1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пожолтена облека

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lovely-pretty-girl, 25 септември 2011.

 1. lovely-pretty-girl

  lovely-pretty-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  6
  Девојки, ве молам за помош.
  Пред некој ден си купив една тексесна кошула од еуроазија, но кога си дојдов дома забележав дека е пожолтена, како да стоела 100 години. Ја исправ, но тоа жолтото не излегува. Бидејќи тексасот не е темен, туку е светол, многу се познава. Баш ми падна жал за едно преубаво ново парче облека. Ве молам ако знаете некое решение со што и како да ја исперам кошулава, за да излезе жолтото. :(
   
 2. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Зашто едноставно не се вратиш во еуроазија со фискалната, кесата и кошулата па види што ќе ти кажат.. Ако не ти ја заменат, тогаш барај чаре. :)
  И јас имав сличен проблем неодамна, ми заменија, си се вратив среќна дома. И то би било то.
   
 3. lovely-pretty-girl

  lovely-pretty-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  6
  Не сум од Скопје... тоа е проблемот.
   
 4. zizela111

  zizela111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  68

  епа ако имаш некој што иде можеш да го замолиш услуга да ти направи.
   
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Пожолтената облека на никој начин не може да се исчисти.
  Очигледно палтото од седење пожолтело.
  Најди начин да го замениш.
  Освен ако е бело, да го ставиш во раствор со варикина (или друго агресивно средство).
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Како прво нема да ти ја заменат затоа што си ја испрала и си ја симнала етикетата. На такви флеки не се става варакина или др белило затоа што ја белат ткаенината тие средства.
  Единствено ти преостанува да по поголемите маркети побараш некое средство за флеки или во најмала рака отиди на хемиско и прашај дали тие можат да се справат со таква дамка.
  Знам, дека ќе ти биде екстра трошок ама во иднина и памет да гледаш што купуваш
   
 7. Kim-Dash

  Kim-Dash Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Вака ..не е пожолтено али ај да не отварам тема тука ке си прашам.имам една волнена туника црно бела..ред црни линии ред бели на риги де :D е сега првиот пат кога ја исправ не се секавам стара туника е ама сакам да ја носам ,ја исправ со нешто сто пушта црвена боја и сега на некои места кај сто се белите риги таа е поцрвената :( дали и има спас некое средство на пример?ми рекоа пробај стави сода бикербона на тие места ама џабе е :( ако некоја знае плс нека пиши :*
   
 8. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Пробај испери ја со Vanish, можеби ќе помогне.
   
 9. M..a.C..h.e

  M..a.C..h.e Активен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  1
  Пред некој ден си купив една блуза со спуштено рамо и го имав истиот проблем беше пожолтена но кога ја купував не видов дека била пожолтена....Право ја ставив во кесе и одма во истиот бутик и ми ја заменија... :D
   
 10. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  ако можеш од некаде земи од оние домашните сапуни кои ги прават старите со мас и сода или така некако, тие многу убаво вадат дамки, јас го користам за флеки од ролони, што оставаат бело или жолто во зависност од облеката и се вади, како нови се потоа мајците и блузите :)
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.920
  Допаѓања:
  32.545
  Пол:
  Женски
  Ретко се случува облеката да ми пожолте. Само Арис де грас ми помага.
   
 12. Mmi

  Mmi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  И со додавање на сода бикарбона во машината при перење осветлуваат и обелуваат белите алишта.