1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на имот по развод

Дискусија во 'Правни совети' започната од vesna, 28 април 2011.

  1. Izabel95

    Izabel95 Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Fala Lolly ke zvonam od utre, najverojatno nedela ne rabotat, se nadevam ke zavrsi pekolov
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  2. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam dali mi sleduva del od firmata na maz mi koja ja ima oformeno otkako sme vo brak..toj ja ima firmata so uste eden sodruznik.
    Me interesira isto kako se pravi realna vrednost na kapitalot koj go ima firmata zatoa sto.imaat kupeno na kredit i deloven prostor..
    Blagodaram.mnogu
     
  3. Veronika78

    Veronika78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Sakam da ve zamola za pravna pomos, pred brakot soprugot t.e skevor mi imase samo eden sprat od kukata, mojata familija bese po imotna i tatko mi resi da ni pomogni i ni napravi cel sprat za ziveenje vo kukata od svekor mi.Koga stapivme vo brak veke spratot bese krenat karabina i otkako stapivme vo brak soprugot i jas zaedno i so golema pomos od mojata familija go opremivme cel sprat. Kukata e celosno zapisana na ime od svekor mi .Vo slucaj na razvod kolkav del imam jas od kukata.
     
  4. мало_сутра

    мало_сутра Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Дел од куќата што се води на др.име освен твое ти следи мало сутра.
     
  5. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не можеш да добиеш ништо бидејќи нема ништо на името на твојот сопруг. Минимум што е потребно за да добиете поделба на имот при развод е да имате нешто на ваше име. Вака затоа што немаш никаков документ дека си вложувала во таа ќука не можеш да добиеш ништо. Значи законски немаш основ .

    Не мораш да се изразуваш толку некултурно. Али се е ствар на домашно воспитање.
     
    На toogood и мало_сутра им се допаѓа ова.
  6. мало_сутра

    мало_сутра Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Ти балгодарам на забелешката,нема да се повтори кога ќе треба тебе да ти одговорам на твои прашања .
    Неа и е објаснето и очигледно не и пречи така да ми останува само да ти посакам убав ден:hai:
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Хаха скраја да е за вакви работи да треба да ми одговараш. Позз:sun:
     
    На мало_сутра му/ѝ се допаѓа ова.
  8. мало_сутра

    мало_сутра Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Никогаш не вели никогаш,никој не знае точно што го чека во животот.
    Инаку мислев општо низ темиве со тебе само озбилно,никако сурово рееалистично;)8)
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може да се направи некој договор помеѓу двајца сопружници кои немаат деца дека по смртта на едниот сопружник целиот имот во брак останува на другиот сопружник, без да се дели со семејството на починатиот?
     
  10. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Според нашиот Закон за наследување, оставината на едниот сопружник кој не оставил потомци ја наследуваат на еднакви делови неговите родители, како и неговиот брачен другар, кој во таков случај се јавува како наследник во вториот наследен ред.
    Во таков случај делбата на наследството се одвива на тој начин што родителите на починатиот наследуваат една половина од неговата оставина на еднакви делови, а втората половина ја наследува неговиот брачен другар.
    Ако починатиот не останал брачен другар, неговите родители ја наследуваат целата оставина на еднакви делови.
    Значи брачниот другар може да се јави како наследник во првиот наследен ред, доколку наследува заедно со потомците на оставителот, или како наследник во вториот наследен ред, ако оставителот не оставил потомци, и во таков случај брачниот другар наследува заедно со родителите на оставителот (или ако родителите не се живи, во тој случај заедно со нивните потомци, односно браќа, сестри на оставителот).

    Во однос на прашањето, доколку двајца сопружници кои немаат деца имаат волја едниот сопружник кој ќе го надживее другиот да го наследи во целост неговиот дел од имотот, а бидејќи не се знае кој кого ќе го надживее, секој од сопружниците може да сочини тестамент во законски пропишана форма, како еднострана изјава на волја во однос на неговиот дел од имотот, со кој ќе предвиди дека во случај на негова смрт, неговиот брачен другар ќе го наследи неговиот личен имот.

    Во таков случај, во евентуалната оставинска постапка, тестаменталниот наследник ќе има приоритет, односно ќе ги исклучи од наследување евентуалните законски наследници од вториот наследен ред.
     
