1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.742
    Немаат.

    Има нужен дел, пошто не можеш 100% да лишиш дете.


    Ама ако на живо не поделиле, т.е. умрат а само на збор е делбата, имотот ќе им биде поделен на еднакви делови, а наследнициве како ќе се договорат е друго. Ако не се договорат, 50% жив сопружник, по 25% секое дете (или помалку ако се повеќе).

    За ова последново знам по оставинската за свекор ми.

    Едит: не се должни ништо да ни' дадат.
    Не сме ние должни да бидеме во контакт ако сметаме дека не се однесуваат праведно со нас.
     
    На Bezimenka90, WildMk, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.116
    Пол:
    Женски
    И после кога ќе го чујам татко ми зашто сме купиле стан со мм. Епа нема да чекам уште 20,30,40 години , на кој колку му е судбината за да видам дали ќе ми дадат.
    Инаку нека дадат сите не ми смета, има солуција што би правеле со имотот нели. :D
    @CameliaMiller не знам ако е на поклон дали следи нужен ... Не сум баш сигурна.
     
    На referentka, Alishan30 и mira.mira им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    2 сестри сме, па уште живи моите ни го препишаа по половина имотот.
    Мм е еден и ништо не е на негово име, и незнам ни дали некогаш би било.
    Ништо не очекуваме, од никого
     
    На Herrera, WildMk, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Прво велиш дека секој треба да гледа сам да си го полни џебот, а после дека не сакаш брат ти да нема дом. Значи ова важи за сите ама не и за брат ти.

    Епа следува, затоа што по смрт на родителите, децата го добиваат имотот. Државата вели - имотот на родителите, по нивна смрт, им следува на децата. Е сега, кај нас тоа се дели пред смрт од добро познати причини: да се дочуваат старите, да се скратат трошоци јер поклон поевтино е да се пренесе, и така со ред. Може децата да се откажат од наследството, ама ретко се случува тоа, ја и немам слушнато. Може и родителите да препишат имот на трети лица, државата, или по дифолт - синот.

    Наназад имам кажано, брат ми ке земе повеќе од мене. И мене ми е океј тоа. Ама и јас нема да сум со прстот во уста. Да кажеа - Бека за тебе нема ништо, ке заклучев дека не ме сакаат. Јер не може да си ги сакаш исто децата а да едното скршена пара да не му дадеш.
    Како сакаш кажи, не може едното дете да добие се, макар тоа биле 50 квадрати, а другото ништо. И за тоа родителот да пресече. Нека каже сестрата, брате еве ти земи се, имам јас доволно, пеки, ама онака не бива.

    Тука и лежи зајакот. Не треба децата да се расправаат. Родителот треба да е свесен. Како може за браќа да се дигаат спратови а ќерката да си се спакува у еден куфер?
     
    На ForeverYoung, Bezimenka90 и WildMk им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    Цело време ова го зборам
    Неможеш метро и кантар да земеш.
    И да добие некој нијанса помалку не значи дека не е сакан.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не е муабетот за нијанси, туку за драстични разлики.
     
    На Alisa22 и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    Искрено, до сега во моја околина не сум чула да остават без имот при делбата.
    Секогаш едниот останува по кус за некое м2 .

    Јас, вака си размислував..
    Од.една чинија јадевме со брат ми.Некогаш мене повеќе алишта и пари, некогаш нему.Екскурзии, одмори...се по ред.Моето школување беше далеку по скапо од неговото, ама пак тој од клупа веднаш на работа тргна.
    Значи секогаш имало некој баланс.
    Нему поголем стан, мене малку помал, ама пак мене пак некое евро.

    Ако земеме да мериме кој добил повеќе ,далеку нема да стасаме.
     
    На Lima24, tijanana и Biljarkata им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ете го кажав мојот пример.
    За мене 20.000 евра.
    За брат ми 15.000 евра+350кв куќа+автомобил
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Какви родители се тоа да остават се на синот ? Ги делат децата според полов орган?
     
