1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Позајмување пари

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    да позајмиш ама и да ти ги вратат. Со другарка ми да, дадината и батковците.
    А шо вели Хипи има и такви кои не им позајмувам шо сака нека е :D
     
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Е вака, имам еден проблем во друштво. Еден од нашите другари постојано бара пари од нас. Дали за цигари, за јадење и сл. Ако не бара пари , тогаш се гребе цигари, не плаќа такси, се гребе на сите можни начини само за да не плаќа. Особено му е изразено последниве 2 години. Малку место има за да напишам колку е гребатор и да би рскажувам случки кога на мизерен начин моли за пари. А не е дека нема, неговите имаат, живеат убаво, му даваат доволно. Не разбирам во што е проблемот, дали тоа го прави несвесно или.... Веќе пола и повеќе од другарите го откачија баш заради ова.
    Пред некој ден седевме цело друштво и заклучивме дека некој треба да му каже и да го усрами , ама познавајќи го , мислам дека нема да делува.
    Повеќе никој не му дава пари, или кажувме дека немаме или не можеме, меѓутоа тој и понатаму прави жални фацки и измолува од сите по некој денар. |(
    Жал ми е за него, зошто ми е другар од средно, ама ако продолжи ќе остане без другари.
    Што мислите, дали треба да превземам нешто и како другарка да му плеснам во фаца? :?:
     
  3. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Ретко позејмувам пари и кога ке позејмам другиот ден одма ги вракам не сакам долгови :)
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Плесни му во фаца. Баш затоа што ти е другар (колку што заклучив близок). Поарно да му речиш ти или некој друг близок како тебе, отколку некој кој помалку го познава.
     
  5. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Да позајмувам и можам да ја сватам маката на оној кој навистина му е потребна таа вредносна хартија.Еднаш и мене ми се случи да бидам во позиција и мене некој да ми позајми пари.Непромислено излегов од наработа зборуваќи на телефон и така занесена не приметв дека со себе не понесов ништо.Се упатив на бензинска да наполнам гориво во тој миг забележав дека немам пари со себе му се обратив на вработениот кој веќе го наполни резерварот и му кажав во што е проблемот а тој ги собра рамениците и ми кажа дека е само вработен тука и е прикрај со смената.Ќе го решев случајот со сигурност на свој начин но во истиот момент човекот од спротибната страна ми се обрати .Ако дозволите јас ќе ја платам сумата.Се заблагодарив му понудув мој визит карта која ја имав во автомобилот и го запишав неговиот број Откако ја завршив работата по која бев тргната го побарав човекот и на моја покана на по едно кафе се одолжив од својот долг кон тој сосем непознат човек
     
  6. pobeda

    pobeda Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ako sakas da se skaras so nakoj pozajmu mu pari i gotovo go nema....................as......
     
  7. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Позајмувам ..секако на луѓе од доверба....Ако нема да ми врати,доволно е барем да речи ќе ти ги вратам,ќе соберам и слично па ми се десило и да речам не мора,не е проблем..Но личности на кои и не му текнува ни да спомнат за враќање пари..Не позајмувам па што сака нека е !
    Ми позајмувале и мене кога сум била шворц..или пак цимерката кога стојам ептен кусо со пари...Или се дешавало да си ги здружиме парите...Истото се случувало и со неа..Да и позајмам и без враќање...За некои луѓе вреди..но некои само искористуваат и не знаат за доста! :!:
     
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Взаемно си позајмуваме пари со мојата другарка (со други не)... станува збор за сума до 150 - 200 денари максимум - ако ни затребало нешто во моментот. Потоа до денар си враќаме се.
     
  9. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Позајмувам и ми имат позајмувано, но тоа се смешни цифри како 200-300 денари.. Никогаш повеќе од 300.
    Треба да му плеснеш во фаца,Сепак другарство е ако си укажиме за мааните.
    Инаку Правилно си постапила 2000 денари за она да се к**чи не заслужува .
     
  10. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Најмногу имам позајмено 20 ден. :o
    И самата си се чудам како до сега во животот не сум била во таква ситуација..Но ете .. Тоа е тоа. 20 денари :rofl: :rofl:
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Да знам, ама баш затоа што ми е близок , криво ми е да го повредам.
    Сепак некој мора да му каже , нели? Подобро јас, отколку некој од страна.
     
