1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

 1. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Девојки немам видено до сега ваква тема и ајде да отворам зошто ме интересира каква подлога за шминка користите?
  Кога бев еднаш во едно козметичко студио на шминкање, пред да ми стави пудра ми стави една зелена подлога, ама не знам што беше и сега ми е многу криво што не прашав, а не постои веќе тоа студио, и таа подлога беше и како коректор затоа што се покрива, а и ја фиксира пудрата. Цела вечер играв ( зошто на свадба бев ) се испотив, зошто лето беше, а шминката кога си дојдов дома не ми беше воопшто размачкана ни избришана, ми стоеше така како што излегов од салонот. Ако некој има искуство со вакво нешто нека пише.
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Јас како подлога ставам обична крема нивеа, зашто инаку пудрата ми ја суши кожата. И јас кога се шминкав за матура ми ставија некаква подлога, ама сепак мислам дека зависи од пудрата , ако е квалитетна ке трае подолго, ако не нема.
   
 3. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Јас ставам хидратантна крема па една безбојна пудра од Авон(Меџикс мислам дека се викаше). Многу ми се допаѓа, ја измазнува кожата ептен. Па дури тогаш ставам течна пудра. Само што сеуште сум во потрага по идеална пудра. Досега ниедна ми се нема погодено баш како што сакам. :(
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Абе и јас користам како подлога прво крема обавезно, ама ме интересира дали некој користи професионална подлога што фиксира. Инаку Маја не е баш се до пудрата, затоа што таа подлога што ми ја ставија тогаш ми ја заштити шминката 100% да ми биде еднакво иста цела вечер.
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас обично ставам крема,па пудра и не ми се размачкала шминката во последно време,порано ми се случуваше да ми се размачка моливчето,маскарата и изгледав како да ме мавнал некој по лице :D сега немам никакви проблеми и не ми се размачкува шминката незнам како ама ете,само крема ставам пред да се нашминкам и тоа е се.
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.635
  Допаѓања:
  149.216
  Во јуник има фиксатор,зеленикав,мислам дека на севентин беше,не сум сигурна.Тоа е фиксатор инаку,не е подлога.Подлогите имаат жолтеникава боја.
  Јас како подлога ставам од орифлејм вижнс гелот или обичен хидратантен крем,во спротивно ми се брават митисери,ама некогаш ако имам мозолче не ставам ништо на него,туку диреткно пудра,веднаш ми го суши,па си викам замисли што прави пудрава на остатокот на лицето ако не ставиш подлога...страшно.
  Само не ставај многу затоа што добиваш паштета ефект,неубаво изгледа,макар што е зеленикав или подлогата жолтеникава,премногу се тешки за кожата.
   
 7. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  јас не можам да ставам крема затоа што ми е мрсно лицето.
  Ставам само камено пудро ;)
  А имам слушнато за да не ти се размачка шминката ќе си напрскаш на лицето лак за коса ]:)
   
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Јас сум во план да си купам GOSH Velvet Touch Foundation Primer, баш подлога за пудра, ми го пофалија, ама треба да проверам колку е, па ќе ви кажам. ;)
  Обично ставам некоја полесна и не толку мрсна хидратантна крема за лице, пред да ставам пудра.
  [​IMG]
   
  На hristinss му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.063
  Допаѓања:
  87.676
  Пол:
  Женски
  Ставам крема, но гледам да е некоја помалку мрсна бидејли имам и мрсна кожа. Сум приметила кога ставам помалку мрсна крема ок е и пудрата покрива, а со истата пудра , а помрсна крема воопшто не покрива :(
   
 10. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Јас обично ставам крем за лице :)
   
 11. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  И јас ставам крем ама многу често ме мрзи и ништо не ставам
   
 12. Rozevo

  Rozevo Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  32
  Јас ја имам подлогата и слободно можам да речам дека е одлична. Штом ми се погоди мене (инаку сопственик на бескрајно проблематична кожа) верувам дека ќе одговара на повеќето. Најпрвин ја користев директ без крем претходно (на чиста кожа), а потоа пробав и со крем варијанта (подлогата ја нанесувам откако ќе се впие кремот). Втората солуција се покажа како подобра, кожата е соодветно згрижена со хидратанден крем, а истовремено заштитена од навлегување на пудрата во порите благодарение на силиконската подлога. Плус, силиконот ги израмнува порите и малите брчки создавајќи (симулација :) на) мазна кожа на која е многу полесно да се нанесе пудра. :)
  Инаку конкретно оваа подлога чини околу 700 денари (бавно се троши, така да...вреди).
  Поздрав :f:
   
  На rossonerka и babyblue им се допаѓа ова.
 13. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  јас најпрво ставам крем ( било каков и за лице да е :rofl: ) а потоа пудра ;) :lol:
   
 14. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  15
  A kade moze da se najde ovaa GOSH podlogata?? Mene mi e mrsna kozata, i nemozam da si najdam nekoja dobra pudra :(
   
 15. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.305
  Пол:
  Женски
  Подлогата за шминка е одлична за продолжување на траењето на основата (или како што ја викаме - течна пудра).
  Подлогите на зелена база се користат за кожа која има проблем со црвенило (розацеа или акни, или обично црвенеење), а инаку почесто се наоѓа како проѕирна. Од оние што ги има кај нас, би ти ја препорачала Art Deco, друга немам пробано.
  Подлогата прави огромна разлика во резултатот и долготрајноста на шминката. Ако имате посува кожа, барајте подлога за сува кожа, но може да поминете и со крем, бидејќи таквата кожа обично нема проблем со изместување и разлевање на шминката.
  Ако имате мрсна кожа - дефинитивно препорачувам.
   
  На babyblue му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  никогаш не ставам пудра ако претходно немам нанесено крем за лице. значи кремот за лице отсекогаш сум го користела како подлога, затоа што имам суво лице и ми ја потхранува кожата и не ми се прават флеки на лицето од пудрата. користам нивеа или росал фемили софт (така мислам беше, со витамин е).
  имам пробано да ставам пудра без крем... и што да кажам :tmi: лицето барут суво, не можам да го затегнам... а флеки (лишаи) цели обравчиња :worried: и оттогаш без подлога никако не нанесувам пудра.
   
 17. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  лелеле кој ти го рекол тоа :fubar: како може да ставаш лак за коса на лицето...
   
 18. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  и јас никогаш не ставам пудра без претходно да ставам крема за лице...можам да речам дека имам сува кожа така да без крема сум како со флеки по лицето :$
   
 19. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Jаоооооооооо не ми се верува.
  Лак за коса?
  Лакот за коса е штетен и за самата коса, најчесто лаковите имаат алкохол и голема е можноста за појавување на перут и не му дава на влакното да диши.
  А да се стави на лице???
  Тоа е злосторство врз лицето.
  НИКАКО не пробувајте вакви глупости и измислувања !
   
 20. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  ^^ Јас имам ставано лак за коса откако ќе се нашминкам, некогаш кога немам купено фиксатор и верувајте помага многу- некако посебен изглед добива шминката, плус трае цела вечер шминката.
  Досега немам добиено никакво оштетвуање на лицето, баш ми е супер кожата.

  И не е глупост, ова е мала тајна од модните кругови ;)

  Само не го правете ова често :)
   
  На Pipi321, Miss.N и mims-89 им се допаѓа ова.