1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Ако твоите конкретно мајка ти направила нерамноправна поделба барем тој да се обидел да исправи нешто од нешто. А евентуално да не имаат договор за догледување со мајка ти, обично тогаш повеќе дел од имотот паѓа на тој што догледува? Во случајов на мојава роднина со договор за догледување мајка и се и префрли неа и ништо не им даде на брат и и сестра и. Секакви случаи има, ама затоа сега има многу имот ама нема родени брат и сестра.
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Немаа договор за догледување, ама тој живее во иста куќа со нив и секако тој помага кога има потреба.
     
  3. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Како и да е според мене и тебе ти следувало дел, една соба, една, ама тоа е како е, сигурно нема да се фатиш за гуша со брат ти. Што е до тебе ти си му кажала, што е до него премолчил, според мене не постапил добро.
     
    На SummerGirl, referentka и WildMk им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не сакав од таа куќа дел.
    Сакав да биде старата за мене, а новата за него... како што бевме договорени години унапред.

    Ама сега, после се'... стан имам, него му е препишано се' што му е препишано, и не мислам ни да се расправам поќе, ни да се плеткам.
    Што згрешија, згрешија... менвање нема.
     
    На SummerGirl и tijanana им се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Не се замарај биди достоинствена и горделива и само на дистанца со нив нека пукнат патувај смеј се купи кола отвори бизнис има многу да се каат ама ке биде доцна, една комшика така беше во ист случај дури на неа ништо отиде во Швајцарија 10 години беше там штедела отвори тука бизнис и купи 2 стана и сеа и се улижуваат али она не ги ферма, западнаа во банкрот поради синчето коцкарот
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.226
    Пол:
    Женски
    А како братот што живее во семејната куќа (ако е направена од мајката и таткото) он ја прима? Таа си доаѓа дома, во родната куќа:D
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Е ајде де он ја нели продолжувал лозата и негово е се таму :makeup::makeup::rofl:
     
    На SummerGirl и Anie93 им се допаѓа ова.
  8. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.226
    Пол:
    Женски
    Не знам еве кај мене дома нит јас нит брат ми нема е дадено денар за нешто покрупно, јас кога ќе имам семејство свое ако мажот има услови да живееме таму, би одела да. Ама доколку нез под икс причини мора да дојдеме да живееме кај нас брат ми нема право на збор реално. Бар јас така сметам. И доколку имате друг имот може едното за тебе едното за братот :Dголема е темата ама дете е дете и ако има потреба ако така налага ситуација ќе се дели ама не може брат ми да биде подете на моите од мене
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Немам ни брат ни сестра, сама сум. Имотот во иднина би бил мој. Ама ти како сакаш мисли си.
    Јас кажувам ако сум имала како би постапила.

    @WildMk Ете ти кажа дека вие пред многу години сте се договориле тебе старата куќа на брат ти новата. По неколку години ситуацијата се менува и тебе ти даваат само пари. Тоа го зборувам и јас дека ситуацијата може да се смени ама членките се нафрлија и рипнаа одма како јас да им го зимам имотот. Родителот може да каже сега така и така ќе биде ама после х години можат работите да се сменат.

    Јас од почеток кажав дека не е во ред да се остави на едното дете туку да има баланс едната страна да добие имот а другата пари, бизнис, дошколувањр е и х у работи има.
    Да не сум била сама верувам дека моите родители би постапиле подеднакво, но јас сум сама и би го наследила имотот и од двете страни.
     
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас никаде не реков на кантар да се ставаат работите.
    Ама, многу често, ако се има еден стан, од небитно колку квадрати, целиот оди во рацете на синот.
    Наместо родителите да дадат пари или братот да и доплати на сестрата, оваа останува со прстот во уста. Образложение - Ќерко ние толку имаме. Таа една соба која и следува наместо да ја заклучи јер е обесправена, таа ја дава на семејството на братот. Па уште кога ке отиде на гости, невестата лута јер доаѓала често кај мајка си и татка си, немала мир, децата галамеле и така со ред.
     
    На mira.mira, theowndemon, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Неможам да коментирам работи за кои сум чула.
    Кажувам за мои случаи и на најблиски.
    Нсвистина не сум чула да остават некое од децата без ништо, освен еден случај каде детето го откажаа преку весник па не доби навистина ништо, но тоа е веќе екстремен случај.
     
