Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

 1. MonikaM113

  MonikaM113 Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2018
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Девојкии можете ли да ми препорачате некој прајмер за комбинирана кожа да матира и да ги намалува порите?
   
  На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
 2. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.393
  Пол:
  Женски
  Има споделено искуства од членки на претходната страна/и.
  Прочитај!
   
 3. blueberry23

  blueberry23 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Исто, од чисто лице си добив две бубулици
   
  На MonikaM113 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Shaya

  Shaya Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  117
  Освен катастрофалните резултати од Аура прајмерот (проѕирно цилиндрично пакување - околу 450 ден) лицето ми се исфрла и од прајмер на Балеа (иако со шминка се вклопува фантастично). Прашањето ми е: дали ви се случило и на Вас слично? Да ви се прави чицето лом од прајмер (многу ситни акни на цело лице)?

  И доколку да, што користите за подлога на мрсно лице?
   
 5. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Зошто од БЕНЕФИТ прајмерот за намалување на порите ми се прават лушпи на носот и образите, изгледа како паштета? Нели сите го фалевте.. за мене е џабе фрлени пари.
  IMG_20181002_024118_032.jpg
   
 6. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  588
  Пол:
  Женски
  Ај нека каже некој кој е подобар прајмер ама да не ми се лупи на кожата во носот и на образи а каква ми е кожата искрено незнам ама мислам чувствувително. И цена. Благодарам однапред :*
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.319
  Допаѓања:
  70.658
  Пол:
  Женски

  Јас го имав истиов прајмер , мене не ми изгледаше лицето како со паштета мачкано хехех , но откога ќе го нанесев на лицето , како да ми го правеше мрсно лицето повеќе , како да објаснам , наместо мат , она како некоја мрснотија...
  Мрсно лице имаш нели? Да не ти треба поголема хидратација на одредени делови на лицето? :?:
  Мене прајмериве на Бенефит неми се допаѓаат , ниту овој ниту тој другиот за мат финиш. Среќа вториов го имав на тестер и не ми беше криво , не дадов повеќе пари..
  Јас сум многу задоволна од Smashbox , имав пишано и погоре за него :) наредно на Естее или Диор би сакала да испробам :)
  [​IMG]
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.074
  Допаѓања:
  74.280
  Пол:
  Женски
  Мене Porefessional од Бенефит многу ми се погоди, го потрошив до последната капка.

  Сега нарачав еден од The Ordinary, па да видиме како ќе се покаже.

  Матирачкиот на Голден Роуз не е лош, ама повеќе ми се допаѓа како ми стои под ББ крема, инаку имам чувство дека ептен ми ја масти Т-зоната кога го ставам под пудра и затоа сакам да го сменам.
   
  На Sexybaby86 и koritsaki им се допаѓа ова.
 9. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Мрсно лице имам да.
  Smashbox виолетова амбалажа?
  Со Диор никако нема да згрешиш, а за Естее не гарантирам, разочарана сум од пудрата. Подобро Диор.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.319
  Допаѓања:
  70.658
  Пол:
  Женски
  Да овој прајмер на Smashbox , за порите е навистина одличен и ми врши работа.

  [​IMG]

  Го имаш пробано прајмерот на Диор? За овој поточно мислев :)

  [​IMG]
   
 11. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Imam suva koza.. liceto ko dehidrirano mi izgleda... obavezno stavam krema pred tecna pudra.. ama ne izgledam svezo sama se primetuvam.. predlog,cekor po cekor ato da pravam i sto sw da koristam poZ
   
 12. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој колку чини прајмерот Pore filler na NYX?
   
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.319
  Допаѓања:
  70.658
  Пол:
  Женски
  Како што се сеќавам околу 1000 денари
   
  На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  6.547
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ja koristel silikonskata baza na Ingrid i iskustva? Na naa prozirnata mislam
   
  На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  3.459
  Јас сум ја користела базата, пудрата убаво ми легнуваше и ги измазнуваше порите но ми правеше премногу бубулици на образите и челото.
   
 16. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Предлог за прајмер со ефект на измазнување на пори? Освен тој на Бенефит, барам нешто достапно во Македонија и не онлајн.
   
 17. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.177
  Допаѓања:
  62.821
  Пол:
  Женски
  @Waka-waka не постои таков, за жал :| Се што е добро за измазнување пори не ни е достапно. Имаше порано еден многу солиден на Катрис, Prime and fine во округла тегличка, и евтин беше, ама одамна го нема во продажба. Има еден Prime and fine во туба сега, ама врска си нема, благо речено е ужасен.
  За жал онлајн само е опција за добар blurring прајмер. Јас Dr Brandt со години го користам, одличен е, од Beauty bay го нарачувам. И Бенефит е супер. Сега дознав за уште еден што многу го фалат, на Winky lux, не ми текнува како се викаше, ама еден е, на сајтот нивни го има и може да се порача. Планирам тој да го пробам, да сменам малку.
  Знам дека нејќеш онлајн, ама од мое искуство, од дрогерискиве и хајенд кај нас скоро се имам пробано и ништо солидно нема за пори :|
   
  На sorbet и Waka-waka им се допаѓа ова.
 18. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Каква подлога за шминка би ми препорачале, имам чуствутелно лице комбинирана кожа кон сува со акни и затнати пори како на сликата. Screenshot_20181012-234346_Chrome.jpg Направив прво голема грешка избрав лошо пудро за мојата кожа Боржуа 123, која ми го суши лицето и за неполн час ми се гледат акни пори се, и ми прави лушпи. Каков прајмер да користам на оваа пудра ваљда некој помрсен за лицето да ми изгледа свежо и не дихидрирано?
   
 19. Cherish33

  Cherish33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2017
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  79
  Дали во дм има некој прајмер од wet n wild и дали некој го има пробано?
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.074
  Допаѓања:
  74.280
  Пол:
  Женски
  Ако не сакаш да ја смениш пудрата, види го тој illuminating прајмерот од Голден Роуз, 360 денари е.
  Можеш да го мешаш со пудрата за да ти стане похидратантна, или да го нанесуваш самостојно пред да ставиш пудра.

  Сепак ако имаш сува кожа со масна Т-зона, мој совет е да пробаш да ја смениш пудрата. Зашто верувај, џабе е и прајмер и крема ако не одговара пудрата. Ова и од искуство.

  Пробај прво да ја поправиш мешајќи ја со хидратантна крема или прајмерот, па види како ќе се покаже.