1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    не се нервирај па не е крај на свет ако се покачил како се покачил така и ке се симне само трпение и смирено не паничи направи ги сите испитувања што ти се речени да ги направиш и точно ке знаеш кај ви е проблемот ке го средите и ке имате дечиња многу полошо е ако не се знае каде е проблемот да биде се во ред а да се нема потомство значи без паника и ке се среди се
     
    На vesnik му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека се ке биде во ред,ама човек си не е сеедно,психички е многу тешко. Во секој случај фала Ви на утешните зборови и на бодрењето.Ако имате било какви слични искуства ве молам пишете.
     
  3. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Сам по себе пролактинот нема да се симне,направи мр и види дали имаш аденом или не,но знај дека треба да бидеш истрајна во терапијата ако не ти прија бромергон ке ти препише некои други но несмееш да ги прекинуваш јас пиев скоро две години бев истрајна и сега си чекам бебенце ,значи секоја мака се исплати.
     
  4. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Дали е страшно ако не дај боже имам аденом на хипофиза???
     
  5. ane29

    ane29 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo vesnik.Mojata situacija bese slicna na tvojata.I jas zemav bromergon.I so terapija i bez terapija varirase.Toa ti e hormon koj reagira na stres.So samoto toa sto se spremav za vadenje krv mi se pokacuvase. Dr.vo Remedika mi rece prekini go posto veke bese vo normalni granici a dr. vo Sistina Mi rece mora da go pies dodeka ne ostanes bremena (sto vsusnost pisuva i za samiot lek).Proveriv proodnost na kanalite i ostanav bremena naredniot ciklus.Neli prolaktinot e pokacen pri doenje?Pa kako togas ima mnogu slucai kade zeni koi dojat ostanuvaat bremeni.Nemoj da se plasis i samo hrabro,nemoj da se stresiras veruvaj mi,ne e nisto strasno. Pozz
     
  6. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Фала ти Ане29.Ме чека магнетна резонанца,се здебелив,градите ми се подуени како балон,стомакот исто така,којзнај колку ми е покачен пролактинот а ништо не пијам дури не се снимам и дури не проверам хормони на клиника.
     
  7. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Како е можно дали некој можи да ми кажи,имав пролактин 33 (референтни вредности до 29) Пијав бромергон 5 недели и ми се покачи на 46,после тоа 1 месец не пијав ништо па сам од себе ми се снижи на 38????Дали има некој некакво објаснение што ми се случува?????
     
  8. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам се си е до главата, мене ми се покачи еден период кога работев со една колегиница која толку посакуваше да го зафркне дечко и со бременост што цело време викаше леле ме болат градиве бремена сум......се погодивме во исто време да добиваме, па во целодневни муабети, од пуста сугестија и мене ми се покачи....не знам колку ми беа вредностите, бромергон не можев да пијам ептен ми делуваа ко дрога некоја, знам бев на некое снимање и излезе ок, си имам ќеркичка еве чекам и втора и позитивно е што имав млеко ко милка ;) ич да не се секираш, тхинк позитив 8)
     
    На vesnik му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milena.Martina

    Milena.Martina Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Zdravo redovno ve citam i molam za odgovor.Veke 9 meseci so soprugot se obiduvame za 2 dete no nikako da bide.Pred se sakam da vi kazam deka pijam Eutiroks od 75 imam problem so tiroidna zlezda.Odam redovno na ginekolog i kontroli za tiroidnata zlezda, pod terapija bev so Klomifen i Pregnil inekcii stavam no nikako.Inaku gi piev i Dostineks tableti a sega mi gi prepisaa i Bromergon.Pozdrav i cekam odgovor cao.

    [mod-kirilica:3f7qqe6q][/mod-kirilica:3f7qqe6q]
     
  10. Milena.Martina

    Milena.Martina Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Здраво редовно ве читам и молам за одговор. Веке 9 месеци со сопругот се обидуваме за 2 дете но никако да биде.Пред се сакам, да ви кажам дека пијам Еутирокс од 75 имам проблем со тироидната жлезда,под терапија бев со Кломифен и Прегнил инекции ставам но никако.Инаку ги пиев и Достинекс таблети а сега ми ги препишаа Бромергон.Поздрав и чекам одговор чао.Поточно пишете ми за Бромергон што функција врши зошто со Пролактинот немам проблем.
     
