Поддршка при испити, колоквиуми, тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Elena-123, 6 септември 2019.

 1. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.059
  Пол:
  Женски
  Како ви помина колоквиумска? :D
   
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.107
  Допаѓања:
  103.134
  Пол:
  Женски
  Подобро од првата, влегувам повеќе во шема. Наредната уште подобра ќе биде. :rofl: Е, прва испитна, ме плаши дури и самиот збор. :rofl:
   
  На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  883
  Пол:
  Женски
  Како подобро од првата? Не е оваа прва?
   
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.107
  Допаѓања:
  103.134
  Пол:
  Женски
  На медицински сум, секоја последна недела од месецот имаме колоквиумска, 3 колоквиумски иаме у семестар, уште една ми остана, 2 преживеав. :)
   
 5. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  883
  Пол:
  Женски
  Јака ти душа... Јас и вака едвај издржувам
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.059
  Пол:
  Женски
  И јас медицина да бев досега ќе се имав откажано хахаха
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Maylin

  Maylin Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  380
  Пол:
  Женски
  Јас првата колоквиумска ја поминав полошо отколку што мислев, ама и самата си сум крива.:lol: Затоа за вторава уште одсега си се спремам и учам, туку некако тешко ми оди со концентрацијата. Пиел ли некој тука од таблетките Memo Flash? Бев во Зегин да прашам и ми рекоа дека биле најефикасни, а другарка ми ги пиеше и вика немаат некој ефект, џабе фрлени пари. Баш ме интересираат повеќе мислења, пошто сериозно очајно ми треба нешто за концентрација. :|
   
 8. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.678
  Пол:
  Женски
  Јас имам све пробано од таблети. Во право е другарка ти, немаат нешто ефект во смисла да осетиш промена при концентрација ова она. Не се џабе фрлени пари во смисла што сепак се корисни за целокупниот организам бидејки се на база на витамини. Ама не таргетираат нешто одредено.
  Се си е во нашата глава. Ако и не се натераш и не се мотивираш да седнеш и сконцентрирано да учиш и да меморизираш, ништо нема да ти помогне.
  Поздрав и со лесно. :)
   
  На Maylin и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.107
  Допаѓања:
  103.134
  Пол:
  Женски
  Такви глупости може само Плацебо ефект да имаат, дека делуваат мало морген, џабе ќе фрлаш пари.. Зошто млад човек би фрлал пари и би се труел залудно со “хемија“. Не вреди ради факултет со било какви апчиња да се труеме, колку и да е стресно, сепак кога ќе дипломираш ќе забораиш на све тоа :). Бар моја гледна точка е таа. :)
  Пробај повеќе методи на учење, се согласувам со @Cinnamon Bun, вистина е така ко шо пиша она :D
   
  На MrenaRiba, nevermet18, Cinnamon Bun и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Maylin

  Maylin Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  380
  Пол:
  Женски
  Се терам и секој ден седнувам да учам, ама џабе кога не можам да се сконцентрирам. Се дешавало со часови да седам над книга и на крај ниту еден збор да немам научено. :worried: Имам голем стрес и напнатост заради други околности и се таму ми е мозокот, па барам начин како да се "исклучам" од надворешниов свет кога учам и да се посветам на материјалот.
  Кои се вашите методи на учење? :)
   
  На 17.06.'15 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.059
  Пол:
  Женски


  Јас спротивно од тебе, покрај сите околности што ме тиштеа ја поминав колоквиумската многу подобро од што очекував. Јас пред да седнам да учам ќе се напиев B complex и искрено мене ми помагаја да се сконцентрирам само на материјалот и да не ми бегат паметот лево десно. Ќе седнев ќе го читав материјалот и во тетратка ќе го пишував најважното, а потоа читав од тетратката лекција по лекција воедно и од учебникот истата лекција и правев некои шеми на лисја за фотогравско помнење. Ова ми беше методот за учење.
   
 12. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Многу доцнам со одговорот, но не пројдов толку сјајно.
  2 предмети од 5 на испит од семестаров, другите 3 не пројдоа како што очекував, но и самиот колоквиум беше тежок и ко да беше наместен за да пројдеме полошо.
  Моментално многу мрзелива сум за учење.
  Треба само да седнам да учам и да се надевам на подобро.