1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поим другарка/пријателка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 19 мај 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Поимите другарка/пријателка, како ги дефинирате,според вас која е разликата, и што сваќате под поимот другарка, а што под поимот пријателка?
     
  2. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.742
    Ја под поимот другарка сваќам некој најблизок кого можам да му се доверам. А под пријателна онака, само дружење без доверување..:D
     
    На Ingvild му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Другарки ми се оние со кои скоро секојдневно се гледам или слушам, со кои се договарам за излегување и слични работи, а пријателки ми се оние со кои се поздравуваме и чат-пат пиеме заедно кафе пропратен со бош муабет :)
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. femtinka

    femtinka Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    drugarka e licnost so koja mozes da spodeluvas pointimni momenti od tvojot zivot so koja ednostavno se imas povrzano na takov nacin a prijatelka moze da bide i nekoja devojka sto ke ja vidam na ulica od odamna ja znam i ke si napraam muabet na ulica so nea kako si sto pravis sto ima novo...
     
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Другарка онаа што секогаш е со тебе што секогаш и кажуваш добри и лоши работи а пријателка онаа што имаш едно здраво како си итн :) ништо повеќе.
     
  6. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Кога бев помалечка моите другарки си ги викав другарки а на мајка ми другарките-пријателки :D ко демек поголеми и таков ми беше зборот тогаш,никој меѓу себе не се викаше пријтелката таа и таа седи до мене во клупа.Смешно е. :D И така ми останало,инаку мене сега како поголема ми се слични тие поими,како сакаш кажи ама човек од доверба да е,другар.Пријател.Д сеим. :)
     
  7. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Пријателка е некој подалечен, можеби од факултет, можеби од работа, познаник итн со кој сте во добар однос но не му кажувате којзнае какви работи за вас или да имате интимен разговор.
    Другар е некој со кој и без зборови се разбирате, секогаш ви го чува грбот, совети и разни тајни споделува со вас. Знаете многу работи еден за друг.
    Штета што овој вториот вид е се пореток.
     
    На Ingvild му/ѝ се допаѓа ова.
  8. The.Princess

    The.Princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    146
    Како другарка сфаќам да биде во добро и во зло со тебе, да те смее и заедно да правите се, лудости, да разговарате постојадо и мноогу да се дружите.. А за пријателка мислам дека треба да те советува и да и ги кажуваш сите свои тајни..
     
  9. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ... :^) ...........за мене голема разлика... :^)
    ,, :D ,другарка според мене е жена со која се дружам повремено.по потреба или повод...
    ...пријателка е личност со која делам тајни,ми е морална и финансиска подршка,секогаш е со мене и во арно и во лошо..... :hai:
     
  10. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Хмм мене па некако обратно ми е другарка ми е нешто поблиско,додека пријателка ми е само онака нешто како другарка со која не споделувам тајни
     
  11. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Пријателка-девојка за дружење и забава,тие ни се најчести во животот.
    Другарка-девојка на која можеш да ѝ се довериш со се!Која е рамо за плачење,те поддржува во се и ти ги дава тие мили и другарски совети,со кои не сака да те повреди за да не го направиш погрешното.Другарките(најдобрите) се најректите луѓе во нашиот живот. :)
     
  12. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    За мене другарка е некоја со која ги споделувам тајните, секогаш е тука за мене и во добро и лошо, а додека пријателка е некоја со која сме само на здраво :D
     
  13. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Другарка е некој кој ти е близок, можеш да му кажеш се и секогаш ќе ти помогне кога ти е потребно.
    Пријателка некој кој го познаваш, но не сте блиски и само си „правите лице“ кога ќе се видите.
     
  14. Queen-K

    Queen-K Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    8
    Другарка е онаа која е тука да ти помогне, да те ислуша и поддржи. Онаа во која ќе имаш намногу доверба и онаа на која можеш се, буквално се да и кажеш. А пријателка е онаа со која имаш едно здраво, не толку длабок муабет, некоја школска на пример.. :D
     
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Поим другарка/пријателка претставува нешто кое во денешно време е многу ретко! ;)
     
  16. style-girl

    style-girl Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Под поимот другарка подразбирам таа која што ми помага која ги чува моите тајни а пријателка онаа која што само се дружам :D
     
  17. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Под другарка подразбирам со некоја која можам да бидам блиска и да се дружам а,под пријателка онака поздрав и по некој муабет :D
     
  18. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Другарка- поблиска личност со која се поминува повеќе време, со која може да се зборува за се и на која најчесто се доверуваме. За жал, многу ретки личности, поради што побројни се пријателките, познанички со кои може но и немора редовно да се дружиме и муабетиме.
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.118
    Допаѓања:
    76.397
    Пол:
    Женски
    За мене другарка претставува поблиска личност од пријателка, личност со која се минува повеќе време и се споделуваат повеќе нешта.
     
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Другарка е блиска личност, со која се поминува повеќе време заедно, се споделуваат заеднички моменти, излегувања, дружби, најчесто другарката е на иста или приближна возраст со нашата, обично другарството е поинтензивно, а често и подолго трае, а додека под поимот пријателка подразбирам личност со која се знаете, повремено се гледате, поретко во секој случај, може и да не е на иста или приближна возраст, се запознавате под сплет на околности и немате некоја преголема близина.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.