1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имотот помеѓу децата во семејството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sarasweet, 17 јули 2012.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.098
    Пол:
    Женски
    Пошто он нема да се согласува со ова, гарант ќе тегне на другата страна. Тука тргнувам од себе и сметам дека треба да се помогне и даде на тоа дете што не чека на готово. Реално, повеќе би била задоволна и спокојна да знам дека кај такво дете завршило имотот отколку кај разлигавеното (под претпоставка дека децата не секогаш ги имаат истите карактерни црти како кај родителите).
     
  2. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.307
    Допаѓања:
    17.443
    Пол:
    Машки
    Јас по мене си знам ако госпо ме посака и се оженам и имам дечиња, без разлика дали се женски или машки, ќе се потрудам да му приуштам добар живот, едукација и нешто што имам наследство подеднакво исто за двајцата. Отсекогаш сум човек што сум емотивец и да... оставам пример ќерка така да и се случува и некој копитар да ја тормози, не би рекол. :)
     
    На jacqueline.s, FridaodaMk, st-el и 4 други им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    11.098
    Пол:
    Женски
    @Stark се едитирав и надополнив погоре минимално за да биде појасно зошто. Не мислев на таков случај како што ти го опиша.
     
    На st-el и Stark им се допаѓа ова.
  4. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Снаите што ги бањале и менувале памперси на свекрвите, за возврат им давале пари за на море.
    Епа ќе менуваат тогаш, и ќе ги тинтрат, не секој го може тоа, не за џабе кажале ни стари ни пари.
    Еее за море се ќе направат, и нека не се удираат во гради кога тоа не го направиле без ништо да добијат.
    Ништо не е бесплатно, па ни ова.
     
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Па бидете поконцизни со примериве
     
  6. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Еве не мора на сестрата, му дале пари на едниот брат, на другиот куќата од родителите.
     
  7. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Па тоа е друго.
    Али примерот беше кај што родителите имаат една куќа и синот си ја реновира за него. Како и најголем дел од македонските фамилии.
    Тие што имаат пари за уште една не спаѓаат тука.
     
  8. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Во право си. За делот што го средувал доправувал. Ако кренал спрат. Тој е негов, но и на снаата да разбереме. Но, дворот, ако го има, веќе постоел. Спратот врз кој градел, исто веќе го имало. Значи сестрата има целосно право на пола од тој дел. Затоа што да не бил тој плац и таа почетна куќа, веројатно ќе реновирал куќарка на некое дрво.

    Јас ретко пак имам слушнато дека ќерката не се грижи за родителите. Обично тоа е ,,задача" на братот. Но, типичен македонски брат го префрла тоа на жена му. А таа попрво ќе се заколе со свекрвата, отколку да помага. И кој останува? Сестрата што никој не ја есапи веќе, затоа што е воспитана да биде грижлива за домаќинлук, иако некој ја брка и и вика, ова се е на брат ти.

    Не ми се верува што читам. Да чувствуваш туѓо кога си одиш кај родители и брат за мене е нешто незамисливо. Нормално дека ќе имаш почит и према новиот член, снаата, но и таа треба да разбере, дека спратот е нејзин, а не целата куќа.
     
    На Adidas888 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  9. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Јас па знам за едни, вистина и дадоа пари на ќерката. Цели 10 тисуча евра да го реновира станот што си го купи со маж и. А станот во кој живеат они ќе оди кај братот. Истиот тој може да се продаде за 100.000 евра минимум.
    И притоа и тој не живее со нив.
    Ај сега удри проста математика.
    Колку добива сестрата, колку братот.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    601
    Си тепаме време и пишуваме нешто што не ни се дешава , ама факт е дека криви се старите.
    Ништо не е фер и два стана да имаат едниот е керката а во другиот живеат стари и синот. Што е тука фер ??
    Ќе наследи кога и децата ќе му пораснат , ама дада нема да се мачи.
    Од сопствен пример знам дека едно дете е омилено, едното секогаш ќе се мачи.
    И секогаш еден мора да се грижи за тие луѓе, еве мајка ми и тетка ми не се ни прашани за ништо ама и сега што се прават операции од по 2 000 е никој не ги прашува, брат им си плаќа, вози, трчи , чува.
    Тоа ти е исто како кога некој ручек ти прави и дете чува па има право да ти сере за се.
    Најдобро е тоа што го зборите, сам и се сам, ама не функционира кај нас тоа баш така, не кај сите.
     
