1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка при испити, колоквиуми, тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Elena-123, 6 септември 2019.

  1. riverside

    riverside Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Ќе ве замолам да ми дадете совет. Имам ептен тежок испит што ќе го полагам другата недела. Се утепав од учење го разбирам тоа што го научив, но ме фаќа паника. Дали ќе положам или не ми се врти во главата и тешко ми е да спијам ноќе зошто се будам и имам лоши мисли.
     
  2. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.183
    Допаѓања:
    15.780
    Пол:
    Женски

    Леле ова ме потсети на мене кога запишав факс прв семестар, тежок предмет сите го зборат уште потересе професор. Учев цел месец само за тој предмет, единствен ми беше со колоквиуми+писмен испит+усен. Писмениот и усно ми беа недела дена разлика. Се положив освен тоа. Јануари колку се тресев ама да ти кажам што научив од мојот студентски живот:
    Ни еден единствен предмет не е поважен од твоето здравје. Смири се!
    За секој предмет ако редовен учиш, го следиш материјалот повтпруваш - нема потреба да се плашиш! Знаењето никој на светот не може да ти го земе.

    А јас да ти кажам за тој предмет го положив како песна со 10ка со муабет со професорот. Он прашуваше јас зборував. На крај ме праша и како ми одат други предмети, и му кажав дека овој беше најстресниот, а најлено поминат за мене човекот ми се изнасмеа и ми рече јас знаењето не можам да ти го земам, јас се трудам да ве научам колку што можам, останатото е на вас. Тогаш сватив дека сите имаме различно искуство со испити и професор. А најлоши зборови имам слушано за професори од некои кој буквално два збора не знаат да сврзат а очекуваат некој да ги помине на лепе очи.
     
    На warrior, NoirSerpentine, nevermet18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Здраво на сите:l:

    Мислам дека треба да ја “разработиме“ темава, со оглед на тоа што учебната година започна.

    Па, како ви оди? Дали почнавте со предавања на факулетет, на школо, дали купивте материјал за учење, како ви се чинат предметите од оваа година? :^)

    Јас почнав со предавања, моментално сум во фаза на подготовка / барање на маетријали за учење, а во меѓувреме и следам предавања, а и вебинари. Планирам со секоја завршена лекција да ја учам уште веднаш, најдоцна до наредниот ден откако ми била предавана, а за време на викендот да повторам се што сум научила до тогаш и да видам до каде сум и што ми фали. Секако, неделата е и ден за одмор, но немора баш цел ден да се лежи, т.е. зависи од расположението и желбата во моментот. Сепак, и да сум излезена тој цел ден, вечерта сакам да прочиам да видам до каде сум, па да сум спремна за новата седмица.
    Посакувам успех на секого, и предлагам тука во оваа тема да си се поддржуваме додека учиме, полагаме, спремаме полагања, да споделиме начинот на кој учиме, дали користиме маркери, нотеси и сл. Знам дека на секој добро би му дошла мотивација, па тука се пронаоѓаме.(highfive)

    Како ви оди вас?:hug:
     
  4. Babybabygirl

    Babybabygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    И јас спремив материјали за учење,уште да седнам.Почнав од вчера ама 2 саати не се рачунаат за учење.Ветувам дека утре ќе се наспијам,ќе пијам кафе,ќе посредам по дома,и конечно со свежа глава ќе почнам со учење.
    Сакам да го спремам првиот колоквиум,1.11.Не е многу мстеријал,но имам уште 3 предмети на кои треба да се посветам.
    Барам совет.Доколку имате 3 предмети,првиот предмет се полага во прва и втора кол недела(300стр),втор предмет се полага во втора и трета(400стр) и трет предмет во трета кол(450стр).Како вие би го организирале учењето?
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Супер.. 2 часа воопшто не се за потсмев. Одлично е како за почеток! Е сега, за распоредот за учење, ќе те цитирам утре поопширно и ќе си поделиме заеднички совет. Моментално сум уморна, и веќе сум задремана, па и мислењето нема да ми биде тоа - тоа. А, сакам искрено да помогнам. Затоа, сега добра ноќ, па се читаме утре:inlove:

    Еве ме мене :$
    Да сум на твое место вака ќе направам:
    Најмногу ќе се посветам на она што прво ќе го полагам. Е сега, тоа не значи дека другите предмети нема да ги спремам. Значи, сите заедно последователно ќе ги учам. И ќе ги распоредам по број на страници. На пример, секој ден од по секој предмет да научам 25 страни, а од овој прв што ќе го полагам да ги научам најдобро. Потоа, како што идат понатаму полагањата, така ќе се посветувам на тој предмет кој иди следен за полагање. Не заборавај еден ден да ти биде за одмор, значи буквално цел ден. И потоа одново и одново.
    Вака одприлика би изгледал мојот распоред.

