1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    @jacqueline.s Не вложил во имотите, и не, не вреди повеќе оти е машко.
    Едноставно мајка ми и тетка ми си имаат свои куќи и не сакаат дел од татко им.
    Дедо ми никогаш не рекол дека ќе остави се' на вујко ми, туку мајка ми и тетка ми секој ден го наговараат да оди и да препише се' на него, затоа што така сметаат дека е исправно.
    И не само они, туку и татко ми и тетин ми, и ние внуците мислиме исто.
    Вујко ми живее со дедо ми и утре другиден фер е да остане се' на него.
    Е сега не дај Боже да дојде до развод на мајка ми или тетка ми, вујко ми сигурно нема да ги остави на улица.
     
    На rose60 и ANGIE1 им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.095
    Допаѓања:
    56.324
    Пол:
    Женски
    Јас пак вакви мислења не разбирам. Не е дека вреди повеќе. Туку тие си имаат каде да живеат, а ако му земат дел - тој ќе нема.
    Еве се земам и себеси за пример, брат ми нема посебен стан, а јас ќе имам каде да живеам. Што треба сега, да земам јас спрат од куќата и да го држам заклучен? Па потоа моите деца тој спрат да го делат, па внуците да го делат делот на моите деца, и каков хаос ќе биде тоа?
    Не сметам дека моите го ценат брат ми повеќе зашто е машко. Мене ми дале на друг начин, нормално дека куќата ќе остане на него. Не го кажале тоа, не се ни дискутирало. Ама знам дека така ќе биде, друго не ми паѓа на памет.
    Или ај сега тетките да бараат по еден дел од нашата куќа, па јас и брат ми да го делиме делот на татко ми.

    На страна муабетот со членката што правеше претпоставки (извинете, немам време да се враќам наназад за да видам кој беше). Мојот коментар се однесува на понатамошната дискусија околу делбите и законите.
     
    На BoaVista, kjukli, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ај да не се правиме како да не знаеме како било порано, женско го мажиш со неколку торби чеиз и тоа е тоа. Си има куќа од мажот, оставање нема и нема што да бара друга куќа, не и е потребна. Тогаш бар се знаело и немало расправии, сега е транзит некој, стари-нови сфаќања, закони, разводи, жени кои после развод нема каде да се обратат, родители кои не гледаат на машкото како повеќе вредно како што порано било и сакаат да си ги заштитат и двете деца колку што можат, па затоа се и овие недоразбирања. Затоа некои се повикуваат на закони, други на морални одговорности, а уствари е на кој како му одговара на тоа и ќе се повикува. Би било исто така едноставно и сега ако има малку повеќе човечност, несебичност, здрав разум и помалку алчност, ама очигледно се помалку има.
     
    На Victorian, Nausicaa, samovila.red. и 5 други им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.040
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека е така... ама има многу поинакви примери.
    Инаку тоа ми е драго, што дедо ти не рекол така туку била одлука на мајка ти и на тетка ти. Значи сепак дедо ти бил фер и праведен. Затоа и те прашав, оти во фамилијата имам пример каде што мајката и таткото на ќерката и велат: јас си имам син, не сум будала на зет да давам!!!! Ете тоа е македонски менталитет...
    Ама избегавме од темата... на нероден Петко капа му скроивте, и золвата ни крива ни должна испадна дека ќе дојде и со адвокати пола стан ќе бара.

    И ајдеее тука страни се пишуваат, јас одма глупава испаднав. Ќе пишам некаде едно мислење на 100 години, и одма Бриџет ако треба и мислење ќе смени, ама контра ќе ми удри. Бог да чува!!! Како сакате правете си, јас човечки си ја прашав девојката, и таа не се ни навреди туку си одговори... вие ако сакате и на улица живејте, дајте се на браќата само не ме правете улава оти сум за еднакви права меѓу децата.
     
    На Mariangel, bittersweet, rose60 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Тоа сакам да кажам, дека секој си знае со какви луѓе (браќа, сестри, роднини...) си има работа и според тоа и постапуваме во дадена ситуација. Затоа не се суди на друг. Секој најдобро си знае :).
     
    На galapce, mareane, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.915
    Пол:
    Женски
    @ANGIE1 настрана муабетот за твоите "несудено" зсмислени делби јас ќе ти кажам околу столниве ламби дека ти жено имаш две опции во случајовда не можеш да се помириш со ова.
    1. Да одиш кај золвати фино и културно да и кажеш дека тие поклони се лично твои од твои роднини и да си ги вратиш назад.
    2. Да се помириш со твојата грешка и истата да ти биде памет за во иднина.
     