    На deskarada, Rebecca_R, S.W.A.G и 2 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Јас би се лутела ако и една соба даат на мојта сестра или брат пример што е он повеке од мене неговиот пенис?
     
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Познава се дека се бранеш од причина што си во таква ситуација, здрава индивидуа современа 21 век женска со самопочит не си го остава својот дел и знам дека не размислуваш вака како што пишуваш вака сигурно пишуваш од што си го таква ситуација друго нема и неверувам да има.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Hahah znaci ne se slozni..m
     
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Чипирани да раѓаат да служат на свекрвата и да не излегуваат надвор после 10 часот за нив полицискиот час е вечен во нивниот ум за жал, греота млади луѓе а толку испрани мозоци дека се нешто помалце, додека братот и се трга и ужива они по кирии и битно љубов за братот имаат а братот го боли к.. за нив.
     
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Моите родители да остават се на брат ми??? Зошто ?? Јас сум помалку вредна дека немам пенис? Никогаш не би ги погледнала доколку го направат тоа па макар и пред умирање биле. Иако знам дека нема да го направат тоа имам разговарано со нив на темава и татко ми ми има кажано дека што за мене тоа и за брат ми и дека никогаш не би дал на едното дете се а на другото ништо.
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    А зошто имотот да не го препишат на никој тој имот да се користи како пример викендица и викенд скаричка ти децата, братот со децата а и 2 да имате сами направено?
     
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Разбравме де дека имаш брат оти толкава полемика да имав да имав..
     
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Не за џабе велат глупиот и добродушниот во некои случаеви се браќа
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Nasata prikaska e vakva:
    Koga se zedovme bevme pod kirija.
    Roditelite na mm nemaat sretstva (na strana)nikavi, ne se ni trudele da gi imaat, od den za den ziveenje, seuste e taka.
    Moite nemozea veke da ne pomagaat za kirijata veke sekoj mesec ni davaa pari, ke moravme da se vratime vo gradot od kade sto e mm, posto neli sprat imame(haha).
    Tatko mi mi se javi i mi rece ne se sekiraj ke sredam sto treba ke pozajmam, ke se snajdam, ke zemam krediti...ti ne se nerviraj.
    Brat mi zema kredit za da pomogne,(so tatko dogovoreni deka toa e moj del od kukata koja vredi mn mn poveke),no...brat mi vo site navrati spomenuvase kako nie bi bile na ulica dokolku ne ni pomognel,pa sto ke bilo so nas ako toj ne bil...i drn drn... normalno mm toleranten godini i godini i se odaleci od nego,ne razgovaraat.
    Mene mi e krivo sto se vo takva sostonba btw.jas sakam i se trudam da komunicirame.
    Tatkomi ni pomogna i koga posle mn godini resivme da zemime nas stan za da ne ispadne vaka taka onaka...a i ni trebase pogolem.
    Toj mi vika deka toj stan e nss(prviot koj go kupi) i nikoj nemoze da go ospori toa,sega ispaga mm neblagodaren,a iskrena da bidam znam kolku trpese zaradi mene gooodini! Majka mi smesa prsti sekako vo korist na brat mi i nastana mesanica.
    Jas ne bi barala nisto, ne barav ni togas, (ako bev na rab na ludilo),
    Tatko mi e za mene svetec blagodarna sum mu do nebo, neizmerno me saka i pokazal 1000000pati,se nadevam moite deca ke me sakaat polovina od jas sto go sakam nego.
    Ne baram nisto od drugiot imot,ako imaat poveke,mene mi dal se sto mi trebalo.
     
  19. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Им кажа ли отворено на твоите дека не е фер таквата поделба и дали и на брат ти му спомна за тоа и што ти одговорија?
     
    На Alisa22, WildMk и SummerGirl им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И' кажав на мајка ми... повеќе пати.
    Со татко ми, Бог да го прости, не разговарав толку, пошто беше болен и мајка ми ја водеше целата работа.

    На брат ми еднаш му спомнав само, ќутеше ко муле.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.