1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачена температура на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 14 јануари 2017.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Освен ако не се искака внатре е чепчето. Не може да го избутка, на ставање може да стисне газе ама поголемо дете.
    Чепчето делува многу брзо значи веднаш се топи, по моја логика.
    Мери температура и не го покривај многу бебето.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Daniwl

    Daniwl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    37 so 5 e normalna tempertura za bebe do 9 meseci
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
    Не знаев, а и педијатарот вчера не ми кажа. Повеќе ме фати страв зошто почна хистерично да брефта, како расипана плоча, 10 минути не можеше да престане, се вцрвени целата, си помислив некој напад да не е. Од страв претерувам, знам. Чепчето помогна, па ќе видиме.
     
  4. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki denes primivme vakcini za imunizacija, do sega nemame temperatura dali e mozno nokeska da se pokaci ili ne ?
     
  5. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    до 72часа, но ако не крене за 24 нема да крене, барем кај нас така било
     
    На Anculce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ние сме 8 месеци и вчера сабајле детето имаше температура 38 во газето мерена а под мивче 37,4.потоа дадов ефералган и лента против температура. Бевме кај матичниот педијатар и направивме крвна слика. Ни рече или мало вирувче или забче.Сношти под мивче имаше 38.4 и му дадов ефералган и лента и ноќта си спиеше супер до сабајле до 9 саатот немаше воопшто ништо. Потоа мерам под мивче 37.7 и ми беше страв да не крени повеќе зошто беше жешко на челцето и рачињата. По боди е само облечено, го ладам од време на време, мачкаме гел за запчиња. Иначе веселко е си јади.можи ќе одбие од почеток ама после си јади.... Се е во ред а има тт што мислите.?Матичната вели не паничи нема ништо но јас де плашам..... Тоа плачи јас со него. Немцата не гледам да се црвени или сл ми се чини дека од внатрешната страна видов како беличко ама не сум сигурна зошто не стој да ѓижу отворам усте да видам....
     
  7. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не треба да паничиш, малата моја се разболе прв пат на девет месеци, но качуваше тт на три до четири часа и ја траеше 2-3 дена. Едвај симнував, црп покачено, и дававме антибиотик. Сепак, тт е и мора да следиш цело време, туширај, течности многу и следи на спиење, обично тогаш знаат да качуваат повеќе. Не е за занемарување, ама штом не качува често и не доаѓа до висока, не треба да паничиш
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, бебе 3 месеци синоќа ми качи тт 38.2 испаничив и дадов парацетамол сирупче се спушти тт до 36.7 но за два часа повторно крена. Утрово бевме на педијатар рече вироза од некој домашен фатена најверојатно од свекор ми пред 3 дена беше неарен но немавме некој контакт. Крвна слика добра црп ниско. Докторката рече не било страшно до 38 да не давам ништо а после тоа парацетамол. Сега бебе варира од 37.5-38.2 кенкава е и поспана. Давам цице нон стоп кога сака. Искуство и совет што друго да правам освен туширања со млака вода и масирање рачиња ноџиња страв и паника имам прво бебенце и дека толку малечко
     
  9. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki, bebus ima tem od vcera ne mn visoka 37,7; 37,8 se jreva pa spagja od zabite gore mu e so mu rastat garant. Dali moze na ovaa tem da koristam od lepenkite i kade da mu gi lepam ( imam negde procitano ne bilo ubavo na glavceto )
     
  10. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    на глава лепам, а кога е вакцинирана на местото на боцканато
    туширај и давај многу течности, таа температура ќе падне и без сируп
     
    На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.795
    Допаѓања:
    4.983
    Пол:
    Женски
    Стави ги во фрижидер и на чело лепи. Јас и лепев навечер спиеше со нив. И сируп и дадов. Пројде за 2 дена.
     
    На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    како мерите температура на бебе?
     
  13. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    отсекогаш сум мерела со живин, имам и дигитален но мерам колку за споредба
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Најточно е со живин во газе. Или дигитален. Со бесконтактен на чело погрешно ми покажува барем мене.
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Лепенките сигурни сте дека на чело на бебе се лепат кога има температура??? Држат ладно тие?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Јас мерев со микролајф дигитален во газе . Споредив со под мишка и покажува 0,4 помалку од газето.
     
  17. mommy's love

    mommy's love Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Мама, не се лепат на чело никогаш. Температура не се симнува од главата. Масирај со алкохол разреден со вода, сооднос 50:50 на стомаче, нозе, рачиња, под пазуви. А од лепенките можеш да залепиш на грб, на нозе...
    Со лесно :hug:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Нема тт моите ама последните неколку мислења беа да се залепат на главчето од бебето лепенките, а никој не одговорил дека не треба така. Па да се знае дека не се лепат на глава.
     
    На mommy's love му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mommy's love

    mommy's love Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Аааа добро мама, се извинувам :)
    Јас мислев прашуваш за тебе.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Добро вечер мамички сакам да прашам нешто сабајле 1 саат од кај 11 ипол до кај 12 ипол го прошетав бебе после тоа беше исто топло од кај 2 ипол до кај 4 си беше облечено во бундиче си спиеше плус покриено а и не беше многу ладно но сега крена температура веке 2 саати има 38,5 педијатарката ми вика до 37,8 било нормално а ова 38,5 не била висока температура па сакам да прашам дали е од денеска што излеговме или можеби вади запче ?? 8 месеци денеска направи и ако може дам и кажите некој совет ве молам за темепратура како да намалам фала ви однапред