    На Nausicaa, danichap, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Нема да навлегувам во дискусијаваа иако ја разборам феминката што сака да каже, туку само ке ве прашам КАКО БРЕ СЕ ОСУДУВАТЕ ДА ЈА ДАВАТЕ ПЛАТАТА ДОМА КОГА ЖИВЕЕТЕ ВО ЗАЕДНИЦА? Абе ке дадам колку што сметам дека треба да дадам, а не колку друг смета, зошто еден ден ( утре, задутре, за 3 год) јас може да се разведам и сум останала со прстот во уста, а сум давала во таа куќа. Ако немам ништо на свое име и не планирам да давам бре. Ке штредам за да имам нешто свое, ама туѓи каприци и кефови не плакам. Не знам може сум идиот, ама гледајки куп примери околу себе мене око ми се плаѓи кога ве читам.
    Јас живеам моментално кај мм во куќа- спрат со свекор и свекрва, се додека ми биде готов станот. Значи за овој спрат мм додека бил ерген вложил многу и лани старите го препишаа на него- истрчаа пред нашата венчавка да биде тоа, за да го “ заштителе“ синот пред да стапи во брак да си има негово.. Во ред е тоа. Јас целосно ги разбирам и не би им пререкла и исто и јас би постапила. Е сега, бидејки станот е половина отплатен откако сме во брак, а половина ке се отплака на кредит, по автоматизам тој стан е половина мој. Да за во тој стан ке плакам и јас половина од кредитот, сметки итн, за овде не давам ни денар, туку си дава мм.
    Но бидејки се дели и од мене а и од нероденово ми дете ( аман веке нека излезе- вчера ни беше последен термин), јас сметам дека дополнително и јас не треба да давам и не давам. Тоа што е мое е само за моето семејство.

    Летото кое ни измина имаше предлог од свекор ми да сме направеле викендица во село од 40 м2, но тие ниви и ливади не се поделени помеѓу браката ( свекор ми има уште 2 брата) и секако јасно и гласно кажаав НЕ. Нема што мои пари и на мм да се трошат за нешто кое утре некому можеда му текне и да го дели, а муабетов беше да се прави на име на свекор ми ( аха да важи, јас нафта пијам).

    Може навистина ви звучам себично, но кога ке подразмисли човек, навистина и од мене се дели за да се има во таа кука. Мм зема навстина добра плата, ама и свекор ми исто, па како што свекрва ми не вложува ништо - не дава свои пари, така не гледам причина зошто јас би давала. Додуша никој и ништо не ми рекол, ама мене не ми се оди секој ден на кафе или пица, туку сакам во добар ресторан, ама мм знае да ми каже дека треба нешто да се плати ( на пр струја, тел, интернет), па си остануваме само на кафе, а ручекот најчесто дома.
    Не велам дека не шетам или дека не излегувам и не трошам, но зошто да не имам повеке луксуз туку да плакам сметки туѓи? Муабетот последен беше, да сме останеле во куќава оваа зима, за да не се плака грејна сезона за во станот. Ок ке ми треба помош за бебушкава кога ке се роди, ама да беше само за плакањето стуја немаше да седам, зошто искрено не секој ден сакам да го јадам изборот на свекрва ми или да го пијам паскалин кафето, кога го пијам браво итн.
    Моите пари на страна, за кога со своето семејство си одам во своето, да имам за нас, а не де чекам мама или свеки да ми купи и да ми биде преречено. Вака ни јас нив ни тие мене.
     
    На Mariangel, <3 pleza4e <3, Victorian и 19 други им се допаѓа ова.
  8. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Vo vrska so podelbata na imotot, ne bi pomislila nikogas da zemam del od brat mi. Smetam deka ne mi e potrebno, mozebi da sum vo losa situacija bi pobarala mala pomos, no vaka ne. Istoto i so maz mi se dogovorivme. Negovite imaat dve kukji so kiradzii i komotno bi mozele edna da ni oslobodat na nas ama smetame deka e podobro sami da si obezbedime se, otkolku nekoj da no prefrla sto ni dal.
    Ama neli, sekoj ima svoe razmisluvanje, duri i nekok koj ima poveke od dovolno za sebe zema del od semejtvoto.
     
