1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поезија или Проза?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bright, 2 март 2010.

  1. Dragannah

    Dragannah Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Проза! Мислам дека има поголем простор за искажување на она што го мислиме и може поубаво да се изразиме..
    Отсекогаш сум ја сакала многу прозата, во поезијата па баш и не сум толку добра :)
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.041
    Пол:
    Женски
    Проза, дефинитивно.
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Читам и поезија и проза. Има убави романи, но има и досадни кои едвај чекам да ги дочитам. А ако се работи за убава поезија, некои стихови ми остануваат во глава. Се е до талентот на авторот.
     
  4. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.953
    Поезија или проза??? Дефинитивно проза...
    Поезија не сум прочитала уште од ученичките денови... Некако не ме привлекува, па уште ако нема и рима (facepalm)... Не дека нема убава поезија, јас најверојатно не ја „сваќам“...
    Инаку во основно училиште бев активен член на литературната секција... Во тој период изнапишав еден куп песнички, некои дури беа објавени во тогашните списанија за ученици...
    Но, сепак, денес си се „дружам“ само со прозата!!!
     
  5. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам право секогаш бев измеѓу:некогаш поезијата ќе ме привлекуваше ќе пишував песни (и уште пишам) или пак ќе свртев на проза ќе читав/пишев...и денес така...епа денес ете денот ми беше за проза (читав книга),а вечерта фино лепо ја завршив со поетска вечер(рецитација со прекрасен перфоманс)изведена од млад артист со музика компонирана од Димитар Андоновски,на песни од нашиот Петре М.Андреевски...
    Еве во прилог скришни фотки од атмосферата од НУ Народен театар-Битола ♡
    20170807_210750.jpg
    20170807_211055.jpg
    20170807_214345.jpg