1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. L*G

    L*G Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    1.305
    Пол:
    Женски
    Не знам дали се они на црна листа, пишав аптека која држи И апчиња на црно така мене ме упатија првиот пат и најдов
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило да ви се продолжи циклусот со достинекс? Требаше да добијам пред некој ден, немам ни симптоми
     
  3. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    А што кога во тек на терапија со Бромергон, околу 1 месец, нивоата паѓаат скоро на долна граница, по прекинување на терапијата, повторно се враќаат на дупло зголемено ниво?
    И ТСХ благо ми се зголемува кога е пролактинот зголемен.
    Правев магнетна, во ред е. Исто и тироидна испитав, и тоа е во ред.
    Не сум заинтересирана за бременост, пишав бидејќи имам проблем со пролактинот.
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Treba pravilno da ti ja koregiraat dozata na bromergon sega neka ti ja namalat samo neka ne ti ja prekinuvaat
     
  5. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Постепено ми ја намалија,со шема, до целосно прекинување бидејќи сепак беше до долната граница пролактинот. Две недели поминаа откако го прекинав, нагло се покачи повторно.
    Докторката е на одмор, нема со кој да се консултирам.
     
  6. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Пролактинот влијае и на другите хормони.Кога тој е покачен,настанува тотален хормонален дисбаланс.И мене ми беше многу снижен од терапијата,и пак ми се покачи потоа.Се пие подолг период во таков случај.
    Претпоставувам дека докторката ќе ти ги смени апчињата,наместо Бромергон кои се пијат почесто ќе ти препише Достинекс кои се поефикасни а се пијат поретко за да го регулираш нивото постојано.
     
    Последна измена: 3 август 2018
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za prolaktinot moj sovet ti e da odes na endokrinolog
     
  8. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Фала ви на мислењата.
    Бев кај докторката, но ме врати пак на Бромергон, овој пат кажа да го пијам подолго време барем 2 месеци. Малку ми е чудно бидејќи претходниот пат скоро до долна граница се намали пролактинот за месец и нешто, да не случајно сега замине под нормала, но ете тоа ми го кажа.
    Прашав за Достинекс, ми кажа дека покрај тоа што се скапи, со нив нема гаранција за успех, доколку и овој пат не успее со Бромергон, Достинексот не ми бега, ако и со него не успее, нема друга опција.
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.039
    Пол:
    Женски
    Колку што мене ми е кажано од доктор Бромергонот се пијат минимум 3 месеци. :^)
     
  10. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Така ми кажа и мене на почеток, дека хормонско пореметување се средува, но треба 3, 4 месеци третман.
    Но мене за месец нагло ми се намалија вредностите до долна граница и затоа ми го прекина, па пак си се врати на старото ниво. Ќе видам што ќе биде сега, само се надевам нема некои споредни ефекти од можниот низок пролактин, уште тоа ми фали.
     
  11. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Отидов да си проверам хормонски статус чисто онака. Не сум ни мажена, ни па планирам бременост. Пролактинот ми е качен дупло од горната граница. Минатиов период ми беше малку стресен. Дали е можно од стрес да ми се покачи? А и циклусот ми каснеше 10тина дена.Докторката ми даде Достинекс ама мислам да не го пијам бидејќи како што кажав не планирам бременост. И јас сум се запнала превентивно да се испитувам... (facepalm) Се чувствувам одлично, а арно кажале постарите, тргнеш ли по болници нема да излезеш од нив. Се нешто ќе ти најдат. Од здрава права, болна ќе ме направат.
    Патем може ли на некој природен начин да се намали нивото на пролактин?
     
  12. MaDa

    MaDa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Со хормони нема играње. Пролактинот да точно се качува при стрес но тоа е моментално и после си се враќа во нормала, таа состојба не се задржува. Најдовро ти е да си отидеш на ендокринолог и да те упати кои испитувања треба да ги направиш за да ја дознаеш причината зошто е покачен. Така не смееш да го оставиш во никој случај. Тоа што не планираш бременост нема никаква врска. Ќе почне да ти прескокнува месеци циклусот ако не превземеш нешто. Мене ми се појави прв пат пред 10 години. Си пиев терапија 10 години за да го држам во нормала. Сега си се решив решив за бременост, останав трудна и во 12 недела ми го прекинаа Достинекс. Мојата дијагноза беше аденом на хипофизата. Значи мораш да ја најдеш причината за покачен пролактин. Немој се да препишуваш на стресот бидејќи ако се работи за аденом на хипофиза тоа не е шала и мораш да го следиш постојано. Значи најбитно е да отидеш на ендокринолог а не на гинеколог и да си ги напраиш испитувањата да не го оставаш така!

    До сите што пијат Достинекс мој совет е да не го купувате од тука пошто цените се нереални. Ако имате можност најефтин е во Благоевград во Бугарија таму е околу 1000ден кутивче со 8 таблети.
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    И во Грција е поевтин. 4 ипол евра две таблети.
     
  14. MaDa

    MaDa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Јас последен пат кога купив во Грција ги платив 29 евра 8 таблети. По 2 не сум купувала не знам како движат. Само знам дека пред 10 години у Скопје ги плаќав по 450ден таблета. Пљачка
     
  15. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Исто бев и јас. Правев крвна слика повторно по една недела, сам беше намален 3 пати помалку. После еден месец бев пак, во нормала беше. Периодот ми беше многу стресен, ми рече дека само тоа е причината. Пиј Б комплекс, многу вода, вежбај, зеленчук и овошје повеќе, секакви видови на семиња. Јас почнав црн леб да јадам, белиот го исфрлив и шеќерот исто.
    Стресот е прв виновник, затоа природно пробај прво, да се смириш и преку храна па испитај пак. Докторката мене ме натера три пати да направам крвна слика, пред да ми даде терапија бидејќи циклусот беше нормален, немав ни болни гради. После еден месец немаше потреба од таблети.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoja imala nus pojavi od dostinex, jas go pijam 1 mesec i ne mi e dobro od koga ke go primam imam vrtoglavici, gadenje. Go pijam zaradi adenom na hipofizata
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pritisokot kako ti e ako ti e nizok napij se strumka ili vo edna casa voda ke staves edna laz sol I ke ja ispies
     
  18. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Пиј го навечер пред спиење. И кај мене имаше сличен ефект првите 2-3 недели, после не го ни приметував. Можеби многу малку сабајлето после пиење, ама со кафе се враќав во нормала
     
    На L*G и Ajasmina им се допаѓа ова.
  19. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Navecer go pijam i utre denta nemozam da funkcioniram ic ne mi e dobro

    Ne mi e nizok dobar mi e, a se osekam isto kako ti e nizok
     
    Последна измена од модератор: 2 октомври 2018
  20. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Ќе помине тоа чувство со тек на време
     
    На Ajasmina му/ѝ се допаѓа ова.