1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.014
    Сите ве исчитав и почнав и јас да пишувам за поделбата на имотот најпрво во моето потесно а потоа и пошироко семејство.

    Туку моево есеј испадна, цел роман со крими елементи :rofl: и си викам некоја од засегнатите странки да не се познае и не го пратив :tmi:

    Туку ќе кажам дека луѓево се толку очајни што како за последно гранче се фатиле и во овие поделби гледаат последен излез, спас.
    Борбата за опстанок и оној основен нагон за преживување ги засенил сите останати, а пред се принципите по кои се воделе(ако воопшто ги имале и се воделе).
    Се водат по тоа дека другиот има а он нема, па автоматски нему се му следува
    Дека на другиот не му треба, не живее таму(градот или македонија) а он е таму негово треба да е. Плус и некое дете ако има а ништо не му обезбедил.
    Или пак ако имаш малку повеќе ако се може да те измолзат.
     
    На Sarasweet, MacenceEna и slavica999 им се допаѓа ова.
  2. gochhe

    gochhe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Eden sovet ako moze od vas feminki:
    MM go prodade svojot del od kukata na sestra mu.Jas imam 100 kvadrati kuka od moite roditeli.Edinka sum.
    Sega sme vo dilema vo vrska so idninata za dvata sina:
    1.Dali so parite da dogradime sptat i da ja skockame celata kuka za da i dvajcata bidat smesteni na edno mesto?(Vo ovoj slucaj nie bi ziveele vo vikendicata).
    2.dali da ja prodademe i mojata kuka ,da kupime stan i da ostavime da raste kamata na ostatokot.Pa vo idnina da im kupime po eden stan?Vo ovoj slucaj me plasi da ne se polakomime i da pocneme da si azdisuvame pa da gi ostavime i dvata sina vo eden stan?
    Sto mislite vie:Dali e podobro dvajcata na edno mesto ili podaleku eden od drug????
     
  3. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    ^ gochhe
    Претпоставувам дека сега живеете во куќата од твоите родители.

    Доколку финансиски сте во можност да им обезбедите да бидат подалеку еден од друг тоа е најдобро. Секој од нас сака да има сопствен дел без да го дели со некого НО во случајов мене првиов предлог ми се гледа поизводлив од вториот.

    Ова е мој предлог.
    Доколку сега живеете на еден спрат подобро доградете уште еден спрат.
    Кога ќе се ожени едниот син, ќе му го отстапите едниот спрат.

    Додека се ожени другиот син можете да живеете во куќата со него на ист спрат да не се мешате со другиот син и снаата.
    Откако ќе се ожени тој веќе можете да се преселите во викендицата доколку нели ги имате сите услови за нормален живот таму.

    Уште подобро е доколку имате дворно место да си доградите помала кујна, дневна и купатило за тебе и сопругот (сосема доволно) или пак доколку не сте во можност барем една соба за вас на двата спрата, да не им сметате кога ќе посакате да дојдете.
    И двајцата ќе добијат подеднакво и сите ќе си бидете одделени. :)

    Вториов предлог, како што велиш малку понеизводлив ми е, ќе земете пари па може ќе посакате за нешто да ги потрошите. Па тоа собирање камата колку би траело да би можеле да купите два стана....

    Тоа е моето мислење можеби ќе добиеш уште некое мислење и добро размисли.
    Се најдобро. Позз. :)
     
  4. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Незнам колку пари се во прашање ама доколку е изводливо продајте ја и куќата и купете два стана. Во едниот можете да живеете а другиот да го издавате се додека не се ожени синот. Инаку во денешно време е поисплатливо да се инвестира отколку да се чуваат пари во банка.
     
  5. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Мојата свеки знаеше дека тие поклони не се за давање и логички секој нормален човек ќе речи ова е од мајкао убав поклон ќе си го користат тие .. Ама нејзе многу и знае газот со извинување за ќеркаи . не се само поклоните тука ништо нема да ме чуди станот да го подели. .. Повеќе е по зетот него по син е (маж ми ) а да видиш само каков филозоф е .. Ќе е речеш добро во право си само за да не ја слушаш ..

    Модератор: Преместена е дискусијата од темата Свекрвите и снаите - проблеми
     
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.621
    Допаѓања:
    251.137
    Пол:
    Женски
    ^Извини, ама што има лошо ако им го подели станот?
    Па две деца има, ако едново е женско и мажено не и е помалку дете. Стави се во обратна ситуација и ќе видиш нема да ти е сеедно.
     
    На <3 pleza4e <3, Lilit, kukla21 и 13 други им се допаѓа ова.
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    ^ И после свекрвите биле лоши а уствари на снаите им смета свекрвите воздухот што го дишат.
    Јас имам ќерка а еве бремена со второ,ќе имам и син па станот во кој што живеам ќе го поделам на двајцата,а не само на синот пошто двете деца ми се потполно исто.Срамота!
     
    На <3 pleza4e <3, kukla21, anakonda88 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Да нема ќерката стан ич небими сметало .. Ќерката има два стана .. А синот еден еднособен .. И тоа ако го дели тој каде ќе оди синов без работа .. Уште кредит му фали да земе ..
     
  9. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    @ANGIE1 pa sto ako go podeli stanot? Samoa maz ti I e dete? Taa deka zensko nema pravo,kako taka primitivno razmisluvas? Jas imam kerka,da rodam sin nikogas nema da gi dvojam. Za podarocite vo pravo si,ama za stanov ic ne si u pravo.
     