    На Mumoftwo30, Anyshka, Mnik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    Ако така си се договорат што толку те боле тебе тоа? Супер за тие снаи што си добиваат пари што ги гледат старите. И дедо ѝ даваше пари на мајка ми што му правеше ручек. Како што може на некоја рандом жена што ги чува да им даваат пари, може и на синот и снаата да дават. Нели ништо не е бесплатно, па дури ни гледањето. Обично ќерките ги чуваат старите, а за возврат се со прстот во уста. Македонски менталитет
     
    На Mumoftwo30, Adidas888, ArabellaStarfall и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Грешка си за ќерките дека ги чуваат старите, обично снаата ги чува, ете сама кажа мајка ти му правела ручек на дедо ти.
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    Па нели ти ќе ги чуваш твоите родители ако има потреба? Или снаа ти тоа ќе го праве?
    И мајка ми не правеше ручек само на дедо, туку од нивниот ручек му даваше
     
    На ArabellaStarfall му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    На темава се истрескаа тешки глупости. Прво, родителите им давале стан на ќерките. После ќерките не ги чувале, туку снаата.
    А како снаата дошла да живее во таа куќа при стан е вистинска мистерија. Зошто?
    Зошто и снаата при сопствен стан би се грижела за стариве на мажот, а не сестрата која исто така и купиле стан?!
    200w.gif
     
    На Mumoftwo30, Antebellum и forumce им се допаѓа ова.
  15. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    4.604
    Пол:
    Женски
    Имам ваков близок во поширока фамилија... Снаа е таму, таа ја пере старата неподвижна, готви и за неа, менува пелени и катетри.
    Сопругот нејзин исто е вклучен, дава терапија, заедно со снаа ми или нивните деца големи веќе го прават погоре наведеното.
    Доаѓа и нејзината золва,која живее во друга куќа, се менуваат со золва ми во извршување на обврските, бањање, хранење, давање терапија,менување пелени...
    Патем доаѓа и жена кога овие се на работа, ја плаќаат...
    Сакам да кажам мора сите да бидат вклучени, а не теретот да паѓа на еден член.
    Куќата ја наследи само синот, а золвата била прашана дали сака дел, рекла не.
     
    Последна измена: 22 јуни 2024
    На Mumoftwo30, Pa8la, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Па јас моите, маж ми неговите.
    Секој своите, тоа го пишав.
    Ако треба нешто да се помогне ок, ама бањање, менување пелени секој на своите родители.
    Нема што снаата моите да ги бања, не е нивно дете, и моите тоа не го очекуваат ни од нас што сме им деца, не па од снаа и зетовци.
    Викаат додека можат сами, кога ќе не можат во дом, ама ние не би го дозволиле тоа, исто како и маж ми и сестра му за свекор ми и свекрва ми.
    Тука е брат, ми, сестра ми и јас за моите, а не само еден да ги гледа.
    Тоа е со договор помеѓу браќата и сестрите.
     
    На Mumoftwo30 и st-el им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    А што запна со тоа пелени менување.? Зарем гледањето е само пелени менување? Тоа е една трошка од се она што значи гледање на стари луѓе.
     
    На st-el му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Не секој го може тоа, да менува пелени.
    За носење на доктор, пазарење и слично можам и на комшии да помогнам, не е исто пазарење и менување пелени, не дај Боже да дојде до тоа.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Јас како некоја будала се залагам за золва ми да и' остават спрат од куќава или барем еден плац ако ништо повеќе, они нејќат. Мм вика секако јас немам потреба да живеам на 3 спрата, едниот нека е за неа, овие викаат не, се' тебе ќе ти оставиме. И да е најјако золва ми не сака. Традиција си следи. Доволно и било кревет да има, да преспие кога ќе идела некогаш. Дури свеки се трудеше да ме убеди дека јас не требало да имам дел од куќата кај мајка ми. А зошто? Еве не ми е јасно зошто? До душа јасно ми е. Нејќе да има обврски утреден.

    Во другана тема ти ли беше таа што ме цитираше дека зошто сум им се нашла чат пат на свекрва ми за ручек и нешто слично, дека е нормално сега на глава да ми се качуваат и да очекуваат од мене се' да им правам и дека сама сум си крива? Ако беше ти, малце си контрадикторна нели?
    Ако утреден снаа ти ти подаде даљинско, ќе си земеш замав да ти е бесплатна слугинка ли?

    Јас кога ќе ми паметува некој, им викам во црква кога се мажев попот рече нешто во смисол: Мажот ќе се оддели од родителите и жената ќе се оддели од родителите и ќе створат свое семејство, едно ќе се. Така нешто. Нигде попот не рече дека жената се мажи за свекорот и свекрвата. И затка, толку.

    Па баш и не. Си слушнала за "секому по заслуга"?
     
    На SummerGirl, Anyshka, Pa8la и 2 други им се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    Ама не сите стари имаат потреба од менување пелени ,нели?
     
    На SummerGirl и ArabellaStarfall им се допаѓа ова.