1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачена температура на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 14 јануари 2017.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ќе го расоблечеш, ќе го истушираш со млака вода и нареден пат не го наоблекувај толку. Топло е преку ден за бундиче и плус покриено
     
    На Iphone7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    А може ли да биде од запче ако вади ? или рано му е за запче или па заче кога вади не качува температура 38,5 помалку качува не знам прво бебче ми е малку сум успаничена :shake:
     
  3. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Majka nasata maticna mi ima kazano da reagiram ako e nad 38.5 mislam da dadam nesto da pie, a inace ostavas samiot organizam da se izbori razladi go maleckoto ne goo tutkaj mnogu so obleka zavisi kako vi e vo prostorijata i poveke tecnosti so lesno ☺
     
    На Iphone7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Па обично не качуват температура кога вадат заби, си имаат други симптоми. Можеби му било жешко и качило темп. Расоблечи го и ако не ти спуште дај му парацетамол
     
    На mal.ecka и Iphone7 им се допаѓа ова.
  5. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    vo red vi blagodaram od srce
     
  6. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.534
    Допаѓања:
    3.936
    Некое вирувче можда. Не е од шетањето дека му студело па качило. Од заб не се качува температура. Од заб може да им падне имунитет па да закачат нешто и од таму да е температурата. Ако крева над 38, следи го и ако гледаш дека има тенденција да качува давај сируп. Ама ако има 38,5 јас не би чекала за сама да се симне. Инаку разладувај, расоблечи, истуширај без глава со млака вода.
     
    На Iphone7 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Денеска бев на педијатар со сопругот ми рекоја до 38,5 да не му давам чепче ако качи над 38,5 тогаш да пошто било ок да се избори со организмот цела ноќ не сме спиеле , сабајле еднаш качи 38,5 па му ставивме чепче па падна на 37,7 еве 2 ден е вака сеа моментално има 38,4 иначе го мачам газето од бебе со кремче па му ставам чепче тоа е од денеска ништо не ми препиша ми рече да не се секирам и ми рече ако и вечерва има да појдиме утре пак не знам малку сум уплашена ..
     
  8. Fudbalgirl

    Fudbalgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    156
    Како мерите температура кај бебе од три месеци со дигитален топломер?
     
  9. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Колку има температура бебенцето ?

    Инаку јас на 8 месечно бебе мерев со дигитален еднаш топломер па со обичен со жива
     
    На Fudbalgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Zdravo malata ima 8 skoro 9m sega na 10ti. Edna nedela imavme maka so noseto zatnato pa cistenje i taka mozam da recam skoro toa i da pomina fala bogu.Nokeska od nigde nikade krena tem 37.4 toa bese nekade vo 2h sabajlevo merime isto ima 37.4 majki ova normalno e vaka ima ima nesto ? Inace nemame zabce do sega si velam da ne e zaradi toa
     
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.797
    Тоа не е температура мајка.
    До 38.5 се остава без лекарства, после ако оди нагоре се делува. Или евентуално на 38, ама ако детето е омалаксано, плачливо, без енергија.
    Нека биде полесно облечена, да не се прегрева дополнително детето.
     
    На Anculce и Tiny Love им се допаѓа ова.
  12. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Ja iskapivme i sega merime ima 38
     
  13. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Pak jaas znaci mnogu mi e strav mamicki so temeraturata.Malata od koga krena 38 toa bese saabajle vo 10, potoa merivme vo 14h bese 37.8 po dva sati pak merevme 37.7 pa so 6 paa takaa taka stigna do kaj 37.4 bevme na doktor kaj maticnata taa veli deka malce e grlceto crveno skros malce dr nisto nema, napravivme i krvna slika vo red eee nema potreba rece od antibiotik samo da davam sirup ako povtorno kreni sega da dadam i koga ima 37.7 da ne ja macam, prejge dadov sirup sega spie ne e poveke zesko si vikam deka i padna tem ladna e kamen i na glavceto i na racinata, majki ako ima tem da dadam sirup na 4 sati a ako nema na 6 prejge dokt mi kazaa ama jaa od sho bev denes cel den vo strav sto zapamtiv sto nee prvo dete mi e i nemam nekoe iskustvo so tem. Ako nema dali pak da dadamm da ne kreni povtorno
     
  14. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.010
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Ако нема не даваш. Не може превентивно да даваш, ќе падне бебето во хипотермија.
     
    На Anculce, Emy867 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Samo ednas so dadov padna mnogu duri 35 :( ja zatoplivme ubavo se vrati do kaj 36 potoa pak padna a pokriena bese ubavo, i potoa merime se vrati do 36 sabajle bese toa vo 5h vo 7 merivme povtorno imase 36.7 ii vo 10 merivme pak ima isto znaci mami i se normalizira li tem ? jas sum cela nok ziva umrena deteto mi bese kamen dali ke ima nekakvi posledici deka tem tolku nisko padna dali e neesto loso taa od koga e rodena nemala tem ova ni e prv pat ;(;(;(
     
  16. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.010
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Без грижи ќе се нормализира, но друг пат не давај сируп на температура 37.7. Сируп или чепче над 38.5, или 38.2 ако е малаксано.
     
    На Anculce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    896
    Сигурно не е добро, ама па и вие си играте играчки. Значи ти кажаа до 38,5 се толерира и ако не е фит тогаш се дава пр. парацетамол зошто најверојатно има пропратни болки. Ако има 38 темп. се рассоблекува и би требало сама да се спушти. Најубаво јави се на педијатар да ти објасни пред да направиш др. грешка несакајќи. Бебињата се многу кревки и вакви експерименти не се никако добри.
     
    На januari19, joy1 и Tiny Love им се допаѓа ова.
  18. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Da majka fala ti na sovetot ama maticnata koga se slusnavme na viber rece cekaj ako kreni nad 38.5 daj sirup ama koga bevme na pregled mi rece daj i sirup ako ima 37.7 ne ja maci, jas da se prasvam bi odela i bes sirup samo so rassoblekvanje ili tusiranje so mlaka voda, mene dusata me boli ama ete prvo dete prvo iskustvo ne sakav ni jas da bide taka koja majka saka da si go maci cedoto jas sum pisman ama ete sega fala bogu se normalizira, sepak fala vi na mislenjata.
     
  19. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    За мало дете/ бебе секогаш консултирај педијатар.Се случило јас на мое ќере кога беше бебенце да и давам блокмакс на 8 часа со темп 37.7 ама по претходна консултација со педијатар бидејќи беше многу малаксана и раздразлива.А имало ситуации и на 38.0 да не давам ништо затоа што си била весела и активна и сама ја спуштала.Затоа следи си го детето и секогаш слушај доктор.

    П.С.На 4 саата се комбинираат само за темп над 39 и кога многу бргу качува висока температура.И сто и тоа обавезно по консултација со педијатар
     
  20. Star555

    Star555 Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Dobro utro sakam da prasam kede moze da kupam cepcinja Dizaepam od 5 mg