    На kukla21, Waka-waka, SuperGirl24 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Муабетов е дека е женско, па не и треба стан.
    Не е важно дали маж ти имал или не стан, дали сестра му имала еден или десет. Исто им следува на двајцата.
    Да бевте во обратна ситуација т.е сестрата да немаше стан, а маж ти да имаше два не верувам дека ќе и го отстапевте станот на золвата :^)
     
    На eloves, Waka-waka, SuperGirl24 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Јас не ве сваќам кога викате а што ако го подели .. Пишав горе ќеркаи има два стана снабено и е решен проблемот .. Свервата ќе дели еднособен стан .. Маж ми не е вработен .. А и да е вработен треба кредит да земеш и да му ја мислиш како ќе го враќаш со години .. Утре и деца ќе имаме .. Мислиш лесно е тоа .. И јас имам брат .. И моите имаат стан ама јас од братми неземам .. Да го извадам на улица братми со две деца .. Да заглави во кредити .. Ај жити се ... Јас да имам пари или имот ја ќе и дадам .. Ама оваа состојба
     
    На theowndemon, mareane и rose60 им се допаѓа ова.
  12. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @ANGIE1, двата стана на золвата се вистина нејзини (документи на нејзино име, итн) или се всушност на сопругот? Зошто ако е вториот случај во прашање, во пракса исто како и да ги нема- во случај на (не дај боже) развод, ќе си остане на улица само со куферот во раце.
     
  13. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Да беше таква ситуација ќе ја сватев свекрвами нека го поделеше .. Ама вака таа е загрижена за неа .. А син е каде ќе оди ..
     
  14. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Мислам дека едниот е нејзин и всушност тие не ги ни користат одат странство .. Преку лето идат ваму..
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    ^
    Не сфаќаш или не сакаш да сфатиш. Не е битно и да има 10 стана, има право на дел од станот од родителите и ти тука ниту можеш, ниту смееш да се мешаш.
    До кога бре со овој менталитет и предрасуди. Женско е, не и треба, ќе си оди од дома. Ајт!!!
     
    На <3 pleza4e <3, Zeynep, eloves и 10 други им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @ANGIE1, ова е многу сериозна проблематика која реално сте требале да ја разговарате уште пред да се земете. Еден ден (кој се надевам ќе биде многу, мнооооогу далеку од денес) ќе се поведе имовинска постапка за тој стан и ќерката, како и братот ќе има законско право на половина на имотот од родителите. Совршено би било родителите да можат на секое од децата да им остават по еден стан па сите да бидат среќни и задоволни ама ретко каде тоа е реалност. Затоа, види како реално стоите стамбено за да се поштедите од нервози за некои 20, 30 години.
     
    На kukla21, mareane и ANGIE1 им се допаѓа ова.
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    @ANGIE1 jas kako sto sfativ nieden od tie stanovi ne I go dale nejzinite roditeli. Toa sto IMA tamu neznaci deka nema pravo na imotot od "maz ti ". Sto ako se razvede,I taa ke ja lupa glavata,taka da gore dole situacijqta na bratot I sestrata se slicni.
     
    Последна измена: 15 јануари 2016
  18. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Јас мислам така некои не се согласувате .. Сепак јас знам дома како мие .. Како прво како свадбен подарок решие да и опремат две соби во станот .. Зедоа кредит еве пола рата јас ја плаќам затоа што заглавиа .. Јас замене не сум купила уште спална ама на неа и го отплаќам .. Како втора јас знам дека таа има .. Во случај да нема каде да оди за што ме мислите па сестра муе нормално дека ќе и помогнам како за моите така и за неговите .. Без разлика ви кажав ја со свеки што мие проблемот .. Некои од вас ме посоветуваа и некои совети ќе ги применам .. Поздрав
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.533
    Добро луѓе, значи само чекате некој да се олесни тука и да го изнаплукате. Значи никој овде не е со примитивни сфаќања дека ако е женско дете ќе си оди и не го следува ништо. Едноставно девојчето ви кажува дека станува збор за еднособен стан стан и стварно еве ајде ако не дајте идеа како да се подели?!
    Што ќе делат???
    Плус, прочитавте дека золвата не е оставена без НИШТО. И опремиле две соби, ја помагаат, еве од снаата земаат на неа даваат и што треба друго?
    Па толкави се можностите, да се поголеми сигурно ќе добие и плус. Јас не гледам ништо лошо во тоа што Енџи се плаши за станот, а вие како сакате сфатете.
     
    На Sanjichka007, eloves, kjukli и 11 други им се допаѓа ова.
  20. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Анџи остави го тој муабет, да имав два стана ќе и дадев јас на золвата. Да имаше, ќе скокнеш, па јас утре деца ќе имам, за нив ќе си го чувам.А од гледање што сите имаат, ти снао немаш време твоето да си го гледаш. Затоа ти ги крадат тенџерињата.

    Јас ти кажав за проблемот што се пожали, да не ти зема свекрвата од поклоните, еден ред е муабет, веќе немам од тие за давање. Знаела, или ти претпоставуваш дека требало да знае што да дава што да не дава, ама дали од инат дали од незнаење еве дала, ти си таа што требало да речеш, не, тоа не е за давање. И навистина не знам како гледате дека е срамота, или ви е страв, или би избила некоја голема кавга од најобична комуникација, не тоа ќе си го чувам јас.

    Сега пак, од еден поклон даден на золва, лоша свекрвата што од тебе краде на ќерката дава, золвата без осет што знае дека ти е драго а зема, стигна работа до делење станови и финансиско помагање и кредити отплаќање на некого кој претежно живее и работи во странство и си доаѓа за одмор само во празните станови. Ај среди ја приказната, да не се исколат за џабе жените со делење туѓ стан на туѓи деца.
     
    На bittersweet, kukla21, eloves и 11 други им се допаѓа ова.