1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поим другарка/пријателка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 19 мај 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Поимите другарка/пријателка, како ги дефинирате,според вас која е разликата, и што сваќате под поимот другарка, а што под поимот пријателка?
   
 2. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.315
  Допаѓања:
  16.770
  Ја под поимот другарка сваќам некој најблизок кого можам да му се доверам. А под пријателна онака, само дружење без доверување..:D
   
  На Ingvild му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.557
  Другарки ми се оние со кои скоро секојдневно се гледам или слушам, со кои се договарам за излегување и слични работи, а пријателки ми се оние со кои се поздравуваме и чат-пат пиеме заедно кафе пропратен со бош муабет :)
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 4. femtinka

  femtinka Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  drugarka e licnost so koja mozes da spodeluvas pointimni momenti od tvojot zivot so koja ednostavno se imas povrzano na takov nacin a prijatelka moze da bide i nekoja devojka sto ke ja vidam na ulica od odamna ja znam i ke si napraam muabet na ulica so nea kako si sto pravis sto ima novo...
   
 5. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Другарка онаа што секогаш е со тебе што секогаш и кажуваш добри и лоши работи а пријателка онаа што имаш едно здраво како си итн :) ништо повеќе.
   
 6. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Кога бев помалечка моите другарки си ги викав другарки а на мајка ми другарките-пријателки :D ко демек поголеми и таков ми беше зборот тогаш,никој меѓу себе не се викаше пријтелката таа и таа седи до мене во клупа.Смешно е. :D И така ми останало,инаку мене сега како поголема ми се слични тие поими,како сакаш кажи ама човек од доверба да е,другар.Пријател.Д сеим. :)
   
 7. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Пријателка е некој подалечен, можеби од факултет, можеби од работа, познаник итн со кој сте во добар однос но не му кажувате којзнае какви работи за вас или да имате интимен разговор.
  Другар е некој со кој и без зборови се разбирате, секогаш ви го чува грбот, совети и разни тајни споделува со вас. Знаете многу работи еден за друг.
  Штета што овој вториот вид е се пореток.
   
  На Ingvild му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The.Princess

  The.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  146
  Како другарка сфаќам да биде во добро и во зло со тебе, да те смее и заедно да правите се, лудости, да разговарате постојадо и мноогу да се дружите.. А за пријателка мислам дека треба да те советува и да и ги кажуваш сите свои тајни..
   
 9. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  118
  ... :^) ...........за мене голема разлика... :^)
  ,, :D ,другарка според мене е жена со која се дружам повремено.по потреба или повод...
  ...пријателка е личност со која делам тајни,ми е морална и финансиска подршка,секогаш е со мене и во арно и во лошо..... :hai:
   
 10. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Хмм мене па некако обратно ми е другарка ми е нешто поблиско,додека пријателка ми е само онака нешто како другарка со која не споделувам тајни
   
 11. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Пријателка-девојка за дружење и забава,тие ни се најчести во животот.
  Другарка-девојка на која можеш да ѝ се довериш со се!Која е рамо за плачење,те поддржува во се и ти ги дава тие мили и другарски совети,со кои не сака да те повреди за да не го направиш погрешното.Другарките(најдобрите) се најректите луѓе во нашиот живот. :)
   
 12. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  За мене другарка е некоја со која ги споделувам тајните, секогаш е тука за мене и во добро и лошо, а додека пријателка е некоја со која сме само на здраво :D
   
 13. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Другарка е некој кој ти е близок, можеш да му кажеш се и секогаш ќе ти помогне кога ти е потребно.
  Пријателка некој кој го познаваш, но не сте блиски и само си „правите лице“ кога ќе се видите.
   
 14. Queen-K

  Queen-K Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  8
  Другарка е онаа која е тука да ти помогне, да те ислуша и поддржи. Онаа во која ќе имаш намногу доверба и онаа на која можеш се, буквално се да и кажеш. А пријателка е онаа со која имаш едно здраво, не толку длабок муабет, некоја школска на пример.. :D
   
 15. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.593
  Пол:
  Женски
  Поим другарка/пријателка претставува нешто кое во денешно време е многу ретко! ;)
   
 16. style-girl

  style-girl Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  0
  Под поимот другарка подразбирам таа која што ми помага која ги чува моите тајни а пријателка онаа која што само се дружам :D
   
 17. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  1.407
  Пол:
  Женски
  Под другарка подразбирам со некоја која можам да бидам блиска и да се дружам а,под пријателка онака поздрав и по некој муабет :D
   
 18. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Другарка- поблиска личност со која се поминува повеќе време, со која може да се зборува за се и на која најчесто се доверуваме. За жал, многу ретки личности, поради што побројни се пријателките, познанички со кои може но и немора редовно да се дружиме и муабетиме.
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.294
  Допаѓања:
  77.377
  Пол:
  Женски
  За мене другарка претставува поблиска личност од пријателка, личност со која се минува повеќе време и се споделуваат повеќе нешта.
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Другарка е блиска личност, со која се поминува повеќе време заедно, се споделуваат заеднички моменти, излегувања, дружби, најчесто другарката е на иста или приближна возраст со нашата, обично другарството е поинтензивно, а често и подолго трае, а додека под поимот пријателка подразбирам личност со која се знаете, повремено се гледате, поретко во секој случај, може и да не е на иста или приближна возраст, се запознавате под сплет на околности и немате некоја преголема близина.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.