  12. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Кога се работи за помала сума на пари им позајмувам на другарките иако знам дека мали се шансите дека ке ми ги вратат.Значи не сфаќам како можат да земат туѓо а потоа гордо и без грижа на совеста да не се сеќаваат повеќе на тоа.Никогаш не барам на заем од други освен ако е нешто многу итно,но во тој случај веднаш враќам и стопати се заблагодарувам.Понекогаш кога ми е преку глава не им позајмувам не некои другарки кои знам дека нема да ми вратат,но не поради парите туку поради тоа што несакам да ме прават будала и несакам да давам на такви неблагодарници-би можела тоа да го дадам на некој што знае да цени и да заблагодарува.
     
    На Pink.Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Позајмувам на оние кои знам дека ќе ми вратат (освен ако се работи за некоја сума од 20-30 денари) и ако не ми вратат ги барам парите назад. На брат ми НИКОГАШ не би му позајмила бидејќи нема да ми врати. (барем сега е таков, во иднина ќе видиме).Последно на братучед ми му позајмив 1600 денари за да уплати во кладилница. Поминаа 3 недели, скоро и да заборавив, кога вчера дојде и ми ги врати :rofl:
     
  14. martina.d

    martina.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2
    Позајмувам и враќам ...Но секако не голема сума до 200-300 денари најмногу имам позајмено до сега и вратено :!: Инаку најчесто позајмувам за ситници мастики,колачи.сок итн секако кога немам доволно :)
     
  15. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    па имам позајмено од другарки кога навистина ми требат, но секогаш ги враќам парите назад :)
    исто така и имам давано на многумина кога гледам дека е потребно и кога ќе ме замолат или прашат :)
    ама многу се нервирам кога ќе ми побараат пари, еве така една другарка и после ми вика ќе ти ги вратам и ја нема 385498293у59258320423 дена и уште ја нема .. не ми е за парите, па се и давам кога и треба .. ама тоа изгледа како да прави будала од мене! а не сум ;) :devil:
     
  16. vilda

    vilda Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Позајмувам пари на другарките а и тие имале доверба во мене затоа никогаш не сакав да ми ги вратат и не кажувам ова не ми го плати долгот и еднаш се случи да им давам на 2мои другарки пари 200ден и првата им рече на другата дај ми ги 100ден дека ми ги врати мене парите, но не ми ги врати и другата слуцајно ме праша дали ми ги врати јас не знав реков не и тие почнале расправа и јас им реков правете што сакате јас не сакам да слушам моето име на вашите расправ јас не ги сакав назат тие пари и цао ги оставив и не знам што направиле..... а сега само на моите сестри на други само кога ми кажуват дека итно зошто му требат друго нееее еднаш изгубив 175евра и на газдата требаше утре да му ги дадам леле што да правам и сестра ми ди даде фала богу ..рече 75евра ти е за роденден, 100 кога ќе имаш ќе ми ги вратиш......
     
  17. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Откако 4600 денари ми отидоа во неповрат, т.е. во мевот и газот на бившиот кои подоцна ги измоча ниту давам, ниту земам :!: Кој колку си има, толку. И јас некогаш немам па никој не ми рекол повели. Башка несакам да се задолжам, чунким борџот е полош од треската :D Мала шала, ама приказната е урнебес :D
     
  18. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Многу ме нервира кога некој ќе ми потражи пари и нема да ми ги врати.Последо позајмив на дечко ми 400 евра,но знам дека ќе ми ги врати. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  19. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Позајмувам и враќам. Не сакам да имам долгови. Другарка ми на едно девојче и позајмуваше пари дури и одморот и го плати и кога и притребаа нејзе парите т.е кога си ги побара, мајка и нејзина и се развика на телефон и и рече да заборај на парите нема да и ги вратат побогата била не и требале нејзе... и така си остана без 100 евра, 1 пар фармерки, несесер шминки и др. дрангулии. ПАРИ НЕ СЕ ПОЗАЈМУВААТ СЕКОМУ!
     
  20. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Немам навика да побарам пари на заем од некого за да си купам нешто но најверојатно се случило некогаш да не ми достигнат пари или да сум ги заборавила па да побарам некој денар од мои блиски другарки...и се разбира уште другиот ден ги враќам! Не сакам долгови и за среќа ги немам!
    Инаку јас им имам позајмувано пари на мои блиски колешки од факултет (најчесто за пријавување испити во казнена сесија :lol: ) и секогаш ми ги враќале!