Поделба на имотот во брак со нотарски договор

Дискусија во 'Правни совети' започната од KingMK, 18 јуни 2020.

 1. KingMK

  KingMK Нов член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Сакаме имотно и физички да се разделиме со жената, без да се разведеме.... Јас ќе и исплатам одредена сума пари за станот кој ќе го префрлиме на име на синот (15.год) во кој јас ќе останам да живеам како плодоуживател, а таа ќе излезе да живее во друг стан. Ова планираме да го регулираме со нотарски договор каде ќе ги прецизираме сите работи, па дури и поделба на покуќнината.... Прашањето е следно: дали во случај на развод таа ќе има право да побарува половина од станот и од се што сме стекнале заедно, иако во нотарски договор се откажува од истото за одреден надоместок. Ви благодарам.
   
 2. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.679
  Допаѓања:
  8.363
  Пол:
  Женски
  @BoaVista i @JuLleE мислам дека можат да ти помогнат
   
  На KingMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.875
  Допаѓања:
  30.676
  Пол:
  Женски
  Нема да имаш после проблем ако завериш нотарски договор. Ти препорачувам договорот да ти го состави адвокат, а нотарот да го солемнизира зашто така има поголема правна сила. Значи не нотарот да завери потпис на договорот, туку да ти направи солемнизација на договорот.
   
  На KingMK и mira.mira им се допаѓа ова.
 4. i13dk

  i13dk Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2010
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  275
  Изречно нека ви наведе адвокат во договорот дека немате друг заеднички имот и меѓусебни побарувања по основ на заеднички стекнат имот во текот на бракот. Исто така, постапката за развод е раздвоена од таа за имотните прашања на брачните другари, односно не може да се расправаат имотни прашања во бракоразводна постапка.