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Срамота е што се пишува од членката во 21 век, неписмени ги прае жените и смотани да не мора да имаат свое на страна да тражат туѓ.. Најтажно ми е кога видам девојче од 20 30 години да има вакво мислење.
     
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Какви родители се тоа ??
    Не ми се верува дека уште постојат вакви родители, делат имот според полов орган. Не секој треба да е родител. Јас доколку имам деца би им оставила еднакво без разлика на нивниот пол , не ми се верува толку плитки луѓе постојат. Темава ме вади од кожа .
     
    На SummerGirl, John Snow, Принцезичка1 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Да се направе од темата филм би бил хорор и трагедија, ужас како женските деца да се прости да незнаат како со имотот, а уствари во 2020 година женските се пообразовани и попрошетани од моја гледна точка, до кога поделби незнам..
     
    На ZeldaSF му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    8.746
    Пол:
    Женски
    Кој дели криво, не го чека ништо подобро.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.448
    Пол:
    Женски
    Девојката треба да се мажи и треба да си го напушти домот на родителите бидејќи не припаѓа таму, а ќе оди во домот на мажот каде ќе живи под туѓи правила и свекрва и ќе и вели цел живот "Тоа дома кај мајка ти" што значи дека ни она целосно не припаѓа таму. Епа кај припаѓа женското бе?
    Нормално дека и следува барем еден стан што ќе гласи на НЕЈЗИНО име зошто само тоа може да е нејзино. Па ако сака сама, со маж, со жена со кого сака нека живее, само да има нешто што е нејзино. И така на мажот му следува имот од кај неговите по дифолт зошто е маж.
    И со вакво размислување, што мислите ако се разведете ќе се вратите назад кај мама, тато, бато со жената и децата и тоа ќе биде ваш дом. Јас на пример во тој случај би се чувствувала како туѓинец.
     
    На SkarletOHara, LadyC и mode-kristina им се допаѓа ова.
  17. lite.

    lite. Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Машки
    До сега кај нас во фамилија и од кај мајками и од кај таткоми и од кај сите аи општо во градот, наследството оди на машкото. И така ќе биди ко ќе ми префрлат иако имам сестра. Куќата, викендицата и капиталот на мене а на сестрами ќе и обезбедиме, факс, возачка, кола, свадба. Незнам, можи нема да се согласите бидеќи кај нас општо во градот ретко кој родител дава на на ќерка имот не заради тоа што е женско, заради зетот. А зет а пес исто е :D
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Поголем пес од брат вака ко тебе што вели за сестрата, ќе и обезбедиМЕ со родителите кола и возачка нема.
    Срам како не ти е.
    Сестра ти не е глупава па ќе земе некој маж што ќе ја користи па таа нема да сфаќа дека ја користи и сега вие за да ја заштитите, нема да и дадете ништо.
    А како ќе ти ја дадат тебе куќата, капиталот, а ако земеш некоја жена што ќе те искористува, тогаш што?
    Или ти паметен си, нема да и дозволиш, а сестра ти глупа е па ќе му дозволи на зет ти.
    Ужасно е мал збор.
     
    Последна измена: 26 ноември 2020
    На Ambrosia, eliesaab, Giovanna и 13 други им се допаѓа ова.
  19. lite.

    lite. Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Машки
    Останало и така ќе остани, не зависи од мене, си ја сакам сестрами поќе од себе си и не дрндај напразно.
    Имот, куќи никој не препишува на ќерка заради зетот оти родителот со негова пот печалел и утре ако ја уценува некој сељак заостанат и мене да ми се прај кој сум шо сум нема шанси. Нема ниту јас да сакам од невестата утре да бара дел од братот нејзин бла бла. Ако дојде да се разведат утре, тогаш ќе ја помогнам и ќе и купам стан. А газда некој пес да ми се прај со мој имот нема шанси.
     
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Како може зетот да те уценува, ако препишаното е на сестра ти, нејзино е, не е од зетот, како може зетот да те уценува?
    Нема ти што да и помагаш и да глумиш херој.
    Двете деца се исти за родителите.
    И родителите ако делат треба да делат еднакво.
    А ако утре некој сељак ја уценува сестра ти, мајка ти и татко ти ќе бидат криви што не виделе која година сме и на едното дете му дале се, а другото го фрлиле на улица ко партал.
    А ако татко ти и мајка ти печалеле со своја пот, не чекај на готово да ти се препише имот и ти само да донесеш жена, фати се за работа, спечали сам нешто.
     
    На smooch, noteforself, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.