1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поздравување со бакнување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 8 септември 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Денес, врвот во еволуцијата на поздравувањето претставува бакнувањето.
  Дали го претпочитате тоа?
  Нешто ептен на мода излезе, луѓето се бакнуваат дури и при најобичен поздрав!

  Мене ептен ме нервира, кога ќе ме зацуливаат некои стари баби, роднини, особено оние жестоки бакнувачи кои мора да те бакнат точно три пати!
   
  На Liebe.Love му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  129
  Лелее ме потсети сега на една далечна роднина на баба ми која си имаше два проблема: првиот, мноогу непријатен здив (можеби и не по нејзина вина :?: ) и второ, и покрај првото, мноогу сакаше кога се поздравува со некој да го испочитува обичајот со три бакнежи, и тоа од оние сочните, па после да не можеш да престанеш да си бришеш образ. :lol: Е сега замислете комбинација од овие два проблема, :worried: или подобро немојте :lol: .
  Се сеќавам дека кога ќе спомнеше баба ми дека она и доаѓа на гости, јас се криев каде ќе стигнев за да не мора да ја добијам таа доза на љубов и куртоазија. :x
   
  На Alesii и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 3. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Анфејтфул браво за темиве, алал да ти е :clap:
  Инаку и мене ми многу глупаво ова со бакнувањево. Денес сите го правиме тоа, сме се знаеле - не сме се знаеле, сме се сакале - сме се неќеле - сите! Некако како во мода да е, да се ракуваш е реткост. Го практикувам, но се поретко, се трудам да си ја искоренам таа навика. Ај за со родниниве, како било, ако се немаме видено подолго време - ок, ама пак со сите? Демек, толку се сакаме |( Особено ми е глупаво кога ќе се поздравиш со некоја другарка/другар и кога и тие што се со неа/него ќе те избацат, изгушкаат, леле мајко, а никогаш или здраво не велат или се знаеме, а не се познаваме. Е тие ме нервираат или кога некои напасти ќе ти се обесат и ќе те " залапаат" в образ толку силно што ќе ти направат " шливка"
   
 4. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Не знам од каде излезе ова шлапкање со секој |( . Со некој што навистина не сум го видела долго време или ми е близок, да, ќе се поздравам така. Не претпочитам да се поздравувам така со другите.
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Стварно е глупава работа и не знам од кога почнало ова.
  Можам ајде да разберам со роднините. Пак поблиски се, а и не се гледам секојдневно со нив. Ама со другарките и другарите? |(
  Се сеќавам кога имаше грип, птичји, свински или незнам каков, дедо ми ми урлаше да не се поздравувам така со сите. На што личело тоа, ширење зарази, бла бла... и си реков ај што има врска,и престанав да се поздравувам така. И сите ќе дојдат да се поздрават јас само здраво и толку. Луѓево ме прашуваа што тие? Лута да не си? Зашто не се поздравуваш? :|
  И почнав пак со сите гушки и бацки... лигавење до бескрај со луѓе што ми значат и уште полошо, со луѓе што не ми значат, ниту ми се другари.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Ако нешто вистински ме иритира, тоа се средношколци во градски автобус. На првата станица со мене се качуваат две, тие веќе надвор се испошлапкале. На втората уште три и почнува колоната на бакнежи и целивање. Мислиш 100 години не се виделе, секоја со секоја. Тоа нема место да стоиме, они да се бацеле. |( На третата станица се качуваат неколку машки, ај викам овие сигурно не го прават тоа, мислат дека е сељачко, кога еве ти и они со секоја таму што се наредиле. Глупости, ми се оди да им ја треснам на сите по една.

  Јас се бацувам со другарка ми кога ја немам видено повеќе од 3-4 дена и тоа само на доаѓање. На одење не, си мафтаме само за чао. Многу ме нервира тоа, да не почнам пак за поздравување со роднини, до три пати. Најсмешно ми е кога јас пружам рака за поздрав, ама они те влечат да се шлапнеме 3 пати, и ем се целиваме ко луди, ем со рака се поздравуваме. :D Која доба сме, алоооо!!!!

