1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покани за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од Mireto, 29 ноември 2009.

  1. 42195

    42195 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    8
    Убаво изгледаат поканиве со восочен печат, ама многу се незгодни ако мораш да го скршиш печатот за да ја прочиташ поканата. Потоа изгледа ружно оној дел каде имало печат.
    Затоа избери некоја варијанта да не мора да се крши печатот.
    Нешто слично има на овој линк
    http://www.deltapres.com.mk/product-cat ... ani/page/7
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Оваа покана многу ми се допаѓа, младенците сами ја изработија, во епруветата ставија камчиња,на неа убава машна, во натре хартијата во печатница си ја направија, со цветови...и во картончето што виси пишува до кого и бр. на маса
    Ја сликав поставена до украс нагелче зошто така убаво можев да ја сликам
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC00089.jpg
      DSC00089.jpg
      Големина на фајлот:
      202,2 KB
      Прегледи:
      501
    • DSC00090.jpg
      DSC00090.jpg
      Големина на фајлот:
      192,9 KB
      Прегледи:
      499
    • DSC00091.jpg
      DSC00091.jpg
      Големина на фајлот:
      121,2 KB
      Прегледи:
      500
    На Gmai, elcezelce и maca99 им се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Имам спомнато дека сакам едноставни покани, пред се затоа што сакам сама да си ги направам. Знам дека би уживала во тие моменти :$ Затоа еве од мене уште неколку идеи кои би можеле сами да ги реализирате
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ако имаш мала свадба, некако може да се реализира, ама на свадба со над 100 гости ќе имаш живци да правиш толку покани во сета таа гужва, со сите тие други обврски? Јас би немала живци, првите 20 би ги направила, после ќе ме фати нервоза. Сепак не се прават на две - на три. Би требало сите исти да испаднат, и не само на бел лист хартија пиши и тоа... сепак мора да има лепење, сечење... :)

    Да не бидам офф..
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Другарка ми имаше околу 400гости и морам да ја пофалам зошто и покани и се друга сама си направи, смирено, полека, за два месеци се си спреми.
    Не е некоја филозофија, со оглед на тоа дека имам искуство со вакви работи , знам дека можам да ги направам и тоа со цел ќејф :)
    Верувај се е лесно ако си фатиш со време, а и кога се мисли на 200гости , всушност ти требаат околу 100тина покани(нели де една фамилија од 4 луѓе= една покана)
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    meU дај сликај ја поканата од другарка ти, да видиме-идеа за самоизработка, имам и ја 2 покани што се само изработени, едната ја сликав неколку поста претходно е, а другата баш ќе ја сликам,исто така другарка ми што викаш ти 400 гости имаше а сепак сама си ги направи.
     
  7. IiVvIii

    IiVvIii Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    7
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  8. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    јас гледав нај-едноставни покани во Маровка па чинат 27 ден и 31 ден , јас дефинитивно сама поубави ќе направам за помалку пари, еве пишете на пример колку чинела вашата покана
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Јас уште немам видено никаде покана како мојата, ни вака по луѓе :lol: , нит по интернетов, имено сама ја смислив, а ја изработија во делта прес, на онаа тенка хартија прозирна, а4 формат имаше многу бледа слика од нас двајца, значи сликата беше колку цел лист и беше бледа многу, а сепак убаво се гледаше кога ќе ја навалиш, врз неа беше текстот, кој беше нешто во стилот, мирно море или бранови...тананана...ние сепак решивме да пловиме...ќе ни биде драго да сте дел од почетокот на животната пловидба, не беше вака, многу беше добро скоцкан текстот, можете таму да го побарате го има, и сите го коментираа текстот долго после свадбата, тоа беше во ролничка свиткано, со прстен, и ставено во сандаче, моето бордо, на мажот ми тегет, и знам дека сите беа пријатно изненадени од поканите...знам на зет ми некој колега му имаше речено, а и ти си на свадбата со убавите покани :lol:
    Еве ви една идеја, и да, една беше 80, или 90 денари, ич не се сеќавам, ама тоа дека печатевме поголема количина од вообичаено, инаку ни рекоа ќе биле 115, плус, нели, им ја оставив идејата :D
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    enca.69 според ова што го збориш, мислам дека имам видено нешто такво :)
     

    Прикачени фајлови:

  11. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    ^^^
    Да таква беше, туууууууууф јас се радував немав видено до сега таква :lol: , ама сликата беше многу поубава, на цела јас и он, без некоја ваква позадина, тука ич не ми се допадна, ама тоа е веќе друга работа, инаку да 90% таква беше, не се гледаше толку сликата, туку беше направена кога ќе ја навалиш на страна, како едни честитки тогаш се гледаше убаво и јасно, а инаку се гледаа шари а не можеш да приметиш што е ;) :)
    И морав да редактирам, многу помалце текст имав , не изгледаше вака како лист од книга :lol: и поубав квалитет на слика, оваа додуше не ми се допаѓа :lol:
    Сеси, не јас не сфатив за прстените, не ми беа такви, беа хартиени, дебели, исто борди како кутијата и како буквите на текстот кај мојата, и беа како со печати на средината :D
    Објаснив некако :D
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А прстените какви беа :wasntme: ? Мене ми е чудно малку прстен на покана :tmi:
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ете слика на претходната страна, како што била свиткана поканата во прстенот била ставена - барем така разбрав.
    енца ако имаш слика стави :)
     
  14. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Видов, ама мене тоа ми е чудно, какви се прстените, мислев од што материјал и што ќе прават со нив гостите :wasntme: ?
    Не сум многу по овие работи, па затоа ми е чудно, и не би го избрала никогаш.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    ете во едит ви пишав, во случај да не видите ;) :*
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ааа сватив какви прстени енца

    инаку овие прстени се пластични, или метална бижутерија - има 2 вида
    па гостите(жените можат и на рака да си го стават), инаку најверојатно за украс , спомен од свадбата си го чуваат
     
  17. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Еве од мене нешто!:)
    [​IMG]
    http://weddinginvitations-online.com/wp-content/uploads/2009/12/butterfly-wedding-invitations-
    294x300.jpg

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Еве јас да си кажам дека несакам многу шарени покани,со напнати бои...едноставно да биде но убаво. :angel:
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
     
  19. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Феминки колку пари се движат поканите за парче?која е нормална - средна цена?
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.027
    Цените им се движат од 20 ден најобично картонче па нагоре.Тие што ми се допаднаа беа по 40,50 па и 70 ден.Искрено многу е!
    Ние најверојатно ќе ги одбереме Имиџ фото,кои ни даваат гратис покани.Ги разгледав поканите,беа сосем солидни.
    За текст не планирам многу да размислувам,зошто сакам најобично да е.
     
    На soncenceto.matea му/ѝ се допаѓа ова.