1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поезија или Проза?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bright, 2 март 2010.

  1. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Обожавам поезија, да читам(Keats, Neruda, сонетите на Shakespeare...) и да пишувам.
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно проза! Не дека ја занемарувам поезијата, едноставно не се пронаоѓам во неа...
     
  3. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Дефинитивно проза, поезијата премногу ме заморува. Треба да е не знам колку интересна да ми го задржи вниманието. На пример Shilea мислам дека се викаше, се извинувам ако грешам што на форумов сподели неколку нејзини песни, неа со задоволство би ја читала, или некој таков сличен стил на пишување.
     
  4. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Лелее каква поезија... досеа ниедна песна не сум разбрала, мнооогу прочитав(не дека сакав, туку морав) |( Обожавам проза.. Се ште ќе си прочиташ да разбереш а не да бараш што сакал да каже поетот со овие или оние два стиха :) :)
     
  5. rainbow.girl

    rainbow.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Ги сакам и двете но прозата повеќе.. се пронаоѓам повеќе во неа, и имам поголемо задоволство да ја читам отколку поезијата :) :)
     
  6. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Дефинитивно проза!И да пишувам и да читам сакам.Кога имам инспирација можам цела книга да напишам 8) А,за читање да не зборувам,понекогаш ако се занесам во некое преубаво дело заборавам да си легнам и да ја оставам книгата.
    Додека пак,поезијата едноставно неможам да ја сфатам...неможам да се замарам да размислувам што е суштинта на една песна...едноставно неможам!А,за пишување не сум се ни обидела зошто знам дека нема да успеам :$ Мене дајте ми само проза,нема да се одделам додека не прочитам се,а поезија читам само за на школо, но иако ја читам исто како да не сум прочитала ништо! |( :lol:
     
  7. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Проза дефинитвно. Имам многу книги прочитано, а и ме бива да пишувам проза повеќе отколку поезија. Поезија ме нервира, зашто се во метафори се пишувани па да откриеш што значи, што стилски средства се употребени и разни ствари. Онака ако ми е интересна песната ќе си ја читам иако не ја разбирам :lol: Многу ми се допаѓаат песните на Shelea, многу и се убави иако баш не ги сваќам а и сеуште сум мала да ги сватам.. Најчесто пишувам раскази кога ќе ми дојде некоја инспирација, ненадејна и пишувам за љубовта.. Другото некако не ми е интересно. Обожавам романи и ги сакам повеќе од расказите ама неможам толку долго да ја оддржам инспирацијата да пишувам за едно исто 200 страни, ќе ми здосади. :D
     
  9. My.self

    My.self Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    2
    Сакам да читам дефинитивно проза повеќе, и исто така да пишувам проза... Песните ми се слаба страна и за читање , а не сум се обидела да пишувам и не сакам. Сигурна сум дека не сум способна за тоа
     
  10. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Немора да имаш талент или дарба за пишување на проза или поезија,едноставно пробај се што чувствуваш да го изесеш на парче хартија,или гледаш некој пејзаж и ти надоаѓаат зборови,запишувај ги... Мене повеќе ми лежи поезијата,но и со прозата се држам добро.. :)
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Претпочитам да пишувам поезија, но кога станува збор за читање прозата секогаш има предност.
     
  12. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    Луѓе помош може ли некој од вас да ми напише состави на темите:
    1.мојата идна професија (нешто со медицинските струки)
    2.екологијата
    3.дрогата и нејзиното штетно влијание
    јас за состави врски си немам, незнам ништо да составам ми требаат најкасно до утре :( :( :( :( :( :( :(
     
  13. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно проза. Се имам трудено да читам и поезија, но златни исклучоци ми се имаат допаднато. Можеби некогаш ќе почнам да читам и поезија, но во овој период од животот, сигурно не. :)
     
  14. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    За читање сакам и поезија и проза, додека пак за пишување повеќе ми лежи проза. :)
     
  15. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Сакам да читам се` што е убаво напишано. Многу ми е поважна текстурата, компактноста на делото отколку видот. Сум била трогната и од песни, (збирката „Дениција“ од Петре М. Андреевски ја знам наизуст, волшебно дело), но и од одредени парчиња проза (тука се веќе повеќе, да не набројувам).

    Сакам кога авторот пред се` е уметник, а не пишува ради - реда. Во последно време гледам дека многу девојки (а и момчиња) се самопрогласуваат за писатели, мислат дека ако имаат богат речник можат и да пишуваат. И тоа најчесто се некои шкрабаници во стилот на „Жена сум, Крварам и појма неам Зошто некои зборови Ги пишувам со голема Буква, ама го љубам Вторник“.

    Иако секој може да фати пенкало во рака, не секој може да биде писател.
     
    На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Поезија-Пишувам, но не толку. Иначе сакам да читам.
    Проза-Пишувам, читам! :)
     
  17. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    За читање повеќе сакам проза, а за пишување двете :)
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Читам се што ми се допаѓа.Од весник - до бестселер ,од аматери до врвни писатели...Не ми игра голема улога дали е оезија или проза,подеднакви ги сакам.
    Што се однесува на пишувањето,почесто пишувам поезија,но гледам да не ја занемарам ни прозата.
     
  19. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    За читање сакам и поезија и проза а за пишување предност има прозата иако често знам да напишам и поезија :)
     
  20. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    И за читање и за пишување гласам за проза, но исто така знае да ме воодушеви и убаво напишана песна :)