  Лоша навика, не знам како да им појасниш на луѓето дека не сакаш шлапосување со секој. |(
   
  На LittlePinky, senza.parole и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.660
  Допаѓања:
  196.334
  Пол:
  Женски
  Станало мода, Трендафилче, тоа ти е :lol: јас не паметам дека ние правевме вакво нешто во средно школо. Изгледа бабите ги научиле :lol: шегата настрана, мене ми пречи. Да, ќе го направам тоа со некој што многу ми значи, со некој со кој не сум се видела долго време, а мразам кога некој што го гледам првпат очекува така да се зашлакаме. Па уште онака сочно - а не, од кај да знам што носи во себе, па да ме шлака мене по лицето. А порано знам дека така правеле, обичај ли, традиција ли, не знам... ама кога видов во Струмичко дека во уста се бацуваат три пати (сите, без исклучок) - ми идеше да повратам :puke: мислам, почитувам традиции, ама се си има граница.
   
 8. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  339
  Порано нон-стоп се поздравувамв со бакнување.некој прв пат ќе го видам во животот и ме бацува и мене ,глупости.Сега сосема го одбегнувам тоа.Се поретко гледам да се служам со тој поздрав.Многу ми е подобро да пружам рака.А и похигиенски е ,сега има секаков народ(со алергии,инфекции,настинки,вируси....бла бла бла)
  Значи сосема сум ЗА ова да се отфрли.
   
 9. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Практикувам бакнување со личности кои ми се блиски и со кои несе видувам баш секој ден.Навистина е глупо како што кажа Трендафилка на секое видување средношколките неможе да се изнабакнуват само.Ми е глупо и тоа со некоја особа сега сум се видела,па кој знае кога и не ми е нисто посебно блиска и нареден пат кога ќе ме виде ке ме гуска и бакнува...навистина глупо.Еве со другарками со која сум навистина блиска и се видувам секој ден не се бакнуваме,се бакнуваме кога подолго време намаме се видено.И нормално тогаш следува прегратка и три бакнежи. :*
   
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Јас сакам да изгушкам и да бакнам некого со кој сум си блиска, или пак се немаме видено долго време, нормално дека не се цмокаш со секој и секогаш :) ама општо ми се допаѓа таа навика, убава е и топла, покажува емоции и блискост меѓу луѓето.
   
 11. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  Сметам дека е во ред ако подолго време се немаш видено со некои блиски роднини, другарки... ама ај сеа секој ден се гледаме и на факс и сегде и да се шлапаме секој ден? Јас не го правам тоа, како прво не ми дошло до некого да го бацувам секој ден во образ, ко второ е нехигиенски, а трето да не кажувам коа ќе дојде некој несреден не се измил од сабајле и ќе не види сите чекаме пред училна и ќе го фати редот со сите mwa mwa mwa .... буквално ко да не видел девојчиња па толку му е мерак секој ден да ги бацува па уште и си дозволува раката да ти ја стави на половина или на врат, ма дааај демек многу не поштува па дане баци... :@, исто ми е непријатно да се бакнувам во образ со другари на дечко ми па им пружувам рака... дај нека се исфрли оваа навика, се мислам дека од шпанскине филмови дојде, која друга нација се бакнува толку секој ден со сите шо ќе ги сретнам на улица...
   
  На BV87 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. verolinka

  verolinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  6
  Ова ми е толку дебилско |(
  Се поздравувам не велам не,ама со граница.Не му се фрлам на секој еден да го цункам....Се бакнуваат мислиш демек многу се сакаат.А после следува една |( ваква фаца....
  Мразам кога некоја што ни ја знам нити познавам ми налетува и шљап.....
  А уште по иритирачки е кога ќе видам како и машките меѓусебно се поздравуваат на овој начин! Одвратно!
  Сега тие што не сакам да ме бакнуваат им велам дека ми излегува нешто на лицето,па другиот пат нема да има цунки....
   