  11. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    draga neznam zasto ti dale bromergon ako nemas problemi so prolaktinot,jas lani vo januar piev bromergon zasto mi bese pokacen prolaktinot so nego za mesec go dovedov vo normala
     
  12. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    здраво феминки...и јас сум со покачен пролактин,имам редовн циклус,не ми тече ништо од градите а имам главоболки,претходно повеке а сега поретко.Чекаме бебе 3 год ги направивме сите контроли и се е ок само матката ми е завртена накај грбот,докторот ми рече дека тоа не е проблем.А пролактинот го открив пред 2 недели.....нестрплива сум да отидам кај докторката,имам закажано за другата недела позз
     
  13. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Има некој правено ХСГ-проодност на каналите??? Болна ли е процедурата??? И Ве молам ако некој знае кога и зошто се дава кломифенот и зошто кога јас на мојот гинеколог му реков кломифен тој воопшто не ми изреагира.
     
  14. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    ISKUSTVO SO DOSTINEX

    DEVOJKI DALI NEKOJA OD VAS SE BORI NEOZE DA ZABREMENI OD POKACUVANJETO I VARIRANJETO NA PROLAKTINOT ILI NEKOJA DRUGA PRICINA PISETE VASI ISKUSTVA PROBLEMI DALI NEKOJA OD VAS PO PIENJE NA DOSTINEX ZABREMENILA PO DOLGO VREME BORBA ,,,,
     
  15. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас Бромергон пијам континуирано година и пол веќе, иако сеуште не сум бремена, пролакинот го ставив во нормала. Пијам по 1 четвртина секој ден, немам никакви нус појави. Ако го доведеш во нормала Пролактинот, а сеуште не си бремена провери си други хормони, за секој случај.
     
  16. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    dali moze privaten ginekolog da ni gi dozira apcinjta dostinex po kolku da pieme ili maticniot treba,,i dali prvo treba da gi kupime pa da ni kazat kako da gi pieme ili treba prvo da ni kazat kako da pieme pa da gi kupime ve molam piste mi zas veke zbrlaev nemam pomos od nieden ginekolog u prokltava drzaava nema saglam lekari coece neznaat koi se dostinexx aloo cccabe ne se normalni zaso uopste ucele fakiltet za ginekolozi i akuserii cccc,piste please
     
  17. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    за разлика од бромергонот, достинексот се пие мн. малку односно само неколку апчиња и би требало да се нормализира пролактинот доколку не прави проблем хипофизата. инаку треба прво да имаш тазе направено испитувања и со резултатите да одиш кај било кој гинеколог според референтните вредности да ти ја одреди и дозата. од како ќе почнеш да ги пиеш почни и со темпирани односи и секако дај боже од прва да се фати. ориуентирај се според овулација но и види на неколку дена пред. како и да е преку 2 дена пауза темпирај зошто почесто нема ефект. треба време за сперматозоидите да се оформат.а да исто и во тој период оди и види колку и дали се развиле фоликули. така ќе бидеш најсигурна. со среќа и само опуштено
     
  18. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    За достинекс не ти треба рецепт за да го земеш од аптека,а тоа значи и дека било кој гинеколог-приватен, значи не мора да ти биде матичен, може да ти го препорача да го користиш, се разбира треба да ти ја одреди дозата кога и по колку да го пиеш.
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Јас го пијам Достинексот на 4 дена по едно апче, за почеток 10 апчиња па потоа проверка па ќе видиме понатака. Инаку не треба да се пие за време на бременост, убаво си пишува во упатството, истото и гинекологот ми го кажа, прво завршување на терапијата па потоа правење на бебе :D
    Инаку го најдов најефтино што може, 340 денари апче во аптека Алпи-фарм :wasntme:
     
  20. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Колку време пиевте достинекс и која доза, па направивте повторна проверка на пролактинот?! ВАШИ ИСКУСТВА?