1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Лесна крема за лице, неколку минути пред да почнам да се шминкам, за убаво да се впие.
     
  2. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Оваа ја користам. Лесна е, баш за летниве денови.
     
  3. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Дали некој видел вакво нешто во парфимерииве?
    [​IMG]
    И ако да, кратка рецензија ако може да ми направи, и цена да ми каже (многу барања :D ).
     
  4. val2

    val2 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    3


    Од каде и колку ја зема? :D
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Крема за лице од Орифлеим
     
  6. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа подлога за шминка и сум прилично задоволна. До сега немам користено друга основа за шминка за да можам да направам споредба.

    [​IMG]

    Исто како и Nymeria и мене ме интересира дали некаде по нашиве парфимерии може да се најде прајмерот од Римел.
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    имам нова подлога од нивеа :) ке видиме како ке одговара :)
     
  8. BKnowles

    BKnowles Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Ја купив подлогата за сенка на Артдеко,имам еден проблем...дали ја нанесувате на чист капак од окото,или над капакот откако предходно е нанесено течна пудра,па и камена...како ја нанесувате? Можеби е глупаво прашањево,ама да си прашам :$
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    На чист капак се нанесуваат ваквите подлоги за сенка, исто како што и подлогата за лице која се нанесува на чисто пред да се нанесе самата пудра. :)
     
  10. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Од орифлеим ја земав, мислам 189 или 199 денари.
     
  11. iloveugirl

    iloveugirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    217
    Користам на Орифлејм но не оваа погоре што е туку онаа на СтудиоАртист на попуст е околу 199 денари. Па поради една единствена подлога со пристапна цена (онаа на вери ми не ми се допаѓа) може да се каже дека е доста добра. Во мојот град во едната единствена парфимерија имаше само на Гош и тоа 600 денари :o што е многу многу е. А кога ме шминкаа ми ставаа од онаа на Џордани исто од орифлејм е таа е веќе сон толку многу меко го прави лицето и како да има некој удел и таа во покривањето, но таа е нешто поскапа околу 400 ден.
     
  12. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Женски,денеска се шеткав по парфимерии да прашам за некој добар прајмер и ми понудија од радиант и е 550 денари!Прајмер барам бидеќи имам пудри за комбинирано/мрсна кожа со прашкаста структура што ми седат така бидеќи ми ги истакнуваат сите нерамнини на лицето и порите многу ми се познаваат па реков со ова малку од малку да ми се санира лицето пред да нанесам пудра!
    И друга опција ми е да вложам уште некој денар и да си ја купам од боржуа 3 во 1 пудрата ми ја фалеше продавачката дека ќе ми одговарала на мојот тип кожа.
    Стварно незнам што да направам и што ќе ми се исплати повеќе.Ај некој совет :wasntme:
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    3 во 1 пудрата е мојатa најомилена 123 Perfect ако не се лажам !? :D
    Ќе ти одговара на типот на кожа, но дека се понаша како прајмер - мало морген. Ти направила филм за промет продавачката малку. Небитно, ако ти треба прајмер, јас сум доста задоволна од тој на Гош. Го користам веќе со години и иако одамна немам купено, мислам дека уште го има во проджба, го приметив пред скоро во Космо.
    Чини 600 денари и многу добро го мазни лицето. Имам другарка со лице во многу лоша состојба, буквално не можеше да си го познае лицето по „третманот“ со прајмеров.
    Да се разбереме - не помага во отстранување или подобрување на состојбата со акните и дупчињата или флеките, но го мазни лицето неверојатно добро и потоа пудрата си „лизга“.
    Изгледа вака.
    [​IMG]

    Според мене, ако навистина имаш изразени пори и неправилности, подобро купи си прајмер отколку да дадеш пари само за пудра. Квалитетната пудра е важна, но нема во неа такви состојки како во она што се смета за баш типична база или тако звани прајмер. :)
    Ќе видиш и сама.
     
  14. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Немам многу проблематично лице само порите околу носот највеќе ми сметаат и тоа што пудрата ми се збира околу сувите делови и делува како краста :puke:
    Најдобро да си земам и пудра и прајмер јас мислам :D Фала мишелке на одговорот!
    И да не заборавам од гош читав дека го фалиш прајмерот ама во битолава никаде неможам да го најдам кај не влегов...Ќе го земам радијантот и тој некако добар ми се виде! :*
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Дали кај нас има прајмер ама зелен, да неутрализира црвенило на лице, зошто заради многу акни мене лицето ми е доста црвено и потемно од телото.
    Гледав еден туторијал каде една девојка користеше ама неможам да го најдам и не ми текнува како се викаше тој, ама било каков кај нас дали има воопшто?
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Фала ти многу, навистина ми е мило! :)

    Кај нас слабо, освен да го погледнеш оној на Clinique (ако го има). Очекувај баснословна цена за понудената милилитража, ама тоа е за жал.
    Ако можеш да си набавиш од интернет, супер. Мислам дека таа опција би ти била најпогодна или пак, најдостапна варијанта тука кај нас - купи си зелен коректор.
    Артдеко камуфлаж, покрај нијансите со боја на кожа имаат и зелен коректор наменет за корегирање црвенила. Или барај го тој од Gosh, би требало уште да го има, јас пред скоро го приметив.
    Ставај на пределите од лицето каде имаш акни и црвенила, мала количина е доволна за да се неутрализира црвенилото. :)
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Имам коректор ама сакам да си земам прајмер ама зелен нема..некој друг обичен?
    П.с се занимаваш ли со шминка? Многу работи знаеш за ова :)
     
  18. sassyM

    sassyM Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27
    Пудра за лице


    Има на Alverde. Мислам дека го има кај нас, но не би знаела да ти кажам колку е ефикасен. :)

    [​IMG]
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Mishelke prasanje do tebe da me posovetuvas posto stvarno neznam sto da pravam. Spored tebe dali da go zemam prajmerot na radiant koj e 550den.ili da go zemam na eveline 250den.nemase tester od eveline pa zatoa da prasam da ne se zafrknam pa za 250 kaj bile,kaj ne bile.izvinete za lat.
     
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Пудра за лице

    Каде ги има прајмерите од eveline?
    Јас имам база ама прајмерот никаде го немам сретнато, а ми треба.