид биле, те Пефкохори:drunk: биле, те на свадба биле, те си купиле нов аутфит, блаблабла.Другите си шетаат, а јас заглавив со глупавиве испити. Не, не..да не се разбериме погрешно.Јас сум среќна што можат да се прошетаат и мило ми е за сите нив, ама мене ме нервираше фактот што и јас не сум на такво некое место...Не скролајте по социјалните мрежи, токсично е и мноогу демотивирачки! Откога се створи темава, си отварам слики со текст, ги слушам музиките што ги постиравте (патем, одличен избор @cresa-jagoda многу смирувачки ми делува), ценам било каков совет. Фала ви до бескрај:hug:!
  IMG_20190908_094738.jpg
  А, сега продолжувам каде што застанав, мотивацијава ми вришти!
  Со лесно(highfive)
   
  На tamche995, DevilGirl212, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.383
  Допаѓања:
  7.454
  Пол:
  Женски
  Јас уште 2 испити имам до крај, едниов не е ни цел уствари, во среда го полагам, и од што ме мрзеше да учам од прашања го спремам, па и тие ги влечам уште |((50 прашања), а другиот немам абер да го почнам...
  Малце немотивирачки пост, ама мене сесијава август/септември одсекогаш ми била катастрофа, знам дека имам само испит или два останати и ги влечам.
  Инаку учам само со подвлекување и читање, ретко пишувам обично кога нешто не ми е јасно или кога одговарам прашања (ако учам од прашања) поминувам книгата еднаш, многу ретко повторувам (најчесто кога ќе паднам:D)
  Најдолго сум спремала испит 3 недели а најкратко 1 ден:D
   
  На Shmizla94, Peperutce1115, prominent и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Elena-123

  Elena-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  299
  IMG_20190908_094848.jpg Поздрав друштво:*

  Еве затоа сме тука, да се мотивираш и да си ги доземиш испитите:nod:. Колку повеќе ги одлагаш, толку поголемо влечење и нескратени обврски.
  Наредна сесија спреми ги и растури! :muscle:
  Што можеш денес-не оставај за утре. Дали сега, порано или подоцна-пак ти ќе ги спремаш.
  Не чекај погоден момент за да почнеш нешто добро-почни сега!
  Со лесно, вложениот труд на крајот секогаш се исплаќа:f::hug:

  IMG_20190908_142041.jpg IMG_20190908_142000.jpg IMG_20190908_141945.jpg :inlove::inlove::inlove::o:
   
  Последна измена од модератор: 8 септември 2019
  На Cinnamon Bun, Peperutce1115, prominent и 3 други им се допаѓа ова.
 11. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.718
  Пол:
  Женски
  Ауч, темава. Мемо стикери и мнооогу боици е спасот. Сум губела страшна мотивација, најчесто во некои покритични ситуации кога ич не ми било до учење. Ама памтам една година, цел ѕид го лепев со мемо (имаше многу набројувања и не можев да добијам една целосна слика), абе толку убава шема сум си направила - не да научив, уште си памтам (и поврзаност, разлики..). Инаку со овие мотивациони пораки и нивно читање не функционира (барем кај мене), па мора да си тргнам со нешто внатрешно, побитно што ме притиска и мотивира.

  Некогаш знам да пуштам и музика, ама најчесто тоа е една иста песна. Во последниве месеци најдолго сум ја слушала оваа:
  Whatever it takes
  'Cause I love the adrenaline in my veins
  I do whatever it takes
  'Cause I love how it feels when I break the chains
   
  На theowndemon, sierra, MysteriousQueen и 3 други им се допаѓа ова.
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  36.195
  Мене најмногу ми помагаше и уште ми помага пишувањето. За среќа и самата природа на она што го учев не бараше многу сувопарна теорија и бубање, но кога требаше да научам нешто од делот на теоријата, го пишував т.е. раскажував сама, со свои зборови, на свој начин. Буквално поминував часови во пишување, тетратки кои убаво си ги организирав, со бои, уредно, подредено.

  Учев само претпладне или преку ден, на дневна светлина. Како што се наближува вечерта, така концентрацијата ми е помала. Не ги разбирам оние што учат по цели ноќи.

  Не подвлекував, никогаш. Едноставно, тоа што беше најважно го издвојував настрана и го пишував со мои зборови.

  Зборовите на авторот ги предавав на мој начин на хартија. И скратено, и поедноставено, а смислата беше задржана. Ова е мојата формула за успех при учење на теорија.

  Другиот дел беа вежби, за вежбите нема друг начин, само работа и многу работа. Нема откажување ако нешто не успеете да решите веднаш. Истрајна сум па ова не ми беше проблем. Применувањето на наученото ми беше вистинско задоволство. Не сакам долги, сувопарни теории, но потребни се.

