1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачена температура на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 14 јануари 2017.

 1. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Покачена температура на бебе

  Мојата ќеркичка има 2 месеци, тт и е покачена 37,7 мислам дека е многу малечка за парацетамол, незнам дали да и дадам :(
   
  Последна измена од модератор: 26 мај 2017
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  51.758
  Пол:
  Женски
  Многу е мало за да го лекуваш на своја рака. Носи го нека го прегледа педијатар и тоа веднаш. Вечерта обично состојбата се влошува повеќе.
   
  Последна измена: 14 јануари 2017
  На LadyC, Ivaivana, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Фала многу, пред малку се јавив на педијатар и ми кажа да и дадам 2,5 мл парацетамол ако покачи тт над 38. Јас и дадов на 37,8 ама не ги голтна 2,5 мл нешто и плукна. Ќе видиме колку ке намали тт
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.842
  Пол:
  Женски
  2,5 neli e mn za bebe od dva meseci
  Mojata na dve j pol godini tolku pie
   
 5. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Така ми кажа педијатар, сега и падна тт на 35,4 мислам нормално е толку да има тт. Среќа што не ги испи сите 2,5 мл нешто плукна, така да тоа што го голтна реагираше.
   
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  51.758
  Пол:
  Женски
  Многу мало ти е бебето. Не треба ни ти ни педијатарот да ја земате неговата состојба здраво за готово.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Страв ми беше да не качи многу висока тт и затоа и дадов, главчето и беше топло а рачињата и ножињата многу ладни.( мислам дека парацетамол не е мн штетен или грешам :( )
   
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Кога рачињата се ладни, тоа значи обично дека уште ке качува... моја препорака до 38.5 да даваш сируп ако е помалку не. Има 300 методи за намалување температура, не се плаши... Во пон ако не биде влошена состојбата одма крвна слика, црп, брисеви за да се дознае од што е таа температура, а ако качи повеќе денес утре да го носиш на дежурно некаде... Ваљда не е забче, малечко е за заби.. до душа знам неколку случаеви што на 2,3 месеци им извадиле забчиња :)
  @Joy само 2.5 далерон/парацетамол даваш? Нели блокмакс толку се дава, а далерон ми рекоа може дури и по 5-7мл на 15кг тежина...
   
  На Ivaivana и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 9. letters

  letters Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2014
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  560
  Јас се јавив на педијатар сега зошто и моево нешто качува. Ми рече понстан или далерон шируп ако качи над 37,5.еден месец сме. Искуства.?
   
 10. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  51.758
  Пол:
  Женски
  Обично покачената температура кај 2 мес. бебиња и помали е знак дека нешто се случува што не би требало и не треба да се третира со телефонски разговор туку со преглед. Да се преслуша на гради, да се направи крвна слика. Кога се ладни екстремитетите значи дека ќе качува температура или веќе има. Телото ја повлекува крвта од нив за да ги снабди главните органи кои се борат со болеста. Покачената температура кај поголеми деца и возрасни со општа солидна здравствена состојба не е страшна, туку симптом дека организмот се бори со вирус, бактерија или сл. кои се уништуваат единствено со повисока температура од темп. на телото. Во твој случај би се загрижила малку повеќе.
   
  На LadyC, kim.k, slobodka и 2 други им се допаѓа ова.
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.842
  Пол:
  Женски
  @mariz jas brufen davam
  Mojata nema kilaza za poveke
  Maksimalno sto sum dala e 3 ml brufen pri epten febrilna sostojba
   
  На LadyC и mariz им се допаѓа ова.
 12. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Сега и е намалена тт на 35,4 ако качи пак тт ќе ја однесам на педијатар, незнам дали да ја однесам сега на доктор со намалена тт ? :(
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  51.758
  Пол:
  Женски
  Сега ако се повторам ќе излезе дека те молам да си го однесеш своето дете на преглед.
  Останува твое расудување како родител.
   
  На PUPICA, joy1 и Ivaivana им се допаѓа ова.
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Ете тоа значи дека воопшто не било потребно да и дадеш сируп. Мајки никако ако има под 38.5 не давајте сируп. На моево на педијатар на 38 температура му дадоа сируп што јас никогаш не сум дала на таа температура, се давам дури 39 кога ке стигне зашто мојов качува многу висока... и кога дојдовме дома 35 со нешто му беше и беше ептен омалаксан, го топлев кај мене на гради замотано со кебенца. По 3 саати од сируп он ми качувал над 39, а сируп минимум се дава на 4ч. Кај бебе нормална температура е до 37, значи 37.7 не е за сируп...
  @Joy но нели бруфенот се дава два пати во 24ч, јас секогаш го комбирнирав те бруфен, те далерон (но бруфен два пати во 24часа по 2.5мл)... а далерон по 5мл... или не ти се случило толку време да држи температура?? После бруфен ако качи пак што даваш?
   
  Последна измена: 15 јануари 2017
  На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.842
  Пол:
  Женски
  @mariz davam cepce ako ne simne od brufenot.Ama najcesto pomina so prvoto lazice sirup.Poveke sirupi ne sum kombinirala vo eden den
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Јас па 4 дена еднаш комбинирав (facepalm) ама под 38 4дена тогаш не му падна ни со сируп... океј мислев да не грешам нешто јас :)
   
 17. mama31

  mama31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  242
  @mariz не грешиш, само што грешно ја означуваш @Joy, треба @joy1 хехее позз
   
  На joy1 и mariz им се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Имаш право :rofl:
   
  На mama31 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  420
  Пол:
  Женски
  Може да е знак за излагање на првите запчиња, ако уште не му се излезени.
   
 20. Ivaivana

  Ivaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Мамички да ве известам, вчера го носев моето 2 месечно бебе на педијатрија заради покачена тт 37,7 и ми препишаа бактрим сируп. Денеска ја носев кај матичната и ми препиша цефалексин и носал за носе затворено. Ми кажа да не давам бактрим. Две различни дијагнози за едно дете незнам кој сируп да и давам сега? Ако може ваше искуство? Матичната предложи и крвна слика да се направи после 5 дена откако ќе заврши со цефалексин.