1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поими на буква...

Дискусија во 'Канта' започната од Vitorija, 11 јули 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Река, Езеро, Град/Село, Држава/Континенет, Животно, Растение (овошје, зеленчук), Збор, Јадење, Име (машко и женско)... Се по редослед на таа буква која ќе ви следи :) Пр.
  Амазон, Атина, Австрија, Африка, Антилопа, Алое вера, Ананас, Афион, Авионче, Алва, Аце и Ана :)
   
 2. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Брегалница,Битола,Боранија,Був,Боровница,Бојана,Борјан,Баклава,Бастун...
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Вардар
  Велешко
  Виена
  Виетнам
  Вепар
  Вишна
  Вретено
  Вешалица
  Виктор
   
 4. MarcheloGirl

  MarcheloGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  13
  Река, Езеро, Град/Село, Држава/Континенет, Животно, Растение (овошје, зеленчук), Збор, Јадење, Име (машко и женско)...

  Ганг, ..., Гевгелија, Габреш, Германија, ......, Глушец, Грав, Граматика, гулаш, Гоце, Гордана
   
 5. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Река, Езеро, Град/Село, Држава/Континенет, Животно, Растение (овошје, зеленчук), Збор, Јадење, Име (машко и женско)...

  Дрим, Дебарско, Дебар, Добрево, Данска, Делфин, Дрво, Диња, Домат, Ден, Диња во пита :D Дејан, Дивна.
   
 6. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.101
  Пол:
  Женски
  Река, Езеро, Град/Село, Држава/Континенет, Животно, Растение (овошје, зеленчук), Збор, Јадење, Име (машко и женско)...


  Ѓердап,......,Ѓаковица,..........,Ѓепард, Ѓумбир,Ѓубре,Ѓувеч, Ѓорге :D
   
 7. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Еуфрат, Ерово езеро, Едмонтон, Ерменија, Европа, Еребица, Еукалиптус, Есенција, .... , Ева
   
 8. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Река, Езеро, Град/Село, Држава/Континенет, Животно, Растение (овошје, зеленчук), Збор, Јадење, Име (машко и женско)...

  *На Ж.
  Река - Жтачка река (таква најдов на нет хахаха :D), езеро нема, град нема, село Жерви, држава нема, континент нема, животно - Жаба, растение - Жито, збор - Желба, јадење - не ми текнува на ж, име - Жаклина :)
   
 9. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  З

  Река /
  Езеро /
  Град/Село - Загреб
  Држава/Континенет Занзибар
  Животно Зајак
  Растение Зумбул
  Збор Заб
  Јадење Зелка
  Име Здравко
   
 10. KatWonderland

  KatWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Ѕ- нема :^)
  И

  Река-Ибица( не сум сигурна)
  Езеро-/
  Град-Истамбул
  Село-Илинден
  Држава-Ирска
  Континенет-/
  Животно-Игуана
  Растение-Иглолисно дрво
  (овошје, зеленчук)-/
  Збор-инка
  Јадење-/
  Име (машко и женско)- Ивана и О=Игор
   
 11. pupymor

  pupymor Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  2
  Река-Јанг ценк јанг(ваљда така беше)
  Езеро-не знам
  Град-Јајце
  Село-Јегуновце
  Држава-Јапонија
  Континенет-Јужна Америка
  Животно-јазовец
  Растение-јавор
  (овошје, зеленчук)-јагода
  Збор-јорган
  Јадење-Јавнија
  Име (машко и женско)- Јане и Јана
   
 12. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  180
  Крива река, Кимско езеро, Кочани, Кучково,Кампучија,Куче,Костен,Кива,Кревет,Компир манџа, Кико и Кате
   
 13. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  1.049
  Буква Л
  Река Лаба
  Езеро Лох Нес
  Град Лондон
  Село Липково
  Држава Либија
  Животно Лав
  Растение Лимон
  Збор Лето
  Јадење Леќа
  Име Лена
   
 14. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Кај мене ми се најде љ??!! :D Ај ќе преминам на следната буква бидејќи ништо не ми текнува на љ :D
  Буквата М
  Река Морава
  Езеро Мавровско
  Град Москва
  Држава Македонија
  Животно Мачка
  Растение Молика
  Збор Маица
  Јадење Макарони
  Име Магдалена
   
 15. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.713
  Пол:
  Женски
  Река-Нил
  Град-Ниш
  Село-Нежилово
  Планина - Ниџе
  Растение - Нане
  Животно - Носорог
  Предмет - Несесер
  Име - Никола
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.