1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поезија или Проза?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bright, 2 март 2010.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  што повеќе сакате да читате проза или поезија, истото важи и за тоа што повеќе сакате да пишувате проза или поезија..што повеќе ви лежи ?
   
 2. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Не знам зашто ама не сум многу по поезијата..така да гласам за проза..ова важи за читање..за пишување ништо не пишувам,за жал не сум баш уметничка душа. :(
   
 3. LadyD

  LadyD Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Поезија за пишување а проза за читање - дефинитивно ;) :)
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Јас поезијата не можам да ја смислам. Не можам да ја разберам ниту пак сакам.
  Прoза дефинитивно.
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Проза!Поезијата едноставно не е за мене
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Поезијата ми е убиство, ама никако не можам да разберам што е убавото во поезијата... Сега пак имам поезија и ќе се отрујам. Над 50 песни имам за учење :worried:hock: Господ нека ми е на помош :lol:
   
 7. ver.verica

  ver.verica Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  poezijata ne mi e bas omilena no zatoa prozata ja sakam mnogu,porano i pisuvav
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.878
  Допаѓања:
  198.179
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам... и читам се... и проза и поезија... како мала воопшто не сакав поезија, ама самата почнав да пишувам песнички. Со тек на времето како што растев и созревав и моите песни се менуваа... и мислам дека и тоа придонесе да ја засакам поезијата, така што денес читам и проза и поезија, и понекогаш, за жал само понекогаш може да напишам нешто, било песна или некој краток расказ... ама некако не сум инспирирана како што бев порано....
   
 9. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Проза.
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Истото мислење. Поезија не сакам да читам затоа што тоа е претежно искажување на чувствата на авторот, а тоа баш и не ме интересира. Од истата причина пак сакам да ја пишувам ;)
   
 11. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  ПРОЗА дефинитивно, и тоа романи
   
 12. mirka

  mirka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  draga,ne se grizi za toa sto ne si inspirirana kako porano! i mene mi se sluci istoto. pocnav da pisuvam proza uste kako mala no potoa inspiracijata ja snema i pocnav da pisuvam poezija no vo glavno tazni i teski pesni povrzani so edna nevozmozna ljubov. koga taa prikazana zavrsi i mojata inspiracija zavrsi! sega pisuvam pesni samo koga se osekam stvarno loso i tesko. zatoa moite pesni ne mozat site da gi procitaat ili svatat, no poetite se takvi-nikogas ne svateni! sto da se pravi :) no toa e mojot stil na pisuvanje, ne znam za tvojot no se nadevam ke ti se vrati inspiracijata zasto ona sto mozes da go napises na eden listne mozes da go iskazes so ustata taka polno se cuvstva! poezijata e teska stvar za razbiranje zatoa pogolemiot del od citateli ne ja sakaat! no jas ja obozavam!!!! pozdrav i so sreka!
   
 13. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  исто и јас :)
   
 14. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Сакам поезија, а обожавам проза :) :) :)
   
 15. polena

  polena Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  14
  Jas ja sakam poezijata i akrostihot tie se mojata ljubov od mala pisuvam pa se do denes.Pisaniot zbor za mene e najgolem dar od gospot.Jas koga ke sednam da pisuvam sum presrekna, bidejki togas mi doagjaat misli. Pozdrav Polena.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Проза - и за пишување и за читање.
  Поезија - за читање :)
   
 17. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  проза
  незнам поезијата некако ми е смотана за читање, не можам да се соживеам некако
   
 18. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Поезија!!!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Trikson

  Trikson Нов член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  35
  мајсторијата во ораториката одсекогаш била, концизноста на мислата...(што помалце напишано а доволно казано)...

  ...е сеа работа на ли4ен вкус е и емоционален апетит, што повеке ке бендисаме...инаку секоја прозамозе да се преработи во поезија и обратно...

  ...проза или поезија...замене ли4но...се исто е...мајсторот на писаниот збор си е маестро на мислата...4итам се сто е добро...

  PS.инаку поетите не се несватени креативци, туку се непризнаените толкува4и на светот...

  "POETS ARE THE UNRECOGNIZED LEGISLATORS OFTHE WORLD"
   
  На CupCake му/ѝ се допаѓа ова.
 20. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Проза,никогаш не сум сакала поезија.