1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачена температура на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 14 јануари 2017.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Цефалексин се дава за настинка. За температура давај Далерон или Блокмакс.
     
  2. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Да знам, ви момент ја намалува тт од парацетамол, ама пак качува, за да се отстарани причината за покачена тт има две мислења
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Однеси го на специјалист. Јас така направив за помалиот син. Добро е да слушнеш и трето мислење.
     
    На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Фала многу, ако дадам во момент цефалексин јас мислам нема да штети. Дали имате давано на 2 месеци цефалексин ?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Да. На поголемиот син му давав Цефалексин на 2 месеца, а на помалиот откако се роди. Во болница ми го препишаа за настинка.
     
  6. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Фала многу :*
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Ne se dava za nastinka
    Nastinka e rasteceno nose,blaga kaslica i pominuva samo od sebe

    Cefaleksin e antibiotik.A antibiotik se dava pri bakteriski infekt,zhariste nekoe vo organizamot

    Duru i pri virusna infekcija antibiotik ne pomaga

    @Ivaivana drug pat ke si baras krvna slika.Vaka na slepo ne se true dete
     
    На sj *O*, irenadaniel, bella24 и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si utre ke I naravime proverka na krv, I ke vidime sto I e izvorot na tt.
     
  9. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Се надевам бепчето е подобро.:)
    Крвна слика се прави пред започнување со употреба на антибиотик да се види од каде потекнува проблемот и реалната состојба во телото. Антибиотикот го препишуваат како понатамошна "наводно" заштита од бактериска инфекција која може да се случи со ослабнување на имунитетот од вирусната инфекција и телото лесно може да закачи бактерија која не минува сама од себе.
    Лошо е тоа кај нас што веднаш препишуваат антибиотици со широк спектар без да се даде можност да се утврди што и како.
    Сите сме поминале низ тоа да еден лекар ти даде еден антибиотик, за да на наредниот ден друг ти вели веднаш да го смениш.
    Млада мама си и ќе ти треба период да го пронајдеш правиот педијатар. Барај со препорака и малку поголемо искуство.
    За понатаму да си знаеш температура од вирусна инфекција трае до три дена. Ако има и мала покачена температура повеќе од три дена, тогаш е нешто повеќе и не се третира дома со домашни лекови.
     
    Последна измена: 17 јануари 2017
    На ♡JLo♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Цефалексин,алмацин и било кој друг антибиотик се даваат како што кажа Јоу1 заради бактериски инфекции.
    Но некој бактерии се уништуваат само со одредени антибиотици па пожелно е да се направат покрај крвната слика и микробиолошки.
    Претпоставувам дека педијатарот има видено црвено грло инаку друго објаснување за цефалексин не гледам.
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Daleron sirup se dava spored kilaza ili starost na bebeto?
    Me zbuni doktorkata, mi vika spored tezina, a vo upatstvo pisuva spored starost.
    Nie sme 10,5 meseci i teski 8,6 kg.
    Sega stvarno neznam kolku i kako.
    @joy1 ili bilo koja mama sto znae.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.981
    Пол:
    Женски
    Како што пишува во упаството. Јас знам дека Ефералган иде по килажа, Парацетамол на Алкалоид оди по возраст. Иста е активната состојка, ама ќе да зависи од производителот. И бруфенот иде по килажа ако не се лажам.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Ova e daleron od krka. Vo upatstvo pisuva po statost pa taka i ke dadam ako dojde do potreba da se dade. Fala.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.641
    Пол:
    Женски
    Jas toj po kilaza go davam, a blokmaks po vozrast. Jas do skoro 5mg davav od Daleronot, a pedijatarot mi rece na 15kg tezina deka mozam i do 7mg :)
     
  15. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    A ne se pridrzuvase do upatstvoto, deka vo nego pisuva po vozrast?
     
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Јас далеронот го давав по килажа, бидејќи е крупен за возраста и пак не делуваше. Па ни рече педијатарот неофен да земиме и исто по килажа ни определи мл. А и за чепче исто, му ставав од 150 мг и за брзо качуваше пак, поради килажата, ме советуваше да земам од 300 па да делам да дојдело 180 мг. Мислам дека според килажа е подобро, има различни деца на иста возраст.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.641
    Пол:
    Женски
    Не, но по препорака од педијатар така давав, затоа што мојов е покрупен за возраста, има 15кг. Него ни 5мл не му симнуваат температура убаво, зашто кога качува, качува до 40+, едвај до 38 му паѓа и за три часа пак 39+ имал.. па поголема доза ми рекоа, односно 7мл. А Блокмаксот дека е појак, тој по возраст, 2.5 мл давам.. Ретко сум давала сируп (3-4 пати до сега кога имал до 40) затоа што ептен давам ако ете ти така му отишла над 38.5, дури и толку да има природно ја симнувам, тек тогаш ако отиде угоре давам сируп.
     
    На bella24 и slobodka им се допаѓа ова.
  18. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Прашав во друга тема некој бабин лек за симнување на темперратура покрај преглед и совет од педијатар, нели да им помогнеме на дечињата покрај соодветната терапија и да ви кажам имаше добар резултат следново: пченкарно брашно со оцет да се направи како кашичка и во чорапчиња симнува температура побрзо од далерон и блокмакс, стоеше 40мин кога го извадив цело беше суво брашното. Го споделувам ова овде може на некоја мамичка ќе и биде од корист.
     
    На Lolipop23, mariz и joy1 им се допаѓа ова.
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.300
    Пол:
    Женски
    Za paracetamol,na upatstvo pisuva spored vozrast,no licno mene vo bolnica me iskaraa. Jas davav 6-7 nekogas i 5ml,na 2god dete,i spagase,no i moeto e ponapredno pa mi rekoja deka moze i 10ml da davam. Tamu po tolku mu davaa.
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш со оцет на чорапчиња мислам полошо направив. Имаше температура околу 38.3, ама стапалцата топли, и за да не давам сируп пробав со оцет. Мраз му се направија стапалата веднаш и ми крена повисока.
     
    На milkica1 му/ѝ се допаѓа ова.