1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подлога за сенка за очи

Дискусија во 'Лице' започната од sorbet, 24 април 2017.

 1. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.268
  Најдов многу мислења раштркани по другите теми и решив да отворам конкретна тема за база за сенка.

  Епа вака, имам мрсни капаци и до сега сум користела 2 подлоги од:
  1. Авон - Многу ми се допаѓаше што беше сувкаста и сенката не мрдаше со часови. Кај преклопот на капаците никогаш не ми се имаше појавено линија. Единствена мана според мене беше што малку потешко се размачкуваше, но или јас ја штедев или стварно не знаев да ја размачкувам.
  2. Misslyn - Ја земав онака, кога беше попустот за 8ми Март, без да прочитам ниту една рецензија. Бела е и мрсна, убаво се размачкува но ако не ја фиксирам со транслуцентна пудра за 3 секунди ми се собира кај преклопот на капаците. Ужасно ме нервира. Боите ги интензивира и убаво се сенчаат, но веќе по 4-5 часа сенката почнува да ми се расипува.

  Девојки навалете со ваши искуства и препорачајте ми мене убава подолога за сенка :).
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.734
  Допаѓања:
  102.235
  Пол:
  Женски
  Подлога за сенка на сите што имаат многу мрсни капаци ја препорачувам на Радиант :) ја користам повеќе од година и не ја менувам за ништо. Јас ја имам купено во Грција ама ја има и во Космо во Сити мол :)

  [​IMG]
   
  На Harper, LadyC, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.806
  Допаѓања:
  164.611
  Пол:
  Женски
  Девојки, не знам дали е соодветна темава ама не знам кај да прашам.
  Вие што имате мрсни капаци на очите, што ставате таму како подлога, за сенката да трае подолго. Камена не ми е опција зошто нанесувам ама не е тоа тоа... :|
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.499
  Допаѓања:
  80.526
  Пол:
  Женски
  Јас ги проаѓам со малку од течната пудра додека уште ја нанесувам по лицето со четка, потоа нанесувам база за сенка Есенс и ситуацијата е во ред.
  Пак зависи и од тоа кои и какви сенки се користат. Мене ми одговараат само оние на Артдеко и Мејкап Револушн. Со нив дури и без да нанесам база немам проблеми со пресликување на сенката или бледнеење, создавање бразди и сл.
   
  На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.268
  [​IMG]
  Моментално ја користам оваа база. Ми се допаѓа што има апликаторче и ептен се олеснува самото нанесување. Тешко се брише со влажна марамица така да додека се шминкате гледајте да не направите некоја грешка. :D Базата има светла боја, не многу посветла од бојата на кожата. Бидејќи имам мрсни капаци по 7-8 часа забележувам како малку ми се насобира сенката кај преклопот на капакот, но тоа е сосема во ред. Вие што сте благословени со „нормални“ капаци ќе ви трае сенката додека не ја извадите. Од мене има голем (y), ќе ја купам повторно.

  Цената е околу 200 денари по дрогерииве.
   
  На Harper, Salome, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.806
  Допаѓања:
  164.611
  Пол:
  Женски
  Фала на одговор @Mishela
  Имам многу мрсни капаци, не сум знаела дека има база за сенка, зошто на своја рака ретко нанесувам. Утре ќе разгледам што е достапно по дрогерииве во мое село. :) Па ќе споделам искуство. :)
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.499
  Допаѓања:
  80.526
  Пол:
  Женски
  Како не сподели за ова порано, во Грција има преголем и преубав избор на бази за сенки. :)
  Есенс мене не ми е воопшто лоша. За посвечени пригоди ја имам во несесер секогаш базата на Артдеко. Со неа шминката не ми мрда воопшто.
   
 8. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.806
  Допаѓања:
  164.611
  Пол:
  Женски
  Ах чим таква работата ќе си нарачам, дм ќе доаѓа за месец па ќе ми донесе. :lol:
  Летово не се шминкав воопшто, од топлото ништо не издржува и така имам мрсно лице. Сега кога е свежо демек шминката подолго трае па ми текна да се шлакам со сенки. :D
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  Денес 135 беше во Космо ама јаас мразам да ми се собира и по толку време. Фала што сподели мислење, јас мислев ќе има попуст на Радиант ама ништо.
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.734
  Допаѓања:
  102.235
  Пол:
  Женски
  Од август месец , скоро секојден ја користам подлогата за сенка на Артдеко
  [​IMG]

  Ми се допаѓа , убаво се размачкува на окото , не ми се собира сенката ниту тушот ми се копира , негативноста е што има некои светки внатре ама не ми менува ништо кога ставам мат сенки :) убава ми беше и таа база на Радиант , и оваа е исто супер :)
   
  На BabyStyle, OmniaVanitas, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Ноах-/

  Ноах-/ Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Голден Роуз имаат подлога за сенка?
   
 12. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  18.044
  Пол:
  Женски
  Имаат, јас имам земено, ама не ми текнува цената.
  Еве овде најдов и рецензија ако те интересира, како и тоа како изгледа да видиш :)
   
  На Ноах-/ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ноах-/

  Ноах-/ Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  :l::l::l::l::l::l::l:
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  Чекај да видиш кога ќе ти се исуши.
  Ја имам на пола не знам што да и ставам веќе.
   
 15. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Уште ли ја има подлогата за сенка на Менхетн, во бело кутивче?
  Сакам да и се вратам на старата љубов. долго време им давав шанси на различни.
  Лошо е што се стврднува, ама е подобра од било која друга.

  download.jpg
   
 16. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Ја користел ли некој од вас оваа база,на lookfantastic читав рецензии ама не знам дали е идеална за мрсни капаци.
   
 18. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.872
  Имав користено на Арт Деко, веќе ми се потроши, ја штедев колку можев бидејќи не знам кај можам повторно да си најдам ваква.
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.734
  Допаѓања:
  102.235
  Пол:
  Женски

  Ја има во Космо тинекс :)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  И овој производ е доста фален од инста-блогерки ама не знам како се прилагодува на мрсни капаци. А спаѓа во таа категорија.
  Screenshot_20200128_103831_com.android.chrome.jpg