    На blueberry93, mssuniquee, Glasna и 4 други им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ви се чудам на изјавата "не земам од брат ми"?! Небаре братот го створи тоа или му припаѓа по дифолт, па нешто му земаме. Јас имам брат, ама се што е од моите на пола ќе се дели. За мене не е битно кој што има денес. Тркалото се врти - сега имаш, утре немаш, а тој може од ништо да има 10. Пази па да не ти се смилости и да ти даде. За мир во куќа, братска делба, а снајка ако сака повеќе ене и ги мајка и и татко и, од нив нек бара.
     
    На okcenzi, <3 pleza4e <3, fighter и 23 други им се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.040
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав и јас да го кажам, ама ај си поќутив... викам ќе ме нападнат одма... :D :D :D Македонски менталитет - жена си - ништо не ти следува, а и да ти даваат, не земај никако... ќе ти се намали македонштината ако земеш... бате ќе треба да се испоти да заработи :D :D :D
     
    На Nausicaa, slobodka, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Се е фино ова што го пишувате-како ви следува пола, што е сосем ок, не сте вие помалку вредни од вашите браќа, но барем да видам ист став кога ќе се омажите и зборите за вашите золви. Оти тогаш ви смета оти не се омажи поскоро па да се мавне од дома, оти барала дел куќата а вие веќе сте си реновирале, како не и е срам да бара соба а вие за детска сте ја спремале. Земете ја тогаш собата од дома што ви следува и донесете ја во новата дома. Не треба само бате да се испоти, треба и вие.
    Општо зборам, ништо лично.
     
    На Lewis Hamilton, Nausicaa, MilaP и 8 други им се допаѓа ова.
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Мешате баби и жаби.
    Не е македонштина ако сестрата остави малку поголем дел на братот,од причина што на старост братот повеќе ке ги гледа старите,плус и живеат заедно.
    Значи!
    Во еднособниот живеат и мајката таткото и братот.
    Сестрата омажена и за да и дадат дел,да го продадат и тие одат под кирија?
    Логички,кој повеќе обврски ќе има кон старите,братот кој живее со нив или сестрата за кој читаме дека сеуште зема што стаса од старите дури и сервиси?( да не одиме на карта дали е тоа вистина).
    Додуша сестрата и да сака,неможе да ее врати овде заради да им се најде на мајка и и татко и.

    Тоа земање од бате е само така напишано за да се објасниме на што се мисли. Така и се кажува.

    Да јас не сакам од делот на Бате ако е од мојот поголем. И треба да е.
    И тоа не е македонштина.
    За мене не е.

    Секој до своите уверувања.
    Нема зошто напаѓање.
     
    На okcenzi, LivingGlam, MilaP и 4 други им се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.040
    Пол:
    Женски
    Кој рече за поголем и помал дел земање? Се збораше за случајот - 'јас од брат ми не земам'... а не кој гледа стари и кој колкав дел ќе добие. Вие велите сестрата не треба да добие ништо, доволно добива од кај мажот (жими таквото, ако се разведе, останува со газот во раце). После велите, треба да добие ама помал дел оти братот ќе ги гледа старите (а и тоа не беше дискусија... не мора да значи дека ќе ги гледа, може и башка ќе си добие стан или спрат, и рецка нема да удри дома, па пак сестрата ќе трча по нив.... пример, кога вие давате примери секакви, можам и јас). Кажувате некои муабети по дифолт... демек - братот останува со старите, ги гледа, добива се.... сестрата се мажи, оди кај мажот и наследува се од свекор и свекрва. Ама тоа е некако како од учебник, не? Да не не е секогаш така?
    И кај мене и кај мм ситуацијата е слична.... старите оставиле кај синчињата (и кај мајка ми и кај свеки е истиот случај), оти тие биле машки... и оти како вас мислеа, на син се дава, на ќерка не, синовите ќе ги гледаат.... секако. На крајот пак ќерките ги гледаат на старост. И свекрва ми трча кај мајка и секој ден ја гледа, и пазари, лекови и сл. и мајка ми трча за баба ми што треба. Синовите баш ги брига. Не кажувајте правила кои не постојат!!!
    И золвите нека си бараат... јас нема против тоа ништо... никоја жена на светот не би требало да биде оставена без наследство само оти била женско дете. Тоа е мое мислење... и цитирајте ме или побивајте ме колку сакате, јас си стојам на своето!!!
     
    На okcenzi, <3 pleza4e <3, An-na и 13 други им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Не вели како вас без да посочиш како кој, после имало недоразбирања,е ќе има.
    Двете деца ги следува,односно колку и да се,без разлика полот.
    Но тој со кој живеат треба повеќе.

    Ете тие " вас" како велат,уште еднаш да ти повторат.
     