    совет плус: одвреме навреме прави си квизови со подпрашања, и тоа што не знаеш учи го повеќе, а тоа што го знаеш - супер, не губи време на него.

    Се надевам дека ти помогнав :l:
    со лесно:inlove:(fingers)(wfh)
     
    Последна измена од модератор: 9 октомври 2021
    На Babybabygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Babybabygirl

    Babybabygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Мислиш 3 предмети да учам по 25 стр на ден? Или мислиш еден предмет 25 стр?
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Па, со оглед на тоа дека се повеќе страни за учење, најдобро е по 20-25 страни на ден од по секој предмет.
     
  8. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Дали некој почнал да ги подготвува првите колоквиуми ?:$8-|
     
  9. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Уште од почетокот, мора, ако се сака да се стигне. :lol:
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Да, се согласувам во целост.

    Јас треба да најдам материјал уште по два предмети, а за другите веќе спремив.
    И како што предаваат - така ги учам презентациите наредниот ден. Овој семестар мора да запнам јако и све да исположам. Само на моменти ми се губи мотивацијата, ама пуштам песна, гледам мотивационо видео, а во план сум и да направам “vision board“ и секој ден да ја гледам причината поради која вреди да се трудам и да давам од времето волку. Можда ќе нја направам викендов.

    Тебе како ти оди ?:inlove:
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Најголем vision board за мене е кога ќе видам колку време имам останато за учење, а книгата колкава е :lol:.
     
    На ElenaOfRivendell и *Лаванда* им се допаѓа ова.
  12. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Да, но што ако книгата е дебела за машала, што викаат :rofl:Што правиме тогаш(waiting) ?!

    Затоа јас вака посовреме, дури не ме фатила некоја мрза, пу пу скраја да е:emo::l:
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Не е ефективно ако определуваш бројка на страници кои треба да ги научиш.Квалитет>квантитет, џабе е ако поминеш 30 стр од кои ништо не си разбрала.Исто така, не сите поглавја имаат иста тежина, некаде ќе заглавиш повеќе, некаде ќе поминеш за 10 мин.
    И рачунај учење по 60 страни на ден не може да биде продуктивно.Подобро распредели што ти е побитно, па посвети време на тоа, отколку на сите предмети одеднаш.
     
    На warrior, Glowy, ElenaOfRivendell и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање. Како на пример седите и учите со часови? Јас можам максимум еден саат да учам после ме фаќа сафра па додека седнам пак да учам.. не знам што ми е во последно време. Може некој совет за здраво и квалитетно учење со саати?
     
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не учам со саати, два часа максимум, и да сакам, не можам повеќе, мозоков ме боли :lol:.

    Навика си имам створено, од прилика знам во кој период од денот учам, и никогаш не се форсирам да учам со саати, некогаш ќе научам повеќе, некогаш помалку. Ќе учам ете два саати, па правам пауза, па пак ќе учам.

    Исто така, пробај одредени предмети, да ги учиш во одредено време во денот, на пример предмет1, секој ден да го учиш во 2 часот. Така мозокот се навикнува, и полесно ќе се концентрираш.
     
    На R.i.n.a1, quattro и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  16. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Треба да презентирам семинарска и мислам дека душа ќе испуштам уште пред да ми дојде редот.
    Иако се што треба да кажам ми е дел напишано, дел повторено 10 пати, знам дека кога ќе почнам да зборам ќе се испобунам и ништо нема да се разбере.
    Хелп плс :D :D.
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.660
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Вежбај пред огледало.
     
  18. majathebarbie

    majathebarbie Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се спремате ли за септемвриска сесија? :D
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Се спремаме. :hai:
     
    На majathebarbie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. majathebarbie

    majathebarbie Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Добро е, не сум само ја :lol:
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.