 13. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.321
  Допаѓања:
  5.836
  Јас на сите гости ќе им подадам рака и по еден бакнеж и крај. Нема тука лигавење. Мразам кога некој ќе ме зашљапа, па после да не можам да се добришам. :puke:
   
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.423
  Допаѓања:
  22.070
  Доаѓа од шпанските серии ;) Таму сите се бакнуваа и ние нормално да ги имитираме...

  Инаку порано се поздравував така, ама од кога бев една година на страна и сфатив како сите си почитуваат приватен простор и не се ни ракуваат, туку викаат здраво само си ја прифатив таа навика и сега така правам. Кој сака нека се лути. И дечко ми во право е кога вика *ее кој се нема да те баци по образ, па јас после како сите да нив да ги бацам преку тебе :| *
   
 15. Aurelia-Aurita

  Aurelia-Aurita Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  40
  Тоа шо се дешава во Струмица е циркус. Мене искрено ми е глупаво ова бакнувањето, и го практикувам само со роднини (затоа што морам), и со луѓе што не сум ги видела некое време. Во Струмица одам на музичко, и многу ми пречи коа ќе се изредат сите. Како прво, не е хигиенски, а и изгледа просто. Ама ајде, така останало..
   
 16. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Избегнувам да го применувам колку што можам. На училиште кој како иде се поздравува во образ и замислете како изгледа ко ќе дојдеш последен и одиш со 30 да се поздравиш. Но сепак најглупаво ми е кога некој роднина што првпат го гледам се поздравува со мене 3 пати во образ :tmi: зарем тоа е неопходно :^)
   
 17. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас ова не го практикувам никако,воопшто.еве ке кажам еден пример:за нашата свадба,кога седиме како пред врата во хотел,доагаат луге да се сликаат и поздравуваат,верувајте незнам колку луге поминаа,и со сите бацнувај се :puke: некои беа пијани,пушачи,испотени,нечисти,ипудросани секакви :D вечерта ккога дојдовме дома ми излегоаа два големи херпеси и уште како мали лузнички ми се познаваат :x од свадбата не практикувам бацнување,не давам козметики,посебно сјај за усни :) едноставно може ретко да ми се случи вакво поздравување,ако ме стргаат за рака :D
   
 18. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.700
  Пол:
  Женски
  Мене ми е многу глупо и практикувам да не го правам. Така се поздравувам со многу блиски личности и личности што ми се драги а не сум ги видела долго време. МНогу ми е глупо не сум видела некој со години и сега ајде ќе се бакнеме ко кој знае колку да сме блиски. И на свадба никогаш не ги бакнувам невестата и младоженецот зошто доволно ги шлапаат тој ден :D
  Пред некоја година бев во село во Куманово кај некои пријатели и кога не пречекаа сите не изнабакнаа ама имаше една баба леле проба во уста да ме бакне ама беше многу лигава, се разбира се потргнав па добив три сочни бакнежи во образ :puke:
   
 19. Macckata

  Macckata Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Тоа е толку глупаво што неможе да се опише, во денот еден ист човек го сретнуваш на пример 5 пати и 5 пати го бакнуваш, како да се намате видено кој знае колку години-глупости. А и оние попаметните луѓе ни кажуваат дека тоа пренесува и разни бактерии но никој не ги слуша, а потоа кога ќе и се појави некоја кожна болест се чудат од кај и е ... Избегнувам такви глупости и си го чувам моето лице убаво и избегнувам бакнувања со пријатели- како поздрав
   
 20. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Со некоја другарка што се немам видено долго време се поздравувам и се бацувам . Мрзам да поминувам во школо и сите да ги изнаредам и да ги бацувам . Повеќе од доста ми е што ги глеам секој ден , па секој ден и да ги бацувам ли ?!И престанав и годинава ретко , која ми пријде со таа така се поздравувам . Иначе си викам здраво , што правиш :D