Подлога за шминка?

Дискусија во 'Лице' започната од emce-kremce, 12 март 2010.

 1. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Женски
  и колку чини?
   
 2. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.492
  Допаѓања:
  40.843
  Пол:
  Женски
  Не знам дали мислењево е соодветно, дека се работи за прајмер, тука ќе пишувам.
  Има пудри низ времето,кои сум ги користела како Катрис со пипета, Алверде Кавер анд стеј кои ги имам користено со најразлични прајмери за одоздола ( голден роуз, ингрид , алверде, аура, есенс). Супер одговарале.
  Сега извесен период се вратив на Ингрид, и две пудри од Римел( со црвено и сино капаче). Со овие три пудри, и со прајмер одоздола ( во случајов есенс прајмер комбинирам за одоздола) катастрофа се пудрите. Едноставно како да не се лепат за лицето не се фиксираат, делуваат вештачко.
  Прашањето ми е, дали пудрите кои се подебели на текстура (похидратантни) немаат потреба од прајмер? Има ли таква можност или до моето лице е или до прајмерот?
   
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.154
  Допаѓања:
  3.361
  Пол:
  Женски
  Искуства со ова и цена?
  Bez-imeni-2.jpg
   
 4. Lavica2602

  Lavica2602 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.022
  Пол:
  Женски
  Devojki dajte predlog za dobar prajmer za osnova pred pudra?
   
  На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  А кој прајмер би ми го препорачала?
  Не мора од мек да е.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  59.988
  Пол:
  Женски
  Јас би ти препорачала Smashbox Photo Finish. Има различни од истата линија, во зависност од типот на кожата, ама се предобри. Го имам Pore minimizing, виолетовиот, и чуда прави. Одличен е. Го имам пробано и Smoothing, и тој беше перфектен. Вредат дефинитивно :)
   
  На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.183
  Допаѓања:
  69.607
  Пол:
  Женски

  Да , истиов сега ќе го пишев што го напиша @Sexybaby86 , топ е на Smashbox виолетовиот за намалување на порите , за почеток можеш да го земеш помалото пакување и доколку ти се допадне , земи го потоа големото. 15мл е малото , мене ми траеше скоро година :)
   
  На Sexybaby86 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Од каде го нарачувате онлајн?
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.183
  Допаѓања:
  69.607
  Пол:
  Женски

  Јас тука во Грција го купувам во една парфимерија Hondos center. Цената овде е 12 евра на малото пакување. Големото е околу 22. Во другите држави Smashbox има и во Sephora. А оналјн не знам од каде би нарачала, може @Sexybaby86 знае :)
   
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Истражувам сега, ама јас немам Сефора овде. Ќе проверам и на бјути беј и lookfantastic. Ќе го нарачам само да го најдам. Ви благодарам.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  59.988
  Пол:
  Женски
  Од strawberry.net ги порачував јас, најевтини беа таму кога купував, попуст имаше. Провери и на овие што си ги пишала, плус и feelunique :)
   
  На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Го најдов на lookfantastic, според гугл super light одговара за комбинирана кожа.
  Ќе го нарачам за блек фрајдеј.
  На lookfantastic се плаќа со обична картичка или преку paypal?
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  59.988
  Пол:
  Женски
  Јас со обична плаќам, ама можеби може и Paypal, не знам. Ќе ти даде опции при checkout :)
   
 14. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.154
  Допаѓања:
  3.361
  Пол:
  Женски
  Дали може да се користи rose water како setting spray? Секогаш ставам камена пудра за да ми трае подолго шминката и така порите ми се помалку видливи, но кожата ми изгледа сува. Па сакав да пробам со спрејот на Алверде, некако најефрина варијанта ми е.
   
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Јас нарачав и без пејпал, мало нарачав 12мл и добив уште едно гратис ама мислам оригиналното smashbox.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. blueberry23

  blueberry23 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Јас си купив на Алверде и сум задоволна
   
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Презадоволна сум од Smashbox и требаше да земам поголема количина ама кој да ти знаел.
  Нешто замена за него вака за секој ден бидејќи подобро ми стојат пудрите со подлога.
  @Sexybaby86 @koritsaki ве тагирам вас бидејќи повеќе знаете.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  И јас сум у потрага ,по нешто што е достапно во Македонија.Сега од Србија ја земав подлогата на Мејбилајн за пори ама не сум импресионирана.
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.270
  Пол:
  Женски
  Зависи што кожа имаш. Ова на Smashbox е преубаво ама скапичко. Може и ќе го нарачам само него, ама сакам да пробам и друго.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.183
  Допаѓања:
  69.607
  Пол:
  Женски
  @buba4e89 кој прајмер го зема на Smashbox? Pore minimizing?
  Ако е тој , тогаш јас би ти го препорачала и на NYX Pore filler :)