Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Абе убаво викаат се се трпи за убавина :rofl:

  Како и да е јас не би пробала никогаш. Реално гледано ептен е штетно, а јас не би сакала да ризикувам со лицето, кое е најнежниот и највидливиот дел од едно тело. Толку штетни материи на него, не фала ;)
   
  На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  абре италијанке и јас така велев се додека една летна вечер ми текна дека немам фиксатор- имав заборавено да купам, а кожата ми е масна а во лето има посебен сјај :D па ми текна на лакот.
  Се прснав (со затворени очи девојки, секако) и што да видам wow лицето ми беше исто како да сум ставила фиксатор.
  И од тогаш ми остана таа навика со лакот- ама му надоместувам на лицево, си го негувам јас :)
   
 3. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Јас користам Oriflame beauty основа за пудра
  овој месец на попуст е така да може да ја пробате
  се надевам дека ќе ви се допадне ;)
   
 4. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Како подлога користам павловичева маст :D :D
  И после кога ќе се нанеси пудрата, лицето како стакло е ;)
   
 5. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822

  Убаво звучи
  Фала за советот :) мора да го пробам тоа
   
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Истото и јас го направив еднаш, ставајќи на шишките се досетив дека можеби повеќе би траела сенката доколку прснам лак и успеа. :lol: Само што печеше, ама само неколку секунди. :)

  Да се надоврзам со темава, секогаш ставам крема за лице бидејќи имам сува кожа и ако не ставам не можам да ја размачкам ниту пудрата. Башка што го штити лицето и не оди пудрата директно на кожата. :)
   
 7. natalina

  natalina Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  5
  јас пред на нанесам пудра ставам хидтратантна крема од Dove ама имам слушнато дека и подлогата за шминка од Avon мислам дека се викаше Magisx била многу добра :D
   
 8. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  мислам дека павловицева е мн мн мрсна како подлога
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Зависи од тоа каква кожа имаш. :)
  Јас ставам павловичева крема помешана со АД капки за да биде помрсна и таман ми е. :)
   
 10. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  149
  Прочитав погоре мислење дека некои ставале лак за коса.Јас никогаш не би ставила лак за коса на лице,се знае тоа дека е за коса.Така една моја другарка се има зафркнато стаила лак за коса на лицето,па после од чисто лице кога и се нафрла со бубалици одма запримети дека е од тоа.
  Инаку јас користам похидратантни креми за лице како подлога за шминката.
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  304
  а оние што имате мрсна кожа што ставате за подлога?
   
 12. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  мојата подлога е прво крема па пудра бидејки имам сува кожа ми одговара така :)
   
 13. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.020
  Допаѓања:
  18.815
  Пол:
  Женски
  Девојки, се двоумам каква подлога за лице да си купам, поточно се двоумам меѓу таа на Гош и на Арт Деко... :?:
  Ајде ако имате искуства со овие две, споделете го вашето мислење ! :)
   
 14. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  Обична крема користам како подлога, онаа што ја користам и секој ден :)
  [​IMG]
   
 15. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Девојки јас имам мрсна кожа, и кога ќе ставам крема па течна пудра светам ептен, да не знаете некоја убава подлога за мрсна кожа?
   
 16. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  Јас имам мрсна кожа и како подлога ставам крема која не е толку мрсна. А потоа течна пудра со мат ефект.
   
 17. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  И јас имав таков проблем (но само на Т-зоната), порано морав да ставам и камена пудра за да го покријам "светкавиот" ефект. Сега немам таков проблем, пробај со оваа пудра, сега користам немам потреба од камена пудра совршена е пудрава :)
  Пробај ја се надевам дека ќе делува и тебе добро (како и на многу феминки како што сум читала низ форумов) да го контолираш сјајот :)
  [​IMG]
   
 18. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  И јас сум многу задоволна од пудрава :)
   
 19. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Не користам никаква посебна подлога.. Само нанесувам обична крема за лице најчесто нивеа или бекутан а потоа пудра.. Пошто имам сува кожа ако нанесувам пудра без крема луцето ќе ми биде барут сувоо
   
 20. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  49.463
  Пол:
  Женски
  Пробајте со ова
  [​IMG]
  96% алое крем, го има во Зегин околу 390 денари.
  Јас го купив за смирување на кожата, но забележав дека ја матира, а и на него пишува дека може да се користи како подлога. Одличен би бил за мрсна кожа. Мене ми е нормално-сува па ставам помрсен крем, а ова над него.
  Ако зборуваме за вистинска подлога за шминка, кај нас знам дека има Гош и добра е, а други не знам какви има. Имав една од Авон - Magix мислам дека се викаше, како да ставав прашина на лицето :x . Таа не ја препорачувам. Има и од Орифлеим, не сум ја пробала.