1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Позајмување пари

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    веке нема шанси...дури дечко ми и позајми бидејки јас немав во моментот а сега наместо да ми ги врати она се заканува и сила се прави...така да веке на НИКОЈ не давам,а јас па и не барам од секогашсум биа таква да ми е срам да побарам-колку си имам толку
     
  2. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    голема сума на пари никогаш ниту сум побарала ниту ми побарале..
    ако не ми стигнале ми посајмиле.. подоцна секако сум ги вратила :)
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ми позајмувале и сум позајмувала пари само за ситници, никогаш не била некоја голема сума, а сепак тие пари биле неодложно потребни во тој момент. Цело време сум враќала, и мене ми враќале. :)
     
  4. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Ништо да не позајмувате а најмалку пари :devil: Позајмував и книги -па да на крај ме прават будала дека не сум им дала или дека ми ги вратиле :@ А јас џабе фрлав пари -од факс зборам,за книги несакав скрипти да купувам,демек литература да си имам,за да на крај не ми ги врати....Може сум малку офф,сорри,а за парите се имам изјаснето.Не останаа луѓе и НЕ :envy: Без срам!
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас често сум позајмувала пари, најчесто на колешки и најмногу што ме нервира секогаш морам јас да си ги барам, на никој не му текнува сам да ми ги врати и тоа ми е најтешкиот дел,ем мои пари се ем ми е тешко да им речам.
    Последното што беше, не е баш позајмување, ама на една колешка и го оставив индексот со 300 ден за пријави за да ми земе оценки, во меѓувреме немаше термин за ниту една оценка и требаше да ми ги врати парите.И се среќаваме ние на испит и ми го враќа индексот празен, се прави наудрена ама некако избегнува да ме погледне во очи, ја врти главата...од прво си мислев да не и викам ништо,си реков ај нема врска, блиска колешка ми беше ама кога заврши испитот бевме на кафе повеќе колешки меѓу кои и она,гледав дека нема намера сама да ми ги врати па јас и реков.Поарно кажи немам пари во моментот, или ми требаат, ќе разберам а не така наудрен да се правиш
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Такво е времето да не смееш пари да позајмиш ни на роднини а не пак на пријатели. Ако позајмиш на роднини биди сигурен дека во скоро време ќе се одродите :) ако позајмиш на пријател и не ти ги врати тој не ти е вистински пријател.
    Најдобро, ни земај ни давај :D можеби малку себично ама бар нема да те фатат на емоција ;)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Позајмувам ретко кога ќе ги заборавам парите или ми фалат уште пари,ама од најблиските од 2-3 другар/ки,ама јас велам ЧИСТА СМЕТКА ДОЛГА ЉУБОВ.Така да утредента одма враќам.
     
  8. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Исто.. :) Никогаш не сакам да позајмам, кога знам дека не би можела да ги вратам.
    Обично позајмувам мала сума на пари и во најкраток рок ги враќам. :)
     
  9. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Ако знам и сум сигурна 100% дека ќе ми ги вратат ќе им дадам(ако имам) во истиот момент кога ќе ми побараат !! :)
     
  10. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Позајмувам на секој што ќе ми побара-доколку имам
    Јас не сум особина која може да игнорира човек кој е во лоша ситуација, но исто така многу ме провоцира коа некој не си стои на зборот :@ доколку еднаш ме зафркне втор пат поубаво да не ни покушува..Етте башх таква сум! и све влице им плескам коа кје ме нанервираат.
    Но има и чесни луѓе кои што си стојат на зборот и не сакаат арам . тоа посебно ми се свиѓа , и јас сум од таја група! :D :inlove:
     
  11. connie

    connie Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    204
    Јас секогаш сум позејмувала на најдобрата другарка, но не сум ги барала парите назад..туку на некој начин сум ја частела работи, и таа ме частела друг пат.
    Инаку имам од подалечни другарки побарувано но веднаш сум им ги враќала, кога сум била во можност.
     
  12. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Би позајмила на некого пари во случај да ја познавам добро таа особа и да знам дека еден ден кога ќе ми потребаат и на мене пари дека она ќе ми позајми.
     
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    јас сум таква личност што на секого сака да помогне а на крајот пак сум таа сто страда,се осека лошо итн..имам позајмувано на мн луге пари и никој не ми ги вратил досега..последен пат бев со дечко ми да се шиша и дојде и братчед му и на крајот кај плаќам и братчед му немаше ситно и вика ајде кети плати и за мене па ке ти дадам јас и јас онака ајде ОК ...поминаа месеци тој уште не ми ги врати парите 13 евра се ама мене ми значат и тие јас сум студент а тој работи..а мене па ми е мн незгодно да му речам парите да ми вратиш..
     
  14. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Само на посебни луѓе...а таквите сами ќе ги осетите кога им се потребни, нема да мора да ви побараат.
     
  15. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Позајмувам само кога ми е итно и кога знам дека ке ги вратам. Инаку што имам една колешка ми бара на заем и знам дека парите ми се закопани, нема шанси да ми ги врати некогаш, не ми е мене за тие 50 денари ама ете 50 по 50 по некоја груба проценка ми должи околу 300 денари. Ама завршено не позајмувам повеке, не сум јас тука спонзор да и купувам за јадење и кафе, а кога ке излезам со дечко ми да немам |(
     
  16. Ellena07

    Ellena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    12
    Имам позајмувано и ден денес позајмувам на другарките...
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Досега немам земено, не не би ми било срам да побарам доколку ми дојде нож под грло.
    Инаку многу пати имам давано на другарки кога ми побарале.
     
  18. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    позајмувам само од брат ми една другарка која знам дека и да закаснам еден ден нема да ме озборува а како се имам зезнато на една другарка и дадов 5000 ден таа си се дотера за матурската а ја си се простив од парите еве скоро година помина таа ни а ни б за парите ко и спомнам само ја менува темата еднаш и се развикав па ми вика што сум и ги давала лом не направи и фатив ја оставив и деф таму на чест нека и се парите срамота е само нз како не и е срам и др ми се жалеле од нејзе после мојата случка како и давале париа не ги вратила.ама секаков народ постои за ЖАЛ :^)
     
  19. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Јас да му позајмам на некој пари може, не ми е проблем, ама јас ретко барам пари од некој т.е. одбегнувам да барам оти после мош ќе се заборавиш, па на другиот незгодно му е да ти ре4е, зна4и ретко позајмувам од други, а кога позајмувам во најкраток можен рок ги враќам...
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога на некому му требало и ми побарал сум позајмувала, некогаш на другарки кога ќе им требат сама се нудам да им позајмам и нормално си очекувам да ми ги вратит иако за 20 денари ако се во прашање немора да ми ги враќаат.
    Инаку многу ми е незгодно да барам пари на заем. :wasntme:
    Не знам зошто ама :fubar: пре би да стојам гладна да не купам за јадење него ли некому пари да барам, а инаку ако земам некогаш обавезно ги враќам.
    Сум немала потреба да барам поголема сума нити некој побарал од мене и се надевам дека нема ни да имам потреба да барам.