1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Епа точно де, очекуваат снаата да ги дочува, не синот, јер је мУж.
    Што ќе се мажи синчето, кога може снаата.
     
    На mama11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Мене страв ќе ме фати таков син да ме чува. :rofl:
     
    На Mnik, Dentina и Anyshka им се допаѓа ова.
  3. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Па можеби и на старите им е страв, зошто знаат како го воспитале. :D
    Ќе останат и гладни и жедни. :D
     
    На Gosh, Трагедијаупмм и Adidas888 им се допаѓа ова.
  4. Fraerce4

    Fraerce4 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2024
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    69
    Паметно размислуваш, јас голема грешка направив зошто инвестирав во нешто што не е мое, сега ми се одбива од глава, не можам на нула да дојдам а не да вратам вложено. Но подобро некогаш него никогаш. Само посебно, заедничката манџа ни кучињата не ја јадат. Зависи до фамилија но добар договор нема со лоши луѓе!
     
    На dushiche и Anyshka им се допаѓа ова.
  5. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    8.144
    Пол:
    Женски
    Ова пред сто години било така , не знам денес кој здраворазумен очекува снаата да го догледа, може во некои затуцани средини само останало.
     
    На Just.do.it, SummerGirl, ♡ Cinderella ♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    А кај виде ти здраворазумен?
     
    На Трагедијаупмм, Mnik, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Еве свекрва ми мене така ми кажа.
    Кога беше короната бев Скопје, и разбрав од други дека била позитивна, она криеше.
    Кога дојдов тука не се ни симнав доле, после неколку дена ми кажа "еее што ти беше страв да се симнеш, па кога ќе умреме ти ќе не средуваш". (facepalm)
    И кажи ми според тебе, дали покрај деца, се очекува такво нешто од снаата?
    И дали нормален некој би кажал такво нешто?
     
    На Трагедијаупмм, Mnik, mama11 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Братот, т.е синот има опција и да се отсели нели? Тогаш никој би немал обврска, туку ќе се грижат со сестрата ако сакаат. Или сакаме да уживаме под кровот на родителите, ама кога ќе треба некој да им потпомогне на старост, тури им пепел, незахвални. Сигурно повеќе ќе треба да се грижи братот, по некоја логика, дома се сите на куп. Сестрата и да сака, за после да не биде оговарана на форум, како се квакнува секој ден кај нејзините, не може.

    Ова и нема никаква врска со поделба на имот. Затоа што родителите на мажот му даваат место за живеење, додека сестрава мора да си замине на друго место и да се снаоѓа и да моли господ да налета на парајлија, ако таа самата не е. Пресметај само колку би дала за кирија или да купиш свој стан, ако не живееш кај нив. Епа тоа ако не е помош, не знам што е. Сиротињава што се родила женско нек си е** мајката.
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Јас можеби грешам ама мислам дека е фер доколку на пример имаат 3 стана, по еден за децата, третиот за оној што ќе ги чува.
    Или кога е скромно семејство, ако еден од браќата (сестри) се исели од семејниот дом, ако нема што да му дадат а и самиот си спечалил зошто тој скромен дом да не остане на синот што би ги догледал старите?
     
    На ♡ Cinderella ♡ и Anyshka им се допаѓа ова.
  10. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.078
    Допаѓања:
    7.034
    Едноставно е ако ви дадат имот, тогаш не може да се лутите ако ви се мешаат. Живејте на страна, уживајте си во бракот. И со леб и сол ќе поминете, ама од нервозите се пукнува.
     
    На FreeToGo, ♡ Cinderella ♡, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  11. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Не знам кое е тоа просечно македонско семејство кое располага со три стана:D

    Изгледа не се разбираме. Не прави само услуга синот што би ги изгледал старите кога ќе не можат. Туку и тој ужива да не плаќа кирија или рата за стан. Тоа мала ли е помош? Значи не е дека синов ништо не добива што се грижи, и тоа како добива, години и години бесплатен смештај. Така да, пак тој имот треба да се подели на тоа колку деца имаат. Не е крив тој некој ако повеќе се снашол. Бидејќи спечалил повеќе, а другиов не сака да се потруди, ај ќе го наградиме со цел имот.
     
    На ♡ Cinderella ♡, Adidas888 и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Епа зошто на ќерката да и направат куќа или купат стан?
    Или на двајцата, или на ниту еден.
    Многу едноставно.
    А синот откако ќе се отсели, кукаат, болни легнуваат, ете ние живееме во Скопје, и тоа им смета, сме имале таму, тоа било наше, а инаку на золва ми и направија куќа, не се секирај, и јас не се бунам, не земале од мене, ако сакаат и уште една нека и направат.
    Една братучетка има девер, и тој се отсели, им ја отстапи цела куќа, му дадоа пари и маж и на братучетка ми, и неговите за да си купи стан или куќа.
    Толку е едноставно.
    И сега штом му дале пари, што има утре да бара дел од куќата.
    А бе многу ми е гајле за имотот ако немам здравје и ако имам кавги секојдневно.
    Друг е муабетот, ама кој да разбере.
    А и што си се запнала по мене кога си имам, не ми треба ништо од нив ако утре треба да ги дочувам.
    Не, фала, а ќерките бегаат тогаш кога ќе не можат родителите.
    Имам доволно од моите.
    Си живеам во свое, не се секирај ти за мене.
    Контраш...
     
    Последна измена: 20 јуни 2024
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Не е дека ни ќерките не добиваат ништо.
    Ете на некои ќерки им направиле куќа, на некои им купиле стан.
    Што не е јасно?
    Штом и направиле куќа, значи според тебе треба таа да ги догледа?
    Или само да се контра?
    По сите теми се контраш.
     
