1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачена температура на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 14 јануари 2017.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    А му даде ли далерон/бруфен за температура?
     
  2. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Да баш тој му го дадев. А не κашла не му е затнат носот. Самотемпеρатуρа има. Сега спие со тт
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Однеси го на лекар. Штом температурата не се симнува, тоа е знак дека има нешто.

    Ракија јас не би ставила на дете што има температура. Туширање само со млака вода (главата никако). Сируп Ефералган давам.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Многу ми е стρав незнам што да пρавам туκа во мојот гρад сегга ни бρза помош не наоѓаш ни ништо.
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Јас го практикувам следново. Ако после првото давање на сируп температурата не се симнува, децата одма ги носам на лекар. Чекам да дојде време до второто давање, па тогаш проценувам. Температура над 38 е сериозен знак. Утре сабајле обавезно на лекар. Можеби има црвено грло.
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    После сето тоа што си го направила, требало да симне. Ама како што кажа и членката над мене, носи го на лекар.
    Исто можеш да пробаш да го намачкаш со лимон на дланките, градите и грбот. И ова ми има помогнато за температура.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Помалиот син кога има толкава температура, знам дека грлото му е црвено. Уште од бебе го научив. Вториот ден кога пие антибиотик, температурата се намалува.
     
  8. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Етанол со вода измешај пола пола и со памук намачкај мокар да биде , грб - раце - гради и нозе намачкај така соблечен нека биде по памперс/гаќи и маиче ништо друго повеќе , а покриен со тенко чаршавче ако се стресе добро е ќе ја спушти одма тт и сабајле истуширај и на лекар , сигорно е црвено грлото само не знае да каже малото ..

    Етанол до сега само тоа практикувам за висока тт и Далерон 7мл (зависи колкаво е детето) пробај вака одма ќе спушти тт.
     
  9. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Спуштивме денесκа тт фала женичκи што обρнавте внимание. Јас бев со 39 тт цела недела и ми κажаа неκој виρус и детето κачи. Го мислееме оти од мене го фатило и затоа таκва паρаноја си напρавив. Ама он бутκа ρаци во устата κолба цуцла се што ќе му дојде и пρиметив оти е од забите. Отечени му се жлебињата гρејното се мачи плаче ама баρем тт нема веќе.
     
    На gjoker4e и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не е од забите. Кажи ми, цица ли?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Да цица јаде. Заплаκува на неκои моменти па се смиρува.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Тоа што вади заби плус е. Инаку тт му била од истото од кое ти си кренала тт, само што малото е заштитено плус со твоите антитела и затоа помалку и пократко го држи.
     
  13. marria

    marria Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Imate li iskustvo so sirup Ponstan ?
     
  14. Nelitirekov

    Nelitirekov Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Sovet ve molam.
    Kako da simnam temperatura kaj detece vo sluchaj koga sirupi ne pomagaat.
     
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Вински оцет на чорапчиња, туширање со млака вода ама главата не ја мокри, лимон премачкај на дланки, на грб и гради...
     
    На mal.ecka и stevemila им се допаѓа ова.
  16. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Ние од вчера 39 темп...се симнуваше само со блок мах ,но ноќта ни блокмах не помогна па и ставив плус чеп парацетамол после 3 саати од блокмах и се симна..денес во 8 и дадов блок мах а во 12 чепче и туширање но сеуште е 38... незнам колку може од сликата да се види и целото тело и се шари како да нема циркулација белимкругови со црвено модро околу нив..совет..нос не ни тече 7+ сме немаме заби уште а и не сака да јаде многу
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 15 јули 2018
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мајка однеси ја на дежурен, нека ја прегледаат за да се види од што качува температура, утре сабајле може да и земат брисеви и крв за проверка.
    Ваквата кожа може да е знак за дехидратација. Многу е жешко, а плус и детето има температура па постои голема опасност од дехидратација. Не знам дали цица, ако цица нуди ја почесто, ако не, давај течности цело време, не мора да јаде многу, битно е да внесува течности, вода, сокче, чајче било што... на сила ако треба давај, битно е да прима.
     
    Последна измена од модератор: 15 јули 2018
  18. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    3 и пол месеци сме. Има покачена температура 37.8 мерена ректално. Нема каде да се обратам кога стававме вакцина над 37.5 ми рече докторката парацетамол да давам. Поткаплува и носето му течи. Како да постапам до утре додека да го однесам на педијатар
     
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Пред едно 10 години во Гр за главоболка во аптека ми ги препорачаа таблетите. Па потоа една баба, настината беше и пиеше сируп Понстан. Кога и спомнав за таблетите ми рече ауууу никако многу се јаки. Таа ми кажа дека се за температури, за болки, за се. Ми рече што помалку да ги пијам. Мене од пола апче ми поминуваше јака мигрена. Да не објаснувам многу, знам неколку луге кои ги користат, но незнам дали и на децата ги даваат. Незнам ни што состав се. Ова моево е повеќе лаички одговор. Од паталец. :)
     
  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Naturel испод 38.5 не се дава ништо, многу пати ми имаат напоменато педијатри, а и вакцини кога сме ставале. Следи ноќва, ако качи над 38.5, тогаш дај парацетамол или далерон сируп. Настинало изгледа, со помин нека е што побрзо :hug:
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.