    На theowndemon и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.040
    Пол:
    Женски
    @galapce , многу луѓе се изнамуабетија, и затоа не потенцирав... не беше со намера да се навреди некој, ниту па беше за тебе, онака се однесуваше општо на сите што изјаснија мислења дека сестрите не требало да добиваат ништо. Инаку и јас се сложувам, нека добие повеќе оној кој ги изгледал, или вложил повеќе во домот... ама не сум за по дифолт женското дете да не добие ништо.
     
    На okcenzi, kukla21, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi zemala i da mi davaat,zasto da zemam koga ako ne na bratmi togas na negovite deca ke kratam,kako bi mi bilo mene na moite deca da skratat a da dadat na nekoj,sepak sekoj razlicno si razmisluva ova e moe mislenje,a moite ako sakaat da pomagaat ima i dr nacini za da se pomogne
     
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Искрено би го оставила да се удави во кредитите не да му помогнам, здрав, прав маж, знаел да се ожени, не знае дека треба да работи, бре, бре уште треба да го жалиме.(facepalm)

    Од вакви снаи што наследство делат уште не влезени во куќата што се вика, косата ми се крева на главата.

    Дедо ми е 80 и кусур години, на вујковците им препиша по еден спрат од куќата, приземјето си го остави за себе, сам се гледа, никој ни му пере, ни му готви, не дозволува, не дека не се нудат, не сака ни тој да слуша муабет како го чуваат а уште е способен сам за се.
    Кога препишуваше на вујковците, не викна и мене, брат ми и тетка ми, нас ни даде солидна сума на пари и кога рипна едната вујна, како нас не ни требало ништо, сме имале, на нејзините деца требало да даде дедо ми, клетви еден куп упати на наша сметка.:swear:
    Значи според нејзе дедо ми не требаше на ќерките ништо да даде, на нејзините деца требало уште да се дава а она да си ужива цел живот, си дојде на готово, ништо цел живот не спечалила, некој друг да мисли за нејзините деца, згора на тоа сираци да колне, тоа на што личи, ете тоа е македонски менталитет.
    На мене и на брат ми стварно не ни требаа парите меѓутоа зошто да го растажуваме дедо ми, тој сакал како што дал на синовите нештода даде и на ќерките,имал желба да даде, ние иако во странство си ги земавме парите, за станови на братучедите нека им мислат родителите а не дедо ми, доволно дал тој.

    Татко ми сум пишувала ни ја препиша куќата по половина на мене и на брат ми мајка ми кога се разболе, ние сеуште си ја рачунаме за негова куќа меѓутоа кога ќе почине татко ми, нема да земам половина од куќата, да се вселувам таму или да заклучувам соби меѓутоа ако сака брат ми целата куќа да биде негова ќе треба да ми го плати мојот дел.
    Отпремнина кога зема од последното работно место, по пола ни ги подели парите, секогаш колку дава на брат ми, толку дава и на мене, додуша сега дава повеќе на внуците него што ни дава на нас.:lol:

    Исто и јас утре колку ќе имам да дадам на дечките, толку ќе има и за ќерка ми, имам три деца а не две деца и едно женско.(facepalm)

    Таа некој им е ќерка на тие родители, не е некоја од улица.
     
    На Victorian, An-na, kjukli и 13 други им се допаѓа ова.
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Во сите случаи што ги знам, ќерката е таа што трча по родителите. Машките едноставно не се толку сетени и брзи за во "не дај Боже ситуации".
    Еве баш мислам за случај каде синот ги гледа родителите повеќе од ќерката...не ми текнува.
     
    На kjukli, kukla21, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.040
    Пол:
    Женски
    Ете, да ми се здрава и жива... значи ќе треба да си плати. Пак си на моето, и со паметот што и другите го солевме. Значи наследство како наследство ќе си биде пак пола пола - било во пари било во недвижнина :) Така и треба да биде!!!
     
    На okcenzi, bittersweet, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ANGIE1

    ANGIE1 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    3.480
    Пол:
    Женски
    Некако многу ми го издолживте муабетот само ќе ти кажам ако прочита горе кажав дека и се има дадено не ја оставивме бе. Ништо и второ дедоти делел куќа а не еднособен стан .. И да ти појаснам маж ми не работи зашто го извадиа од работа а не од мрза ... Е ќе ве молам да ме ме цитирате више неможам више да ви објаснувам тоа е мое мислење некоите се сложуваат со мене а некои не се сложивте тоа си е ваше мислење . чао пријатно