  14. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    За чива ќерка правиме муабет?:D
    Тогаш родителите на маж ти постапиле правилно. Куќа за двајцата. Што е проблемот, не знам.
    Ако дадеш пари колку што е вредност на пола од куќата, тогаш се согласувам дека тој што не живее таму нема потреба од дополнително наследство.

    Само што... никој не го прави тоа. И јас знам бројни случаи, каде демек дале пари, а уствари тие не се ни 10% од вредноста која ја добива синот. Врз основа на што? Машкиот полов орган повеќе вреди?

    Аман со тоа контрање. Кога не се согласувам што сакаш да ти пишам?

    Никој не се буни, ако на ќерките купуваат стан, куќа, колиба, шупа. Проблемот е што не ни купуваат. А друг проблем е што на ќерката и даваат нешто ситно, као еве се отарасивме, а синов што не знае сам да се испере, све ќе му дадеме.
     
    Последна измена од модератор: 21 јуни 2024
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Општо зборам.
    Леле да не пише некој нешто општо, и да не го поврзат веднаш.

    Еве и комшии двајца браќа се, едниот живее со родителите посебни спратови, другиов живееше кај жена му, сега се во странство, тој не сака таму да живее, и му дадоа пари, дали утре има право да бара дел, а при тоа брат му гради уште еден спрат со негови пари и со на жена му?
    Заглавени со кредити што ќе го плаќаат можеби цел живот, и брат му утре да бара, а веќе му дале пари.
    Дали тоа е во ред?
    Епа тоа е муабетот, не можат на едниов и куќа/стан, и спрат од куќата, а на другиов брат само дел од куќата.

    А ти знаеш дека родителите ако сакаат можат да препишат само на едно дете?
    Има многу такви случки.
    Сега брзо прашуваше членка во друга тема, тројца деца имала жената, сакала да препише само на едното дете дека тој вложил во куќата, другиве ништо.
    Така нешто беше.
    А за имот имотно-правни односи има друга тема.
     
  16. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    А некој да си прчи нозе а друг 20 год да чува стари? Недај боже легнати во кревет? Да плаќа скапи прегледи, операции? А другиот дојди си на гости кај мама амаа снаата ќе те служи нели нејзина е куќата. Ама кога мама ќе умре ќе ја делиме братски.

    Во куќа одат многу пари секојдневно се вложува, можеби не плаќа кирии ама и родителите не плаќаат жена да ги чува , пере, готви.

    Себичност е насекаде, деца што се растени со љубов нема утре да им е проблем некој да земе повеќе. Јас на пример и.ништо да не наследам не ми е проблем, не ми ни треба, ама и кај моите и кај неговите ќе одам на гости. Колку можам и кога можам ќе помогнам ама главна одговорност да имам не фала.
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Точно до збор, пишав и пак ќе пишам, ниту пари, ниту стари.
    И да, воопшто не е добро да се живее во куќата од родителите, бидејќи како што пиша ако мажот има брат или сестра, нон стоп ќе се таму за ручек, нели сепак родители им се, нивна куќа, ама снаата ќе ги служи.
    Па со тоа не плаќале барем кирија аман веќе, па и тие не плаќаат жена што ќе им чисти, готви, пере.
    Налет и куќа и се, кога цел терет ќе биде на снаата, не на синот.
    Изгледа не знаат како е да дочуваш неподвижни родители.
    Не дај Боже.
    И не е само еве на синот куќа и толку.
    Па во таа куќа треба реновирање, одржување, нешто се расипало, па да се поправи, па мајстори да се платат што и не е баш ефтино, ама неее на синот му дале куќа, леле што направиле, не му дале на синот куќа, туку си добиле бесплатна куќна помошничка, ете затоа сакаат синот со нив да е, да им слугува снаата.
    Има родители што ќе им купат стан на децата, па ништо не очекуваат за возврат.
    Тие родители се себични што очекуваат од децата да им возвратат.
     
    Последна измена: 21 јуни 2024
  18. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Татко ми на пример наследи ниви и плац, стара куќа во која немало никаков услов за живот. Друго сам стварал, ама баба ми има скоро 100 год , последни 30 е мн болна. Последни години и мајка ми ја бања. И сега некој да земе ама да не чува, кај стрина ми е чисто, а баба ми е бетер од 2 годишно дете.
    И свекрва ми од нејзините не земала ништо, ама ако може и сака оди да ги види, а снашка и ја негува, бања , рани, пресоблекува. И да каже не е фер ништо не добила, нема нива, куќа ама нема никаква обавеза. Не и мислат ни за операции ни дали ги пие лековите, дали паднала па кога е цела куќа со крв никој друг не чисти.

    И ќе кажете има старачки дом, дали со 200 е пензија нешто може да се направи?
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Баба ми и дедо ми ги чува чичко ми. Наследството кај него оди, и така он ништо не створи во животот. Татко ми и тетка ми согласно му даваат цел имот наследство.

    Од кај мајка ми двајцата браќа си поделија (сестрите не сакаа ништо) Си го чуваа дедо ми.

    А за дом за стари лица не се лажете. (Немаат толкави пензии)
     
    На FreeToGo, Anyshka, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.163
    Допаѓања:
    32.254
    Пол:
    Женски
    Не бе запнале на ќерката не и дале ништо (и направиле куќа), а снашкава се килави да ги бања старите, ги носи по болници, им чисти, готви, ги пере, па има случаи што и свекорите ги бањаат, јас татко ми не го бањав не свекор, нема шанси, ете се нека земе золвата, и спратот што цел го направивме и опремивме, ама да ги негува доколку не можат.
    Татко ми мајка ми и брат ми го носеа по болници и го негуваа, вереницата негова не.
    Тука скокаат дека ќерките им менувале пелени, аха сигурно, да не се снаите црви ќе фатат.