    На DaraLady2000 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Дали доколку имам кредит за стан на мое име, и не го исплатам пред брак, при развод се дели станот? Дали другото лице има право да бара дел и да докаже дека учествувало во исплатата?
     
  12. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Прашањето ти е сосема на место, но не постои можност вака паушално да се одговори со да или не.
    Се' зависи од конкретните прилики, од тоа колку време по склучување на бракот истиот се отплаќа итн.
    Во однос на можноста да подоцнежна делба, не е сосема исклучено, дека таквиот имот нема да може да биде предмет на делба, дури и ако поседуваш, да речеме докази дека исклучиво самата ти си го исплаќала кредитот, бидејќи придонесот на другиот брачен другар судот при евентуално одлучување во постапката за делба може да го цени и поинаку. Да речеме - грижа за семејството, грижа за децата, морална поддршка итн. - примерите се бројни.
     
    На SummerGirl, poenta, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoe pravno lice ovde da mi pise vo lp. sakam da prasam za sto na koj bi pripadnalo po razvod?
     
  14. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Прашање до адвокат или некој што знае да каже,

    доколку тужба за развод на брак е поднесена од сопругот и јас не се појавам на рочиште, после колку рочишта судот ќе го разведе бракот без мое присуство?
    Др прашање : Доколку за време на брак сме купиле куќа и автомобил а притоа моите примања биле значитечно помали од неговите дали значи дека он би бил во предност?
     
  15. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    На твоето прво прашање би кажала дека нема правило за колку рочишта судијата ќе даде развод се зависи од слободното судиско убедување. Но сепак за да не дојде до делба на имот поточно ( неделба се да остане на сопругот најдобро е да не пропушташ рочиште)
    За твоето второ прашање би рекла дека нема врска имотнатата состојба на брачните партнери поединечно туку се гледа целиот заеднички стекнат имот без разлика на финансиската моќ на еден од партнерите. Бидејќи тоа е заеднички стекнат имот.
    Но сепак имајќи во предвид какво судство имаме не се знае дали сопругот ќе фати врски во судот и ТН се може да искочи и од чист случај.
    Најдобро барај си добар адвокат што ја работи областа од СЕМЕЈНО ПРАВО барем ќе имаш искусен адвокат на кој ќе можеш да се потпреш за време на целиот процес.
    ако ти треба помош пиши ми во ЛП во секое време.
     
  16. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Одговор за прво прашање:
    Зависи дали имате малолетни деца или не, ако немате деца од бракот, за две рочишта, ако имате деца од бракот, тогаш за 3-4 рочишта затоа што ќе го одлагаат рочиштето за да ве повикаат за да се изјасните за мислењето на Центарот за социјална работа, за наводите во тужбата - за алиментација, за доверување на децата на тужителот итн.

    Одговор за второ прашање:
    Да само доколку може да докаже дека имотот стекнат во бракот бил купен истиот во голем дел од негови лични пари.

    Ова е најопшто што можам да ти пишам, ако те интересира нешто конкретно, ќе треба подетално да бидам запознаен со фактичката состојба, затоа што се работи за лична брачна состојба пиши ми во приватна порака.
     
  17. pipip

    pipip Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mene me interesira pri razvod nedvizninata steknata vo brak e na dvajcata.Jas ne bi se mesala vo deelot od nedviznini no bi sakala da mi se isplati kako mesecen nadomestok ,dali e toa vozmozno?
     
  18. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ако постои заедничка волја возможно е со спогодба за физичка делба кај нотар, ако те интересира подетално пиши ми порака.
     
  19. sofmarade

    sofmarade Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Здраво,

    Сакам да прашам, дали акции односно хартии од вредност се делат при развод на сопружниците, односно дали доколку едниот партнер купил акции додека се во брак, другиот има право на нив? И ако да, што ако партнерот со акциите купени реши да ги продаде и извади парите или да ги префрли на друго име. Дали во тој случај тие средства би биле заштитени од делба?
     
  20. SexyDarling

    SexyDarling Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    211
    Ако се купени во брак претставуваат имот стекнат во брак, ако партнерот ги продаде другиот може да бара дел од добивката остварена од продажбата.