Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

 1. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  36.691
  После неколку пробани прајмери поевтини и поскапи не верувам во нивната функција. Подобро би инвестирала во добра крема што совршено одговара на мојата кожа него прајмер. Искрено не воочив некоја драстична промена.

  Само кога сакам сјајна кожа користам илуминатори или прајмери за сјај друго се било само моментален ефект.
  Затоа пак добра хидратантна крема дали со матирачки ефект или за длабока хидратација и тоа каква разлика ми дава. И исто така ако сакате поголема трајност фиксаторите се одлични за таа намена. :)
   
  На crazylady, Ula, Turna и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Minci13

  Minci13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  2.126
  Пол:
  Женски
  Се согласувам.
  Дури и некои познати шминкери го делат истото мислење. :)
   
  На Ula, Fatalnata и Rose96 им се допаѓа ова.
 3. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Женски
  @Mishela мислам дека ти имаше пишано за прајмерот на голден роуз дека ти се има погодено....но ми се чини дека има 2 3 вида,кој да го земам јас бидејќи имам сува кожа,а обавезно пред да ставам пудра ставам крема која е по мрсна ? :)
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.989
  Допаѓања:
  73.894
  Пол:
  Женски
  Јас го имам тој со матирачки ефект, за масна кожа.
  Има и обичен што е добар за сува кожа, а има мислам и еден како илуминатор со светки низ него за некој посјаен изглед.

  Било кој друг освен матирачкиот ќе ти заврши работа штом имаш сува кожа. :)
   
  На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BarbaraMorii

  BarbaraMorii Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  1.594
  Пол:
  Женски
  Ја користам оваа пудра.Во парфимеријата ми дадоа едни капки на гош и рекоа да ги ставам на вечер и дека утрето ден лицето ми е спремно за шминка дека нема потреба од прајмер....Инаку имам сува кожа.Што би ми препорачале вие?
  20190111_021609.jpg 20190111_021618.jpg 20190111_021643.jpg 20190111_021645.jpg
   
 6. Cherish33

  Cherish33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2017
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  77
  Дали некој го има користено ова?
   

  Прикачени фајлови:

 7. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  8.802
  Пол:
  Женски
  Јас како подлога за шминка користам фиксатор ,пред да почнам да се шминкам прскам фиксатор и откако ке завршам со шминкање. Го користам фиксаторот на Балеа и сум задоволна.
   
 8. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.654
  Пол:
  Женски
  Некој предлог за прајмер за сува и возрасна кожа и со попристапна цена?
  :)
   
 9. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.787
  Допаѓања:
  21.762
  Пол:
  Женски
  Како влијае фиксаторот на порите?
   
 10. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  8.802
  Пол:
  Женски
  Па пори не пополнува , кога ќе ставам пред да се шминкам од фиксаторот ја осеќам шминката како да има многу поубав ефект.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. delevingne

  delevingne Популарен член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  523
  Допаѓања:
  1.003
  Некоја подлога за мрсна кожа?
   
 12. MakeupbyDaniElla

  MakeupbyDaniElla Нов член

  Се зачлени на:
  6 април 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Jas sum makeup artist i koristam takvi podlogi,zelenite prikrvaat crvenilo se koristat i kako korektor i kako primer pred pudra,na ingrid moze da bila,od ingrid ima takvi zelena,rozeva,przozirna za matiranje taka da moze takva bila,inaku ima i poprofesionalni na inglot i mac no togas sigurno uste nemalo prodavnici vo sk pa zatoa predpostavuvam deka se dragstore sminki

  Za site sto iskomentiraa za lakot za kosa,toa e golema greska da se napravi,ako sminkata ima dobra podloga pred pudra i e dobro izgradena so kvalitetni sminki a ne fejkovi togas sminkata ke izdrzi i bez prskajne takvi gluposti na lice,postojat fixatori za posle sminka no ne site se dobri,tie sto se dobri ne se stavaat za da izdrzi sminkata a za da se dade svezina na liceto da pridade priroden efekt na liceto za pudrata da ne izgleda tolku voocliva taka da namenata na fixatorite e za toa,vo MK mnogu neinformiranost i dezimformiranost ima,ova so lakovite pocnalo od frizerskite saloni kaj sto mesto fixatori gi prskale so lak za kosa zosto toa im e pri raka i posle demek dobro bilo ako e dobro za liceto za sminkata nema na nego da pisuva kosa a ke pisuva za lice,izgleda sme popametni i od fabrikite sto gi proizveduvaat pa si gi prenamenuvame kako si imame izgoda,kako i da e ima instagram,youtobe,fb,informirajte se poveke,pozz do site makeup lovers

  Zdravo,za mrsna koza stavaj prajmeri vrz baza na silikon,prozirni,tie sluzat za matiranje i gi zatvaraat porite ja izmaznuvaat kozata.. pozz

  Jas sum makeup artist i koristam takvi podlogi,zelenite prikrvaat crvenilo se koristat i kako korektor i kako primer pred pudra,na ingrid moze da bila,od ingrid ima takvi zelena,rozeva,przozirna za matiranje taka da moze takva bila,inaku ima i poprofesionalni na inglot i mac no togas sigurno uste nemalo prodavnici vo sk pa zatoa predpostavuvam deka se dragstore sminki
   
  На Ula и delevingne им се допаѓа ова.
 13. ..barbie..

  ..barbie.. Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Кој е подобар фиксатор, на аура или на голден роус? Доколку имате употребувано и сте задоволни од некој подобар од тие два, би ви била благодарна доколку споделите.
   
 14. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  8.802
  Пол:
  Женски
  На аура е подобар според мене.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.189
  Допаѓања:
  69.622
  Пол:
  Женски
  Од прајмери за лице пред некое време го потрошив овој на Алверде - има зелена боја , прикрива црвенила одлично бев презадоволна а и шминката стои подолготрајно на лицето. Не знам дали го има во продажба се уште јас го купив во декември..

  [​IMG]

  Од овој на MAC prep+prime во вид на стик - нов е во продажба и реков да го пробам... не прави ништо на лицето ниту помага за прикривање на порите , ниту во врска со маснотијата нешто помага.. а 7 гр е производ и цената 21 евро. Воопшто не сум задоволна не го препорачувам [​IMG]
   
  На buba4e89, senza.parole и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 16. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  11.809
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на тој црниот како спреј од Аура, буквално е како лак за коса. И по мирис и по финишот што го остава, го цементира лицето. На Голден роуз не сум го користела, ама веќе 2-3 недели го користам фиксаторот на Римел и сум задоволна.
   
  На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Дали го има некоја пробано прајмерот на вет н вајлд? У црно тубиче е ? Пишува дека матира.
   
 18. VAGA91

  VAGA91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Јас ја пробав, воопшто не ми го хидрираше лицето, лицето ми беше суво, а по нанесување на пудра, уште посуво. Имам сува кожа, и барам некоја крема која по нанесување на пудрата ќе изгледа свежо, ќе има убав сјај.
   
  На Cherish33 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.939
  Допаѓања:
  20.168
  Пол:
  Женски
  Некој прајмер за комбинирана кожа (суви обраази, мрсна Т зона) што измазнува пори?
  Како кора од портокал изгледам инаку кога ќе ставам пудра:|
   
 20. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  8.802
  Пол:
  Женски
  item_XL_32167199_115835524.jpg
  Овој прајмер дефинитивно ќе ти одговара.
   
  На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.