  Музиката ми пречи, обично пуштав само смирувачка инструментална музика во позадина за да ги блокирам звуците од околината.  Обожавав се' да ми биде организрано и средено, хаосот го презирам, во сите аспекти на животов. :D

  Вака некако изгледаше моето биро :)

  [​IMG]
   
  На Angie1432, Elena-123, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.290
  Допаѓања:
  14.357
  Заборавив вчера да спомнам за мојата мотивација :wasntme::inlove:
  b92f989d811c70e67a69d828e4787e67.jpg 5e72f2466ff0514a43c0bdb65351396f.jpg large.jpg
   
  На SnowWhite8, Elena-123, Harper и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Ta-mara

  Ta-mara Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво и од мене , супер е темата мислам дека доста важно е да го сакаме и да не' интересира тоа што го учиме иначе ќе биде тешко :D јас полагам 24 септември и еве денес седнав да учам, т.е. ќе учам цела ноќ, спиев до сега , уште малце ќе излезам и кога ќе се вратам почнувам до сабајле , па после спиење, шетање и пак учење, јас за учење само ноќе функционирам кога сите спијат , ако некој полага на иста дата да се тешиме може , сепак во друштво е подобро :lol:
   
  На Elena-123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Baby-Blue

  Baby-Blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  71
  Здраво :sun:

  Јас многу сакам шаренило и средени тетратки, па започнувам така што најпрво купувам убави тетратки, мора да ми се бендиса корицата :D, а баш наидов на: и решив да го пробам (иако не верувам дека ќе ја носам на факс, дома ќе препишувам во неа :P).

  Маркерите во боја ми се must have, си имам еден за наслов, еден за текст, еден за поделби...

  Еве ви пример како можете да си го организирате пишувањето:

  large.jpg

  Инаку, кога станува збор за учење, јас учам неколку дена пред колоквиум/испит, но од годинава еве ветувам ќе си ги учам лекциите една по една навреме хаха, иако немам обемен материјал за учење, а и брзо запаметувам. :D Најмногу учам навечер, до 10-11 најдоцна, никогаш немам скратено од сонот за учење.

  Многу сакам да цртам во скриптите/тетратките, но кај мене нема работи за цртање, па еве најдов нешто од медицина, се надевам ќе ви помогне на тие што го учите тоа, а и да ве мотивирам, полесно се памети вака. :D

  г.jpg гг.jpg дд.jpg ддд.jpg
   
  На Peperutce1115, Elena-123, zuto и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
  Колеги сме или така ми се чини? :)
  Мака измачив со физиологија, за анатомија немав проблем. Цртав "роботи" јер машко :) ок, нервниот систем малку ме закочи
   
  На Elena-123, Baby-Blue и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
 17. Slatkish255

  Slatkish255 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2016
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  Здравоо на сите :D
  Многу ми се допадна темава пред се бидејки премногу ми значи поддршката пред испит. Инаку ке ви кажам како успешно ја завршив прва година од факултет во добар рок.
  На почетокот ми беше многу тешко да се прилагодам на сите промени и на тоа дека веќе нема средно и учење по малку материјал.. Најпрво убаво си го организирав времето бидејки морав да одам и на приватни часови за неколку предмети што не можев сама да ги учам сама.
  Најдоброто нешто што го направив е тоа што почнав да учам во библиотека (знам дека на некој не му се свиѓа тој начин на учење, на некој му е многу напнат и сл.) лично мене ми помога многу тоа што таму сум опкружена со луѓе што учат, а и ти покрај нив немаш што да правиш освен да си се фатиш за работа :lol:
  Си правам и план што ке учам кој ден и до негде се трудам да се држам до него, имам мнооогу фломастери во боја со кои прво ја читам лекцијата и го подвлекувам најбитното и веќе наредните пати го читам само подвлеченото ;)
  Исто бидејки имам некои предмети кај што има мнооогу набројуванки, сите ги запишувам на мали ливчиња од оние на врвот што се лепат и си ги лепам над бирото, така на секое повторување си ги гледам и побрзо ги запамтувам хехе.
  Навечер касно никако не можам да учам максимум до кај 10-11, мислам дека мозокот најубаво ми работи од сабајле.
  Во деновите кога не станувам од книга (недела дена пред колоквиумска) станувам сабајле, јадам и пијам кафе и почнувам да учам,учам 2 саати и на 2 саати правам пауза. Така до попладне тогаш спијам добри 2-3 саати и продолжувам се до кај 12 навечер и легнувам убаво да се одморам. И што е најважно како што вика баба ми јадењето е најбитно и по малце чоколадце:lol:

  Некој совет како да научам да учам на памет? Воопшто не ми оди тоа, а морам така :worried::|
   
  На Elena-123, Cinnamon Bun и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 18. Baby-Blue

  Baby-Blue Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  71
  Не, далеку сум јас од медицина. :D Сликиве се од нет, со надеж дека ќе им помогнат на тие што го учат тоа. :)
   
  На Peperutce1115, Elena-123 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 19. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  10.473
  Пол:
  Женски
  Почнувам да учам од денес и ја гледам темава уште вчера и си викам е ова ми требаше:clap:
  Имам испит за наредна недела, па со лесно сите да си положиме се(highfive)
  Учам со пишување во тетратка - раскажување, имам маркери во сите бои си бележам запишувам во тетратка, треба повеќе време ама полесно ми е за помнење, освен кога имаме прашања ама тоа е ретко.
   
  На prominent, Peperutce1115, Elena-123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Elena-123

  Elena-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  299
  IMG_20190909_135748.jpg IMG_20190909_135654.jpg

  Многу ме мотивира чисто и средено катче, па затоа гледам и моето речиси секогаш да биде уредено и шарено и обавезно цвеќенце зеленкасто(пластично, нормално:makeup:.Од Џамбо ми е..живи работи не чувам на биро..Критично е на периоди:swear:.Еден нервен слом и отиде во неповрат и цвеќе и книги и фломастери:fubar:......).
  И колку-толку, го одржавам просторот околу мене чист и така не ми забегува концентрацијата. Пробајте, кај мене делува:nod:.
   
  На Peperutce1115, Carolin. и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.