1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nisto reci mu oti ni transfuziologot saka da mu se mesa vo rab no endokrinologot
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А сте помислиле дека гинекологот гледа систојба на органите и по тоа гледа како некои хормони делуваат.?
     
  3. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    кукле гледаат они матка ова она но хормони не им е стручност да се мешаат ... не може да се меша во се, му давам извештај од трансфузиолог му викам фраксапарин ми рекоа он не клексани и викам ок го слушам...сега ендокринологот ми дава една терапија он вика намали а ми одговара терапијата во нормала ми е, ...јас се ослонив на докторите мн но веќе се проверувам и се информирам ...два пати се случува да ми рипне пролактинот до плафон слушајќи го, гарантирам дека ми се имаше качено пред минатиот трансфер и затоа не беше успешно а он не ми рече провери , туку после месец дена и што да видам дупло качен и како да не му се замара човек ?
    Јас мојот доктор мн го ценам се труди се и пак не би го менувала зошто си има и позитивни мн страни, но и има утки од невнимание, а и ниеден друг доктор не ме има убедено повеќе отколку он за да го сменам останувам кај него сепак за мене он е најдобар и знам ќе успееме...и затоа решив јас да не оставам на случајност и некако да го натерам да не е самобендисан, а и сама одам си проверувам се за да нема грешки па и со неговата работа и труд белким ќе успееме знам дека ќе се среди и ова мн малку што ни фали за да биде работата ..и ќе го благословувам секогаш, он ми е омилен уште од старт кликна работата дека он ќе успее и никој друг:)
     
    Последна измена: 17 февруари 2018
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Софија, кај Митко беше така? Баш ме чуди зашто почнал да се меша, мене он самиот ме прати на ендокринолог и рече сепак хормоните се работа на ендокринолозите, јас паралелно одев и на ендокринолог и секогаш и пред и во бременост тој ми ја корегигаше дозата, Митко само го известував и он си запишуваше таму, никогаш не коментираше или не спомнуваше нешто.
    Дури кога требаше да се корегира дозата на еутирокс или бромергон во бременост или метформин секогаш доле на извештајот пишуваше во координација со ендокринолог.
    Мој совет бидејки и јас и ти знаеме колку е преокупиран и колку гужви има, да си го слушаш ендокринологот за терапијата за хормоните.
     
    На kukla21 и Софија 88 им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А што мења фраксапсрин или клексан? Небитно, терај како мислиш. Јас би му напоменувала што викаат другите доктори и би прашувала за променетата терапија. Што, зошто, како влијае..
     
  6. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Да мила кај него сум мене он ми е закон и најдобар но има некои утки од мн гужви човекот некогаш е невнимателен...инаку да два пати се деси да ми рече обратно еднаш за фраксапарин вика не тие клексани па морав да и викам на трансф.да ми ги промени и сега за бромергон ...а шубе некако ми е да не го слушам, да пијам нешто што не ми одобрил.... пишува стално во координација со тој и тој но кога ке дојде терапијата да ми се пише ќе ми корегира чудно ми е дури искрено, претпоследниот пат му викам докторе ендок.ми вика морам бромергон да пијам, и тоа му настојував двапати он вика добро ај ти испитуваат таму хормони да не речат што ни доагаш ако не ја пиеш препишаната терапија и еве сега пак ја намали дозата а ендо.ми вика терај ко до сега ...

    незнам Елена П. викаше од нејзино искуство со моите резултати фраксапарини да ставам а он рече не наводно подобри биле и го послушав, но сега и за бромергон ми менува ми намали дозата...а стално му напоменувам што ми рекле и на тоа малку самобендисано ми одговара и прави фаци ко у стилот си ја знам ја работата што ме прашуваш и кажуваш што како..
     
    Последна измена од модератор: 17 февруари 2018
    На alisijad и kukla21 им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Хммм.. инсистирај да ти објаснува. Он си ја знае работата, ама твое тело, мораш да знаеш зошто.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas ne dozvoluvam gin da se mesaat vo toa sto ne e vo nivni domen a I mojot endokrinolog im ima naglaseno oti ne se mesa vo rab na gin I ne saka da I se mesaat vo nejzinata rab
     
  9. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, јас имам покачен пролактин но моментално не сакам да забременам. Ми дадоа да ги пијам бромергон, ги пијам секој ден по четвртинче. Сакав да ве прашам дали добро ги поднесувате и дали се имате поправено од бромергонот?
     
  10. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.391
    Пол:
    Женски
    Од кои причини може да се појави покачен пролактин? Кој се последиците од покачен пролактин? Колку време се зема терапија?
    Јас имам покачен пролактин, а немам никакви симптоми и не сум бремена.
     
  11. L*G

    L*G Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    1.305
    Пол:
    Женски
    Еве нешто од интернет

    https://dijetaplus.com/povisen-prolaktin-hormon-i-kako-ga-smanjiti-asp/

    Последица кај мене е што спречува овулација. Пиев 6 месеци терапија, ја прекинав бидејки падна на многу ниско ниво, 4 месеци бев вез терапија и пак ми се покачи, така да сега пак пијам терапија. Од симптоми имав болни гради долго време, и некогаш и проблем со видот бидејки пролактинот притиска на очниот нерв. Во линкот ке си видиш подетално
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. unigue30

    unigue30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    ве молам за совет денеска правев хормонски статус и ми пронајдоа покачен пролактин ми дадоа да пијам бромергон првите три дена по една половина а после по едно цело апче преплашена сум
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.391
    Пол:
    Женски

    Благодарам, линкот многу ми помогна :) Јас приметив дека пред неколку месеци менструалниот циклус почна да ми трае помалку денови во однос претходните менструални циклуси.
    По мое барање заемав упат за Клиничка Биохемија.
    Резултатот ми покажа повисок пролактин. Симтоми немав никакви, но сега прочитав за проблеми со видот. Се сетив дека овој месец еднаш ми се замати видот, но помислив дека е од замор.
    Нема слободно место кај матичната лекарка, па чекам од понеделник да се ослободи термин и да го однесам резултатот.
    На интернет прочитав и за исхрана која помага за намалување на високиот пролактин. Еве линк и да се надеваме дека следните резултати ќе ни бидат добри.

    https://sezahrana.mk/како-да-го-намалите-нивото-на-пролакти/
     
    На L*G му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne e nisto strasno ne se plasi za mesec dva se sreduva so bromergon prolaktinot
     
    На carangigia и saramila09 им се допаѓа ова.
  15. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, sakam da prasam dali vo bremenost se pie terapija za prolaktin,ako pred bremnost ste imale pieno za visok prolkatin.
     
  16. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Со висок прокатин потешко се останува трудна.. А нормално е во бременост и доење тој да е повисок :)
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da se pie bromergon I vo bremenost
     
  18. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Ne razbiram zosto mi e prfrleno prasanjevo ovde vo ovaa tema,zosto mene me interesira dali nekoj piel terapija vo bremenost,znaci mi trebase mislenje od clenki sto se veke bremeni,zatoa mislam deka prasanjeto ne e za ovde,posto deka za zabremnuvanje znam deka treba da se pie terapija.pozdrav
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pa I jas sum bremena
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Znam deka si,no vo drugata tema ima poveke i mislam deka prasanjeto si bese za tamu,mi trebase mislenje od poveke,deka eve mene dr mi rece da ne pijam sega terapija za prolaktinot,pa me interseirase dali drugi prodolzile so terapijata i vo bremenosta.